W Brukseli odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komitetu Regionów. Gremium, które jest najważniejszym europejskim organem doradczym w dziedzinie polityki regionalnej, zebrało się po raz 121. W obradach bierze udział marszałek Władysław Ortyl.
Wiodącymi tematami spotkania stały się kwestie związane z migracją ludności i spowolnieniem rozwoju państw członkowskich UE. Jednym ze sposobów na wyhamowanie recesji ma być ścisła współpraca Unii z przedstawicielami władz regionalnych w zakresie rozwoju obszarów miejskich. Pozwoli to na realizacje jednego celów Organizacji Narodów Zjednoczonych, który zakłada, że miasta do 2030 r. staną się m.in. bardziej bezpieczne, ciche i ekologiczne. Wspólne stanowisko w tej sprawie Komitet przyjął 8 lutego br. Na temat rozwoju miast, ale również pogłębiania współpracy pomiędzy strukturami europejskimi a regionami mówił przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula podczas sobotniego spotkania samorządów w Jasionce. (http://www.podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/5024-spotkanie-samorzadow-z-premier-beata-szydlo).
Sprawozdanie z samorządowej konferencji na Podkarpaciu zdał również marszałek Władysław Ortyl, podczas spotkania grupy politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Kolejnym punktem wizyty marszałka w Brukseli był udział w obradach Międzyregionalnej Grupy Regionów Słabiej Rozwiniętych. Województwo Podkarpackie przystąpiło do grupy mającej na celu walkę o większe środki finansowe w następnej perspektywie po 2020 r. W przyjętej deklaracji, członkowie grupy zwracają uwagę, że jako przedstawiciele wspólnot regionalnych i lokalnych z terenów słabiej rozwiniętych Unii Europejskiej, chcą aktywnie uczestniczyć w rozmowach dotyczących europejskiej polityki regionalnej po 2020 roku. Regiony słabiej rozwinięte zmagają się z coraz większymi ograniczeniami budżetowymi, a bez wsparcia europejskiego dysproporcje pomiędzy regionami zwiększą się i zagrożą stabilności Unii. Dlatego też potrzebna jest silna polityka regionalna i stojące za nią odpowiednie fundusze, aby zagwarantować stabilizację wewnętrzną oraz aby ponowne i efektywnie zapewnić obywateli o korzyściach płynących z integracji europejskiej.
Cały tekst deklaracji znajduje się w załączniku poniżej.
Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP
fot. Edgar Szewczyk/DPW w Brukseli; Mieszko Matusiak/ Kujawsko-Pomorskie Region Office in Brussels; Michal Szczepura/Podlaskie Regional Office