O tym czy w produkcji energii da się zastąpić węgiel lub olej, dyskutowano dziś podczas pierwszego dnia międzynarodowego sympozjum zorganizowanego przez Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko. W otwarciu sympozjum uczestniczył wicemarszałek Lucjan Kuźniar.
Odpowiedzią na pytanie o nowe źródła energii ma być etanol - płynne paliwo bogate w wodór, który przewyższa wykorzystywane dotychczas źródła energii. Etanol nie jest toksyczny, posiada wyższą gęstość energetyczną niż metanol. Otrzymuje się go ze źródeł odnawialnych i nie wymaga skomplikowanej dystrybucji.
Podczas otwarcia sympozjum głos zabrał Lucjan Kuźniar, przyłączając się do grona zwolenników otrzymywania energii z etanolu.
Ludzie nauki i praktyki poszukują nowych, bardziej wydajnych, ekonomicznych i proekologicznych źródeł energii oraz metod jej przetwarzania i gromadzenia. Takie właśnie nadzieje rysują się przed etanolem, znanym od zarania dziejów. Oby zatem ogniwa paliwowe, wykorzystujące etanol mogły znaleźć szerokie, praktyczne zastosowanie – mówił wicemarszałek.
O sposobach przemiany etanolu w energię, podyskutują w Rzeszowie do czwartku reprezentanci ośrodków naukowych z czternastu krajów. Udział w konferencji biorą m.in.: R. Adzic (Brookhaven National Laboartory, USA), J. Behm (Uniwersytet w Ulm, Niemcy), N. Markovic (Argonne National Laboratory, USA), P. Zelenay (Los Alamos National Laboratory, USA) oraz W.A. Sadiik (Binghamton University, USA) – stanowiący czołową grupą specjalistów z zakresu produkcji czystej energii.
Michał Mielniczuk
fot. Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP