Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

O tym, co wpływa na strategiczną autonomię Europy oraz dlaczego Unia Europejska powinna być silna i samowystarczalna – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas 148. sesji plenarnej Komitetu Regionów. Debata odbyła się w trybie online i była poświęcona sprawom ważnym dla władz samorządowych w kontekście perspektyw regionalnych i lokalnych.

W swojej wypowiedzi podczas sesji Komitetu Regionów marszałek zwrócił uwagę na atuty funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej, które szczególnie ujawniły się w dobie pandemii. Podkreślał, że zakłócenia w łańcuchach dostaw doprowadziły do niedoboru produktów o krytycznym znaczeniu dla gospodarki europejskiej.

Marszałek podkreślał znaczenie strategicznej autonomii dla bezpieczeństwa całej Wspólnoty:

 

W momencie, kiedy znajdujemy się w punkcie kulminacyjnym Konferencji na temat Przyszłości Europy, bardzo istotnym wątkiem jest zagadnienie autonomii strategicznej Unii Europejskiej. Opiera się ona przede wszystkim na zbudowaniu odporności Unii na presję z zewnątrz – zarówno ze strony Stanów Zjednoczonych, jak i przede wszystkim państw niedemokratycznych, jak Chiny czy Rosja – podkreślał.

 

Marszałek zaprezentował swoje stanowisko na temat tego, jakie sektory powinna obejmować autonomia strategiczna. Powołał się na wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michel’a: „Strategiczna autonomia Europy to główny cel dla naszego pokolenia” – który określił zasadniczy cel Unii Europejskiej, będący podstawą Europejskiego planu odbudowy.

 

Komisja Europejska rzeczywiście wielokrotnie podkreślała, że autonomia strategiczna UE powinna obejmować różne sektory, od gospodarki po bezpieczeństwo. Pamiętajmy też o sprawach społecznych – mówił marszałek Ortyl.

 

Marszałek podkreślał, że przedstawia swoje stanowisko z perspektywy marszałka województwa, a więc szefa regionu.

 

Po pierwsze chciałbym zwrócić uwagę na uzależnienie Unii Europejskiej od importu surowców. To jest ograniczenie wynikające z wydobycia i obróbki surowców na terenie Unii. Bardzo też żałuję, że Unia Europejska porzuciła projekt budowania unii energetycznej czyli własnej, niezależnej energetyki niezależności energetycznej – mówił marszałek.

 

Marszałek podkreślał, że zamiast budować swoją własna niezależność energetyczną kraje członkowskie rozwijają bilateralną współpracę z krajami niedemokratycznymi, często nie zważając na bezpieczeństwo swoich sąsiadów.

 

Sztandarowym przykładem jest Nord Stream 2. Jest to projekt szkodliwy co do bezpieczeństwa i co do dyktatu cenowego. Dziś już o tym wiemy. Ostrzeżeń w tej sprawie było wiele. Ale czy słuchaliśmy?  Niekoniecznie – komentował marszałek Ortyl.

 

Dalej marszałek mówił, że w Komitecie Regionów w przeszłości działała grupa międzyregionalna dotycząca budowy gazociągu Nord Stream 2, która omawiała ten niekorzystny wpływ bezpieczeństwo Europy.

Kolejnym elementem wpływającym na wzmocnienie Strategicznej autonomii UE powinna być w ocenie marszałka przebudowa łańcuchów dostaw. Fakt ten według niego wymaga wyraźnego stawiania na produkcję krajową zamiast importu dóbr spoza Europy:

 

To jest konieczność, bo to są także miejsca pracy - powiedział.

 

Kolejnym elementem mającym wpływ na budowanie europejskiej autonomii mają inteligentne specjalizacje. Marszałek uważa, że należy dążyć do tego, aby Unia Europejska zachęcała regiony do inwestycji w tym obszarze. Cyfryzacja to kolejny według marszałka sektor ważny dla europejskiej autonomii i stanowiący o bezpieczeństwie Unii Europejskiej, w tym o cyberbezpieczeństwie.

Na zakończenie marszałek zwrócił uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, jakim jest demografia:

 

Aby pozostać konkurencyjnym i w większej mierze niezależnym od reszty świata, powinniśmy dalej inwestować w rozwijanie naszych systemów społecznych umożliwiających młodym ludziom zakładanie rodzin i wymieniać się dobrymi praktykami w tym zakresie. Europa będzie bezpieczna i konkurencyjna wyłącznie wtedy, gdy motorem napędowym naszej gospodarki będą młodzi i zdolni, a przecież takich w Europie nie brakuje – zakończył swoją wypowiedź.

 

Tekst: Daniel Kozik/Monika Konopka

Zrzuty: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego