Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

191108 umowaWicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek podpisali umowę na powstanie Systemu Informacji Przestrzennej (PSIP). To projekt, który pozwoli świadczyć e-usługi w zakresie szeroko rozumianej geodezji. Jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020.

Projekt Podkarpacki System Informacji Przestrzennej (PSIP) jest przedsięwzięciem realizowanym przez Województwo Podkarpackie w partnerstwie z 22 powiatami i miastami na prawach powiatu. Wykonawcą jest konsorcjum dwóch firm – Integrated Solutions i Gospodarczy Instytut Analiz Przestrzennych (GIAP).

-  Głównym celem projektu PSIP jest rozszerzenie zakresu oraz podniesienie jakości usług związanych z informacją przestrzenną świadczonych drogą elektroniczną. To niezwykle ważny projekt, stwarzający wielorakie możliwości – wyjaśnia wicemarszałek Piotr Pilch.

Powstała w ramach projektu infrastruktura informatyczna pozwoli świadczyć usługi pomiędzy administracją, administracją a biznesem a także mieszkańcami regionu, za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi wykorzystujących Internet.

- To bardzo ważny projekt dla całego województwa. Trudny w realizacji, chociażby z racji dużej liczby podmiotów biorących w nim udział oraz ze względów technicznych, ale wierzę, że szybko i sprawnie uda nam się go zrealizować – mówił podczas podpisania umowy członek zarządu Stanisław Kruczek.

- Dzięki temu projektowi powiaty z całego województwa będą mieć na takim samym poziomie e-usługi, z których będą mogli korzystać przede wszystkim geodeci, notariusze. To właśnie te grupy zawodowe, które pracują w oparciu o mapy na nim najbardziej skorzystają, a zwykli mieszkańcy raczej pośrednio, bo nie będą np. musieli chodzić po urzędach, aby otrzymać np. wyrys mapy. Obsługa będzie po prostu szybsza, sprawniejsza – wyjaśnia Sławomir Hemerling-Kowalczyk z GIAP.

W ramach projektu powiaty otrzymają sprzęt serwerowy pozwalający świadczyć e-usługi.

- Każdy z beneficjentów tego projektu otrzyma infrastrukturę sprzętową, która pozwoli działać temu systemowi i na poziomie powiatów i na poziomie centralnej platformy województwa, która będzie udostępniała wszystkie dane – tłumaczy Adam Szulc z Integrated Solutions.

- E-usługi dotyczące geodezji pozwolą naszemu województwu wejść na inny poziom, staniemy się bardziej atrakcyjni dla inwestorów – dodaje Sławomir Cynkar, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego

Projekt przewiduje również wykonanie prac polegających na aktualizacji referencyjnych baz geodezyjnych, takich jak Ewidencja Gruntów i Budynków (EGiB), Geodezyjna Ewidencja Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT), Baza Danych Obiektów Topograficznych w skali 1:500 (BDOT500) oraz Baza Danych Obiektów Topograficznych w skali 1:10000 (BDOT10k).

Podpisana 8 listopada umowa jest jednym z elementów projektu PSIP, który realizowany jest już od kilkunastu miesięcy. W ramach tego przedsięwzięcia została już wykonana ortofotomapa o dużej rozdzielczości, która wykorzystywana jest przy tworzeniu baz  EGiB i BDOT. Mapa powstała na bazie ponad 100 tysięcy zdjęć lotniczych z ternu całego województwa.

Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa II – Cyfrowe Podkarpackie. Wartość projektu wynosi łącznie ponad 187 mln złotych, z czego część prawie 26, 5 mln zł pochodzi z budżetu województwa podkarpackiego, a dofinansowanie z EFRR wynosi ponad 22 mln zł. Wartość kontraktu z konsorcjum firm Integrated Solutions i GIAP.

Monika Konopka

fot. Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego