Biało-Czerwone Iskry, Grupa Akrobacyjna Żelazny, krośnieński Cellfast, Maciej Pospieszyński, Artur Kielak, Łukasz Czepiela – to absolutna czołówka polskiej akrobatyki lotniczej. 2 września przylecą do Krosna by wziąć udział w III Podkarpackich Pokazach Lotniczych. Szczegóły imprezy przybliżyli dziś podczas konferencji prasowej organizatorzy: marszałek Władysław Ortyl, prezydent Piotr Przytocki oraz Katarzyna Bęben – prezes Lotniska w Krośnie.
Trzecią edycję Podkarpackich Pokazów Lotniczych współorganizują: Samorząd Województwa Podkarpackiego, Miasto Krosno i Lotnisko Krosno. Jednym z celów organizacji wydarzenia jest promocja RPO WP 2014-2020 oraz Funduszy Europejskich w regionie. Podkarpackie Pokazy Lotnicze są cykliczną imprezą promującą lotnictwo, które wraz z kosmonautyką tworzy jedną z inteligentnych specjalizacji regionu. Konieczność ich promocji podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
- Wydarzenie będzie promowało lotnictwo, będzie dofinansowane ze środków europejskich – to jest ważna informacja, bo to właśnie te środki w głównej mierze wspierają nasze inteligentne specjalizacje – mówił marszałek.
W programie przewidzianych jest wiele podniebnych akrobacji w wykonaniu indywidualnych pilotów i zespołów akrobacyjnych. Wśród nich czołówka polskiej akrobacji lotniczej, w tym m.in.: Maciej Pospieszyński, Artur Kielak, Łukasz Czepiela, jak również Krzysztof Cwynar z repliką Niewporta 11, krośnieńskie Cellfast, Grupa Akrobacyjna Żelazny oraz wojskowe samoloty — Biało Czerwone Iskry. Do Krosna przylecą również czeski Pterodactyl Flight i słowacki Retro Sky Țeam. Na Podkarpaciu zaprezentuje się również MBB BO 105 Bolkow i Boeing Stearman oraz M28 z PZL Mielec oraz Pipery Seneca z Royal Star w Mielcu. Nie zabraknie także spadochroniarzy, wyskakujących z samolotu An-2,
Marszałek Ortyl zwracał uwagę, że impreza będzie miała także charakter edukacyjny.
- Podkarpackie Pokazy Lotnicze są świętem zarówno dla tych, którzy latają, którzy konstruują maszyny lotnicze, ale także dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś nowego. Jak to zwykle bywa, takie wydarzenie jest obudowane licznymi wystawami, stoiskami promocyjnymi i edukacyjnymi. W powietrzu znajdą się zarówno historyczne statki powietrzne, jaki i najnowsze konstrukcje, produkowane na Podkarpaciu – mówił Władysław Ortyl.
O skomunikowaniu lotniska z miastem w dniu pokazów, mówił prezydent Krosna Piotr Przytocki.
- Miasto zapewnia bezpłatny dojazd komunikacją miejską. Co pół godziny będzie można dojechać do lotniska w Krośnie, konkretnie do miejsca organizacji zawodów, które wyjątkowo będzie znajdowało się przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Autobusy będą jeździć z palcu Monte Cassino do godz. 18:00 - zapewniał prezydent.
Sporo atrakcji widzowie znajdą na ziemi. Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć samoloty, m.in. tj: Koliber, PLZ-104 Wilga, IS-A Salamandra, Liberty XL-2, MP-02 Czajka, TB9 Tampico czy szybowce aeroklubów z regionu. Swoje stoiska promocyjne na miejscu imprezy otworzą m.in. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Uzdrowiska w Rymanowie i Iwoniczu Zdroju, czy Muzeum w Przemysłu Naftowego w Bóbrce czy przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego oraz uczelni z województwa podkarpackiego;
Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych — na uwagę zasługiwać będzie strefa dla dzieci nazwana „Mały Piknik”. To tam odbywać się będą rozmaite animacje i konkursy dla dzieci. Organizować je będzie m.in. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która planuje przeprowadzić mnóstwo ciekawych i oryginalnych zajęć edukacyjnych z dziedziny chemii czy fizyki. Czas dla dzieci organizowany będzie tam również przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które planuje m.in. składanie samolotów z pianki czy tworzenie największego statku powietrznego
Obecny na konferencji poseł Piotr Babinetz zwracał uwagę na tradycje lotnicze Krosna, o których można przypominać dzięki organizacji Pokazów.
Warto wspomnieć o ważnych i silnych tradycjach lotniczych w Krośnie, to m.in. Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich, samo zaś lotnisko to okres II Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś pokazy lotnicze, które obędą się w Krośnie mają walor promocyjny tych tradycji oraz edukacyjny nie tylko w kontekście sportowym, szkoleniowym ale też małego ruchu turystycznego – mówił poseł Babinetz.
Stanisław Jagiełło z Radia Rzeszów, który w przeszłości prowadził pikniki lotnicze w Krośnie, zwracał uwagę na wyjątkowość obywających się na Podkarpaciu imprez lotniczych.
To będą jedne z najpiękniejszych pokazów w Europie. Nie ma w tym grama przesady. Takich imprez zazdroszczą nam Słowacy, zazdroszczą nam Węgrzy. Zazdroszczą nam ich organizacji na Podkarpaciu: w Mielcu, Krośnie i Stalowej Woli – powiedział.
Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, jak również przydatne wskazówki o miejscach parkingowych, czy bezpłatnych krośnieńskich autobusach na miejsce imprezy umieszczane są na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl.
Na terenie imprezy planowany jest również interaktywny konkurs lotniczy — głównym celem konkursu będzie wykonanie określonych zadań, zebranie określonej liczby pieczątek unijnych i wygranie nagrody — voucheru na 15 minutowy przelot widokowy nad Mielcem, nagrodę ufundowała forma Royal Star z Mielca; Szczegóły konkursu oraz rejestracja chętnych odbywa się jednak tylko i wyłącznie za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku: III Podkarpackie Pokazy Lotnicze — Odlotowe Fundusze;
Wydarzenie III Podkarpackie Pokazy Lotnicze są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 — 2020.
Michał Mielniczuk
fot. M.Mielniczuk
Wideo: S.Kieszkowski