COP będzie na zawsze symbolem podjęcia w naszym kraju głębokiej zmiany – powiedział marszałek Władysław Ortyl, który wraz z zarządem, radnymi oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczył w uroczystej sesji sejmiku woj. podkarpackiego, upamiętniającej 80-lecie powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Sesja rozpoczęła się od prezentacji krótkiego filmu poświęconego utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz od przypomnienia wypowiedzi Eugeniusza Kwiatkowskiego, którą przeczytał aktor Mieczysław Napieraj. Kolejnym punktem były wystąpienia. W imieniu parlamentarzystów głos zabrał poseł Wojciech Buczak.
Mija 80 lat od bardzo ważnych decyzji, które dzisiaj bardzo pozytywnie skutkują na rozwoju naszego województwa – mówił poseł Buczak, dodając – dziękuję, że jest to uroczysta sesja, podczas której będziemy mogli oddać hołd i podziwiać decyzje, determinację, dalekowzroczność twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego. To byli wspaniali ludzie, którzy mieli wizję. Pozytywne efekty ich decyzji odczuwamy do dzisiaj.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiąc o jubileuszu powstania COP-u nawiązała do dzisiejszych działań rządu, które mają również na celu rozwój gospodarczy kraju.
W ostatnich latach w Polsce w związku z wdrożoną strategią odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego, legenda COP-u nabrała nowych blasków. Zainicjowano reindustrializację Polski celem zahamowania migracji zarobkowej i wzmocnienia potencjału obronnego kraju – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Marszałek Władysław Ortyl mówił z kolei o tym, że powodzenie COP- u było możliwe dzięki wyzwoleniu państwowotwórczej i obywatelskiej energii Polaków. Marszałek porównał działalność COP-u do klastra kooperacyjnego, a jego idee do wprowadzanego właśnie przez rząd Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W tym kontekście można się zastanowić czy bez COP-u byłby możliwy tak prężny rozwój przemysłu i branży lotniczej, która pozostaje chlubą Podkarpacia i jego wiodącą inteligentną specjalizacją? Oczywiście, nie! – mówił podczas sesji marszałek W. Ortyl.
W uroczystej sesji wziął także udział radny sejmiku woj. lubelskiego Stanisław Misztal, który gratulował marszałkowi i przewodniczącemu sejmiku, że biorąc przykład z działań E. Kwiatkowskiego, twórcy COP-u, tak dynamicznie rozwijają Podkarpacie.
Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny podkreślał w swoim wystąpieniu, że w przypadku COP-u najważniejszy był patriotyzm i niepodległość Polski, które są równie ważne także współczesnie.
Dzisiaj po tych 80-latach, jeżeli chcemy mówić o nowym COP-ie, o nowej gospodarce, o nowym patrzeniu na budowanie polskiej, niezawisłej, niepodległej gospodarki, to trzeba uznać ten paradygmat, że rynek ma narodowość, że gospodarka ma narodowość i sięgnąć do naszych najwspanialszych tradycji – mówił prezydent Stalowej Woli.
W uroczystej sesji sejmiku oprócz radnych wzięli także udział zaproszeni goście: parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, kierownictwo służb mundurowych, samorządowcy. Zebrani wysłuchali wykładu prof. Grzegorza Ostasza z Politechniki Rzeszowskiej, który dotyczył powstania COP-u oraz dwóch prezentacji: o szlaku turystycznym COP i dziedzictwie Podkarpacia.
Ważnym punktem sesji było podjęcie przez radnych uchwały dotyczącej przyjęcia stanowiska z okazji 80-lecia utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym m.in. zapisano:
Województwo Podkarpackie ma szczególny mandat do uszanowania tych osiągnięć, bowiem wymierne efekty Centralnego Okręgu Przemysłowego do dzisiaj wywierają swój głęboki wpływ na rozwój społeczno - gospodarczy naszego regionu – czytamy m.in. w przyjętym stanowisku sejmiku woj. podkarpackiego - Centralny Okręg Przemysłowy jest dzisiaj bezsprzecznym symbolem i przykładem śmiałej wizji rozwoju gospodarczego wcielonej w życie i zachowującej ciągłość mimo różnych zawirowań historii.
Radni oraz zaproszeni goście obejrzeli także wystawę zdjęć poświęconą COP-owi, jego powstaniu i działalności oraz codziennemu życiu mieszkańców miast należących do COP.
Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP