Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

„Wielki Testament” pod takim tytułem odbył się w niedzielę 26 listopada koncert wieńczący VI Festiwal poświęcony twórczości Edwarda Stachury. Sala widowiskowa Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie wypełniła się po brzegi fanami Stachury i Festiwalu, który od kilku lat gości na Podkarpaciu. Wśród widzów obecny był również Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku Festiwal wywarł duże wrażenie i emocje. Wśród artystów pojawili się młodzi utalentowali muzycy z Polski i z zagranicy. W tym roku utwory Stachury wykonywane były w językach: francuskim, aramejskim i po hebrajsku.

Promowanie talentów

Od początku w organizację „Festiwalu Stachura”, zaangażowane są dwa regiony: podkarpackie i kujawsko – pomorskie. Wydarzenie oprócz przypominania twórczości polskiego poety ma na celu pielęgnowanie polskiej twórczości i promowanie młodych talentów. Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia. W tym roku na koncert – spektakl finałowy, wieńczący warsztaty, który organizowany był zarówno w Smolniku, jak i w WDK ściągnęły tłumy.

Wśród publiczności podczas koncertu w Smolniku znalazły się także osoby, które na co dzień ze względu na pełnione funkcje dokładają wielu starań związanych z pielęgnowaniem kultury, czy promowaniem polskich artystów, a prywatnie jak sami podkreślają są ogromnymi wielbicielami Festiwalu, w tym: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju – Adam Hamryszczak, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Wojciech Magnowski – Dyrektor Departamentu Zrządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

Praca pod okiem specjalistów

Festiwal twórczości Stachury to jednak przede wszystkim warsztaty młodych wokalistów. W tym roku swoje muzyczne talenty pielęgnowało 11 osób z Polski i zagranicy. Warsztaty odbywają się pod okiem Romana Kołakowskiego, kierownika artystycznego festiwalu, reżysera spektaklu i autora muzyki do tekstów śpiewanych przez młodzież oraz Adama Skrzypka, kierownika muzycznego Teatru Capitol we Wrocławiu i jego zespołu, a także Magdaleny Śniadeckiej – Skrzypek, trenerki wokalnej.

Finałowy koncert – spektakl „Wielki Testament” w Rzeszowie uświetnili swoimi występami inni doskonali artyści: Rusó Sala z Katalonii, Piotr Bukartyk – kompozytor, autor tekstów, wokalista i artysta kabaretowy i Marek Bałata – pochodzący z Mielca polski wokalista jazzowy, kompozytor, grafik.  

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego