Marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Piotr Pilch złożyli elektroniczne podpisy pod dokumentem, który uruchamia procedurę wprowadzenia na podkarpacki rynek pożyczek płynnościowych dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa. To część działań w ramach Podkarpackiej Tarczy Antykryzysowej.
Marszałkowie podpisali aneks do umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który zwiększa pulę środków jaką BGK będzie miał do dyspozycji na produkty finansowe dla lokalnych przedsiębiorców. Kwota ta wzrośnie z 268 mln zł do 488 czyli będzie większa o 220 mln złotych. Właśnie tyle zarząd województwa przeznaczył na pomoc podkarpackim firmom w ramach tzw. pożyczek płynnościowych.
- Podpis elektroniczny przyspiesza procedury o jakiś tydzień. To bardzo dużo, mając na uwadze potrzeby biznesu i stan naszej gospodarki - mówi marszałek Władysław Ortyl.
Teraz BGK – mając dodatkowe pieniądze – musi ogłosić konkurs na tzw. pośredników finansowych, którzy będą bezpośrednio udzielać podkarpackim firmom pożyczek.
- Konkurs ma zostać ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Niestety Komisja Europejska nie zgodziła się pominąć tych procedur, aby skrócić czas uruchomienia pożyczek. Tak więc myślę, że pożyczki będą dostępne dla firm na przełomie maja i czerwca – mówi Agnieszka Czuchra, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości.
Pożyczki płynnościowe - w wysokości do 600 tysięcy złotych - przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na różne potrzeby:
- Przedsiębiorca będzie mógł dzięki takiej pożyczce zapłacić np. wynagrodzenia, zobowiązania wobec ZUS czy Urzędu Skarbowego, kupić towar, opłacić media, czy zapłacić faktury, które są z datą od 1 lutego 2020 r., a nie zostały dotychczas opłacone z powodu strat związanych z pandemią – tłumaczy wicemarszałek Piotr Pilch.
Pożyczka płynnościowa nie będzie mogła być wykorzystania do refinansowania czyli spłacenia innego kredytu lub pożyczki.
Oprócz pożyczek płynnościowych Bank Gospodarstwa Krajowego - poprzez wybranych pośredników – udziela już z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego innych pożyczek: standardowych i na innowacje. Te pierwsze, pożyczki standardowe, również w połowie mogą zostać przeznaczone na działania zmniejszające negatywne skutki pandemii w biznesie.
Monika Konopka
fot. Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro prasowe