Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

180314 siecO tym, jak ważny jest szybki rozwój szerokopasmowej infrastruktury na Podkarpaciu oraz dlaczego jest on niezbędny dla rozwoju gospodarki regionu dyskutowano w Rzeszowie, podczas warsztatów dla samorządowców oraz przedsiębiorców.

Zorganizowali je prof. dr hab. poseł na Sejm RP Józefa Hrynkiewicz, Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy.

- Podkarpacie jest województwem peryferyjnym, na różnych obszarach ma dość niewielkie zaludnienie i dlatego tym bardziej potrzebny jest dobry zasięg internetu. O tym musimy rozmawiać, bo chcemy to usprawnić. To są rzeczy niezbędne dla dobrego funkcjonowania gospodarstw domowych, a co za tym idzie całego społeczeństwa. Przez sieć porozumiewamy się chociażby z różnymi urzędami. Dlatego jest to tak ważne, aby te usługi były powszechnie dostępne i łatwe w użyciu – mówiła w Rzeszowie prof. dr hab. Józefa Hrynkiewicz, poseł na Sejm RP.  

- Zależy nam na tym, aby przybliżyć Państwu zakres działania UKE oraz możliwości, jakie płyną dla Państwa z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, bo są to możliwości zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla samorządów, bo jest to szansa na przykład na rozwój edukacji – mówiła podczas konferencji wojewoda Ewa Leniart.

Warsztaty dla samorządowców i przedsiębiorców były okazją do dyskusji i przekazania  wiedzy na temat stanu infrastruktury i możliwości inwestowania w jej rozwój.

- Podkarpacie jest województwem innowacyjnym i dziękujemy za innowacyjną formę tego spotkania. Potrzeba nie tylko stworzyć infrastrukturę, ale także edukować i młodych i ludzi w wieku dojrzałym. Jesteśmy innowacyjni, ale doskonale wiemy, że ten powszechny internet szerokopasmowy jest nam niezbędny aby się rozwijać – mówił podczas konferencji poprzedzającej warsztaty marszałek Władysław Ortyl. Mamy wdrożony projekt sieci szerokopasmowej, mamy Podkarpacki System Informacji Medycznej oraz e-administracji. To daje szanse, które trzeba dobrze wykorzystywać – przypominał marszałek Ortyl.   

W Polsce ok. 36 proc. gospodarstw domowych znajduje się w obszarze tzw. białych plam NGA. Na Podkarpaciu ten odsetek wynosi 34 proc. Może to zmienić szereg działań, które usprawnią inwestowanie w infrastrukturę. Dzięki realizacji wszystkich umów PO PC oraz umów komercyjnych zasięg „białych plam” powinien zmniejszyć się w skali kraju do 15 proc., a na Podkarpaciu do 9-11 proc. W ramach PO PC przeznaczono na ten cel 4 mld zł – w I konkursie podpisano umowy na kwotę ok. 200 mln zł, wartość dofinansowania zatwierdzonych projektów z II konkursu to 2 mld zł, trwa też kolejny, III nabór wniosków o dofinansowanie w ramach POPC.

- Nasza misja jako UKE to obok warstwy regulacyjnej, legislacyjnej, to  także walor edukacyjny, który dziś w Rzeszowie możemy pokazać. Chciałbym podkreślić jaki jest status i pozycja Podkarpacia w rozwoju szybkich sieci łączności elektronicznej. Mamy bardzo precyzyjnie określone przez Komisję Europejską wymogi, jak regiony powinny się rozwijać, nie tylko jako całość, ale także w ujęciu terytorialnym. I muszę powiedzieć, że pierwszy wskaźnik 30megabitów na sekundę dostępu  dla gospodarstw domowych Państwo realizują bardzo profesjonalnie i z dobrymi wynikami jeśli chodzi o tempo, bo wyprzedzacie o 2 procent ilość „białych plam” w Polsce. – mówił w Rzeszowie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy. Jeżeli waszym przedsiębiorcom uda się zrealizować wszystkie te projekty w ramach PO PC, które są zakontraktowane to ten wskaźnik dostępu może spaść nawet poniżej 10 procent – podkreślał minister Cichy.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele gmin i starostw z regionu a także przedsiębiorców realizujących zadania  związane z siecią szerokopasmową oraz  z branży telekomunikacyjnej.

- Dobrze, że dzisiejsze spotkanie ma formę warsztatów. Młodzi ludzie biorący w nich udział pokazują jak w twórczy sposób, np. projektując miasto,  można korzystać z dobrodziejstw internetu szerokopasmowego, komunikowania się z różnymi obszarami gospodarki i świata. Samorząd województwa podkarpackiego jest ważnym graczem w tym  aspekcie, bo doprowadziliśmy do powstania sieci szerokopasmowej. Cały czas pracujemy nad tym, aby mogła ona obsłużyć jak najwięcej mieszkańców, instytucji, firm i przedsiębiorców, bo do tego jest dedykowana. Staramy się, aby stawki za dostęp do infrastruktury drogowej, w której ta sieć jest umieszczana obniżały same samorządy. My daliśmy pozytywny przykład, rezygnując z kilku milionów złotych dochodów. Dochody są ważne, ale kiedy spojrzymy na to co w szerokiej perspektywie niesie internet szerokopasmowy, czyli działanie wieloaspektowe, wieloletnie, to wszystko się opłaca – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas warsztatów. 

Warsztatom towarzyszyły lekcje programowania dla dzieci przeprowadzane w ramach akcji #kodujzUKE.

Daniel Kozik, Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP  

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego