Jakie projekty podkarpackich przedsiębiorców mogą liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w nowej perspektywie? O tym i o wielu innych ważnych kwestiach dla potencjalnych beneficjentów reprezentujących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mówiono podczas seminarium, które 13 października odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.
Pośród tematyki poruszanej podczas seminarium były m.in. kwestie związane z możliwościami wsparcia projektów realizowanych w obszarze B+R, bonami na innowacje, czy dotacjami dla MŚP. Swoją wiedzą dzielili się pracownicy Urzędu Marszałkowskiego na co dzień pracujący przy tworzeniu i wdrażaniu dokumentów związanych z RPO WP: Adam Hamryszczak - Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO, Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości, Bartosz Jadam i Andrzej Burnat z Oddziału programowania Perspektywy 2014-2020.
W nowej perspektywie na wsparcie będą mogły liczyć te przedsiębiorstwa, którym środki unijne umożliwią wzmocnienie swojej konkurencyjności. Pamiętajmy, że szczególnie istotne przy pisaniu projektów jest przynależność do jednej z inteligentnych specjalizacji regionu. Są nimi lotnictwo i kosmonautyka, informacja i telekomunikacja oraz jakość życia. W nowej perspektywie finansowej będziemy preferowali przedsiębiorców właśnie z tych dziedzin. Ale będziemy rozwijać również inne dziedziny, mające duże znaczenie dla naszego regionu, są nimi motoryzacja czy biotechnologia – podkreślał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, otwierając seminarium.
Gościem specjalnym podczas wtorkowego szkolenia był dr Jerzy Kwieciński Prezes Fundacji – Europejskie Centrum Przedsiębiorczości, Wiceminister Rozwoju Regionalnego w latach 2005-2008.
W nowej perspektywie przedsiębiorcy muszą skupić się na działaniach innowacyjnych. Przejawiać się to powinno w zwiększeniu nakładów na badania i rozwój. Wspierane będą inicjatywy generujące dochody, a nie koszty. Do sektora prywatnego w najbliższych latach może trafić nawet 18 mld euro, najwięcej w RPO WP, ale warto poszukać również możliwości w Programach ogólnokrajowych np. Inteligentny Rozwój czy Polska Wschodnia – podkreślał dr Jerzy Kwieciński w trakcie swojego wystąpienia.
We wtorkowym seminarium udział wzięło prawie 200 osób.
Takich spotkań z potencjalnymi beneficjentami zainteresowanymi pozyskaniem funduszy unijnych będziemy aranżować jak najwięcej. Już jesteśmy po kilkunastu takich szkoleniach w największych miastach regionu. W trakcie spotkań staramy się przekazać wiele pożytecznych i przydatnych informacji, rozmawiamy i staramy się odpowiedzieć na każde pytanie przyszłych wnioskodawców. Sale są wszędzie pełne. Jestem przekonany, że spotkania przyniosą wymierne efekty podczas realizacji Programu - podkreślał w trakcie spotkania Adam Hamryszczak, Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.
Zaplanowano również spotkania dla jednostek samorządu terytorialnego. Dotyczyć będą możliwości wsparcia w ramach RPO WP 2014-2020 w zakresie EFRR. Planowane terminy i formularze zgłoszeniowe dostępne są na: www.rpo.podkarpackie.pl – tam również będzie można znaleźć można prezentacje prelegentów.