Czym jest „Plan inwestycyjny dla Europy”? Jakie są jego założenia? I jak ma zmienić naszą gospodarkę? To tylko część pytań, na jakie próbowali dać odpowiedź paneliści debaty poświęconej Planowi Junckera w procesie zrównoważonego rozwoju regionów.
Plan inwestycyjny dla Europy potocznie nazywany "Planem Junckera” (od nazwiska jego twórcy), został uruchomiony w 2015 roku i jest odpowiedzią Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na spowolnienie gospodarcze Europy w wyniku kryzysu gospodarczego i finansowego.
Zorganizowana w Rzeszowie konferencja, która odbywała się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, miała m.in. na celu pokazanie instrumentów wsparcia w ramach Planu Junckera. Plan inwestycyjny dla Europy zakłada uruchomienie co najmniej 315 mld euro na inwestycje publiczne i prywatne.
Otwierając debatę marszałek Władysław Ortyl powiedział, że jest to bardzo ważne spotkanie, gdyż pozwala spojrzeć na to co będzie się działo w przyszłej perspektywie finansowej i pomocne w wykorzystaniu środków dostępnych jeszcze w tej perspektywie.
- Cieszę się bardzo, że są spotkaniu samorządowcy, którzy myślą o rozwoju inwestycji i przedsięwzięć, ale finansowanych nie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale poszukują nowych źródeł finansowania – mówił marszałek.
Marszałek zapewnił, że tak jak istotą planu Junckera jest zrównoważony rozwój Europy, tak samo władze samorządowe zabiegają o to, aby woj. podkarpackie rozwijało się równomiernie.
- Musimy starać się, aby to równoważenie rozwoju było też cechą działań podejmowanych w naszym województwie. To się w miarę udaje. Trzeba czekać na jeszcze lepsze efekty, ale też patrząc na potencjalne fundusze i instrumenty finansowe musimy je promować i pokazywać dobre praktyki w tym zakresie. To też będzie miało miejsce na konferencji – dodał marszałek.
Czym jest dokładnie Plan Junckera i jakie są jego główne filary, o tym mówił z kolei Witold Słowik – podsekretarz stanu w MF.
- Plan inwestycyjny dla Europy ma na celu doprowadzenie do sytuacji takiej, żeby wyrównać poziom inwestycyjny do poziomu, jak gdyby w Europie w ogóle nie było kryzysu – tłumaczył W. Słowik.
W konferencji wzięli również udział: Piotr Michałowski - dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie oraz Tomasz Gibas - doradca ds. ekonomicznych w Komisji Europejskiej.
W spotkaniu uczestniczyli także: przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, wicemarszałkowie Maria Kurowska i Bogdan Romaniuk, członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji pozarządowych oraz samorządowcy.
Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP