„Smak miejsc – czyli kulinaria w turystyce” – pod takim hasłem odbyło się Transgraniczne Forum Turystyki w Baszni Dolnej. Przedsięwzięcie stało się okazją do podpisania listu intencyjnego między województwami - Podkarpackim a Lubelskim, dotyczącego wspólnej promocji marki „Roztocze”. Udział w forum wziął marszałek Władysław Ortyl wraz z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem.
Marszałek Władysław Ortyl na krótkim briefingu prasowym wyraził swoje zadowolenie z faktu podpisania dokumentu:
- Bardzo się cieszymy, że dziś możemy się spotkać i wspólnie z marszałkiem Stawiarskim podpisać list intencyjny, który będzie nas przybliżać do wspólnych działań na rzecz Roztocza. Rozpoczęliśmy naszą współpracę od wspólnego posiedzenia zarządów w maju tego roku i od tego czasu naprawdę wiele się dzieje. Należy wspomnieć, że jesteśmy beneficjentem Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, dzięki czemu możemy realizować wspólne działania. Jesteśmy też w tym czasie, kiedy przygotowujemy strategie rozwoju w związku z tym musimy przygotowywać się do tego pod względem planowania, prognozowania i przygotowywania wspólnych działań strategicznych. Do tego musimy podejść projektowo, bo właśnie działania związane z promocją wspólnej marki jest takim podejściem projektowym – powiedział marszałek, jednocześnie podkreślając, że istnieje potrzeba mówienia o Roztoczu, jako o marce wspólnej dwóch regionów:
- Wiele funkcji w ramach Roztocza musi być elementem wspólnym. Myślę, że dzięki temu nie będziemy mówić o Roztoczu lubelskim, czy podkarpackim, ale będziemy mówić wspólnym językiem – Roztocze – zakończył Władysław Ortyl.
Więcej na temat wspólnego planu powidział marszałek Jarosław Stawiarski.
- Dwa samorządy, które będą promować markę „Roztocze” będą mogły to robić teraz jeszcze skuteczniej. Tu powstaje pewna hybryda, gdzie to Roztocze możemy naprawdę pięknie wypromować. Roztocze jest piękne po obu stronach granic województw, dlatego warto będzie pokusić się o rozwój tej marki w ramach konkretnych działań na przykład realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, bo tam są konkretne pieniądze, po które możemy wspólnie sięgać.
W podpisanym przez marszałków liście intencyjnym wyraża się wolę podjęcia współpracy na rzecz stworzenia jednej wspólnej, spójnie zarządzanej marki turystycznej „Roztocze”. W tym celu postuluje się opracowanie audytu zasobów całego subregionu w województwach podkarpackim oraz lubelskim, a także stworzenie dla niego jednej strategii marki i rozwoju turystyki, wraz z programem wdrożenia.
Forum zostało poświęcone szeroko rozumianym kulinariom oraz ich wykorzystaniu w promocji regionów. Dlatego Kresowa Osada znana z serwowania lokalnych potraw, zgromadziła tego dnia nie tylko miłośników dobrej kuchni, ale przede wszystkim ekspertów w dziedzinie turystyki. Na konferencji nie zabrakło wykładów i paneli dyskusyjnych, między innymi poświęconych roli produktów regionalnych i dobrego smaku w wyborze destynacji turystycznych, czy panelu poświęconego enoturystyce w kontekście podkarpackich winnic oraz Karpackiego Szlaku Wina.
Integralną częścią Forum było „Gotowanie na żywo”, poprowadzone przez Jarosława Uścińskiego, jednego z najbardziej utytułowanych polskich szefów kuchni, który zaprezentował m.in. dania kuchni kresowej. Nie mogło też zabraknąć regionalnych wystawców, którzy prezentowali swoje produkty i wyroby – sery, wędliny, wypieki, przetwory z owoców i ryb.
Podpisanie listu intencyjnego to kolejny krok do bliższej współpracy między dwoma regionami. W maju 2019 roku w Muzeum Kresów w Lubaczowie, podczas wspólnego posiedzenia zarządów województwa podkarpackiego i lubelskiego, podpisano deklarację o współpracy. Deklaracja dotyczy wielu sfer życia, jest w niej mowa o infrastrukturze komunikacyjnej - zwłaszcza w kontekście drogi ekspresowej S-19, ale także istniejącej sieci dróg regionalnych i lokalnych. Oba regiony zadeklarowały wówczas podjęcie wspólnych działań, by jak najlepiej przygotować się do nowej perspektywy finansowej 2021-2027. Szczególnie ważna dla Podkarpacia i Lubelszczyzny jest możliwość kontynuacji dedykowanego tej części Polski - Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
Udział województwa w wydarzeniu był finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020.
GALERIA ZDJĘĆ:
Tekst i fot. D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP