Podkarpackie otrzymało w tej perspektywie rekordową pulę środków z PROW na scalenia gruntów. Najwięcej w kraju, bo aż 77,5 mln euro czyli prawie 318 mln złotych. Dziś zostały podpisane umowy z kolejnymi powiatami – jarosławskim, przemyskim i rzeszowskim - które przeszły pomyślnie procedury w ramach drugiego naboru.
Procentowo limit przyznanych dla Podkarpacia środków wynosi w skali kraju aż 27%. To stawia województwo w pozycji lidera, jeżeli chodzi o unijne dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Pomoc unijna w perspektywie 2014-2020 jest pięciokrotnie większa niż w poprzedniej i pozwoli w sumie scalić ok. 30 tys. hektarów gruntów. Czyli trzy razy więcej niż w poprzednim rozdaniu unijnych środków. To zaś będzie miało przełożenie na podniesienie konkurencyjności podkarpackich gospodarstw.
Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że to jest potężna suma:
- Jesteśmy województwem, które najwięcej środków pozyskało. To, że otrzymaliśmy taką kwotę, jest efektem tego, że w poprzedniej perspektywie scalenia gruntów były tak efektywnie przeprowadzone. – mówił marszałek Ortyl, życząc wszystkim, aby w tym skomplikowanym procesie było jak najmniej problemów.
Członek zarządu Piotr Pilch podsumował poprzednią perspektywę 2007-2013, aby pokazać jak wzrosły środki w obecnym rozdaniu:
- Wówczas limit dla woj. podkarpackiego wynosił 15,5 mln euro. Wypłacona pomoc finansowa wynosiła ponad 63 mln złotych i udało się scalić powierzchnię 10 tys. ha – wyliczał Piotr Pilch.
Obecny na podpisaniu umów Jacek Szluz – dyrektor Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie podkreślał, że unijne pieniądze na scalanie gruntów cieszą, ale jest to arcytrudna praca.
Do tej pory zostały przeprowadzone dwa nabory. W pierwszym, który odbył się w 2016 roku, podpisano 12 umów z 6 powiatami: przeworskim, jarosławskim, leżajskim, przemyskim, rzeszowskim i mieleckim na łączną kwotę ponad 137 mln złotych. W tegorocznym drugim naborze podpisanych zostało 5 umów z trzema powiatami: jarosławskim, przemyskim i rzeszowskim.
Powiaty - beneficjenci unijnych środków na scalenia - będą mogły wykorzystać pieniądze zarówno na prace scaleniowe jak i na zagospodarowanie poscaleniowe.
Po przeprowadzonych dwóch naborach zakontraktowane środki to ponad 164 mln zł, a łączny obszar scalonych gruntów wyniesie ponad 15 tys. 600 ha. Pozostały limit środków do wykorzystania wynosi ponad 162 mln zł, co pozwoli na objęcie scalaniem około 13 tys. 800 ha gruntów.
Większy limit środków w tej perspektywie sprawił, że już w tym momencie liczba gospodarstw uczestniczących w scalaniu jest wyższa o 1 194 gospodarstwa. Będzie też więcej o ponad 100 km wybudowanych lub przebudowanych dróg.
- Kolejne nabory wniosków na scalenia gruntów będą oczywiście systematycznie ogłaszane. Najbliższy rozpocznie się już w czerwcu – zapewniała podczas spotkania Magdalena Sobina, dyrektor departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP