Dziennikarze podkarpackich mediów po raz kolejny wzięli udział w projekcie, który miał pokazać im na co wydawane są unijne dotacje i jak wiele ważnych przedsięwzięć dzięki nim powstaje. Podczas dwudniowego wyjazdu odwiedzili przedsiębiorstwa, restauracje, szkoły, a nawet arboretum. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej relacji z tego wydarzenia.
W Zakładzie Obróbki Kamienia Budowlanego Kazimierza Rogali w Przyłęku koło Mielca dzięki unijnym dotacjom udało się kupić nowoczesne, energooszczędne maszyny, które zwiększyły konkurencyjność firmy.
Nie byłoby możliwości, żeby ten zakład był w takim wydaniu, gdyby nie Fundusze Europejskie – mówił dziennikarzom Kazimierz Rogala.
Dzięki unijnym funduszom rodzinna firma STALMAX produkująca między innymi śruby mogła z kolei utworzyć dodatkowe miejsca pracy i poszerzyć swoją ofertę. Firma dostała dotację już z nowej perspektywy na lata 2014-2020.
Stworzyliśmy cztery stanowiska pracy dla kontrolerów i operatorów. Zmodernizowaliśmy sprzęt do kontroli i pomiarów wytrzymałości – tłumaczył mediom Robert Jeż, współwłaściciel firmy.
W Jaśle dziennikarze mogli zobaczyć jak starostwo powiatowe dzięki wsparciu środków unijnych zrealizowało ważne projekty edukacyjne. W I Liceum Ogólnokształcącym udało się na przykład nadbudować czwarte piętro i stworzyć dodatkowe sale lekcyjne.
Wcześniej , przed realizacją tej inwestycji, zajęcia odbywały się w oddzielnym budynku internatu, więc było to dużym utrudnieniem jeżeli chodzi o organizację zajęć – tłumaczyła dyrektor I LO w Jaśle Barbara Wierdak-Cyboroń.
W szkole powstało także nowoczesne obserwatorium astronomiczne, w którym uczniowie mogą w niekonwencjonalny sposób zgłębiać tajniki astronomii. Pomaga im w tym profesjonalny sprzęt oraz wielki pasjonat gwiezdnych konstelacji – nauczyciel, który wyglądem oraz miłością do astronomii przypomina najsłynniejszego polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika. W takim otoczeniu wiedza sama wchodzi do głowy.
Głównym instrumentem, który znajduje się pod kopułą naszego obserwatorium jest 11-calowy celestron. Uwagę zwraca mały, zwarty kształt tego teleskopu – mówił Ryszard Prajsnar nauczyciel fizyki i astronomii z I LO w Jaśle.
Unijna dotacja pozwoliła także na roboty budowlano-adaptacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, dzięki czemu zwiększyła się liczba pomieszczeń do zajęć rewalidacyjnych.
Kolejna placówka edukacyjna to II LO. Tutaj powstała sala gimnastyczna z wyposażeniem. Wychowankowie mają pełną bazę do wykorzystania jeżeli chodzi o zajęcia sportowe – mówiła Sylwia Pilek ze starostwa w Jaśle.
Nową salę gimnastyczną mają także do dyspozycji uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu. To kolejne miejsce, które odwiedzili dziennikarze.
W zimie nie ma gdzie pograć w piłkę czy badmintona, więc dobrze, że jest ta sala – mówił Norbert Modny, wychowanek SOSW.
Wcześniej warunki w sali do ćwiczeń nie były tak dobre.
To była sala o powierzchni 80 metrów kwadratowych, z dosyć niskim sufitem na wysokości dwóch metrów. W związku z tym poza zajęciami z lekkiej atletyki i ogólnorozwojowymi nie mieliśmy możliwości rozwijania zainteresowań naszych uczniów – mówił Wojciech Głąb, dyrektor SOSW w Jarosławiu.
Unijne fundusze pozwoliły także na realizację niezwykle ważnego projektu: „Galicyjski Rynek”. To rekonstrukcja centrum galicyjskiego miasteczka. O szczegółach tego gigantycznego projektu, który kosztował blisko 21 milionów złotych, mówiła dziennikarzom kustosz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Mamy budynki aż z Sokołowa Małopolskiego za Rzeszowem, z Babic. To jest bardzo ciekawa architektura, domy zrębowe z układem szczytowym z podcieniami, nakryte gontami… - nie kryła zachwytu kustosz Danuta Blin-Olbert.
Unijne Fundusze pozwalają także na realizację tak nietypowych projektów, jak ratowanie zagrożonych gatunków roślin. W arboretum w Bolestraszycach dofinansowanie pozwoliło ocalić różanecznik żółty i ostrożeń siedmiogrodzki.
Samo ratowanie i posiadanie takich gatunków roślin to jest nasza oferta turystyczna. To się przekłada na większą liczbę turystów, a to są miejsca pracy – mówił Narcyz Piórecki, dyrektor arboretum w Bolestraszycach.
„Nasza Chata” to kolejny projekt, który powstał za unijne pieniądze. To lokal gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie Zdroju, w którym prace znalazły osoby niepełnosprawne, między innymi pan Tomasz, który długo szukał zatrudnienia.
Jest miła atmosfera, w lecie jest dużo pracy, duże tempo, ale teraz można spokojnie wykonywać swoją pracę i cieszyć się z tego co się ma – mówił Tomasz Kucharski.
Dzięki tym pieniądzom, temu projektowi, to jest ok. 2 mln złotych, mogliśmy zrealizować to czego szukaliśmy przez cały czas – mówił Salvatore di Pasquale, kierownik ZAZ w Rymanowie.
Taki sam projekt zrealizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Jarosławiu.
Bar „Europejskie Klimaty” dzięki pieniądzom z Wojewódzkiego Urzędu Pracy zatrudnił 17 osób niepełnosprawnych, kadrę zarządzająca oraz trenerów. Obecnie pracują tu 24 osoby. Jak na Podkarpacie i powiat jarosławski to bardzo dużo. Po zakończeniu projektu te osoby wciąż mają zatrudnienie i pracują – tłumaczyła Anna Socha, menedżer projektu.
Przeworsk był ostatnim miejscem dwudniowego dziennikarskiego wyjazdu. Tam władze miasta przeprowadziły rewitalizację zabytkowego ratusza, gdzie powstały sale wystawiennicze oraz atrakcyjna wieża widokowa.
Równocześnie w bocznym budynku zorganizowaliśmy siedzibę dla organizacji pozarządowych, które mogą tu funkcjonować. A w tym roku, po 40 latach Rada Miasta Przeworska ponownie zaczęła urzędować w budynku ratusza – mówił Leszek Kisiel, burmistrz miasta.
W Przeworsku udało się także zagospodarować poprzemysłowy teren, na którym powstały atrakcje do wypoczynku i uprawiania sportu.
Wyjazdy dziennikarskie z udziałem przedstawicieli podkarpackich mediów odbywają się cyklicznie, co kilka miesięcy. Październikowy projekt był podsumowaniem kończącej się perspektywy na lata 2007-2013, o której mówił rzecznik prasowy Tomasz Leyko.
Kończącą się perspektywę można ocenić tylko w samych pozytywach. Bardzo mocno zmieniła wizerunek Podkarpacia, co widać poprzez projekty infrastrukturalne, ale także poprzez dotacje dla firm i tworzenie miejsc pracy – mówił Tomasz Leyko.
Oto nasza filmowa relacja z tego wydarzenia.
Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP