Przez trzy dni Stalowa Wola hucznie świętowała. Wszystko za sprawą ogólnopolskiego finału jubileuszu 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego, który odbywał się właśnie w tym mieście. Moc atrakcji przyciągnęło tysiące osób z całego regionu.
Specjalne wystawy, koncerty i spotkania poświęcone idei COP oraz jego dziedzictwu. Do tego koncerty, występy, konkursy i pokazy sprzętu wojskowego. W tym robiący furorę Black Hawk. Od 8 do 10 września w Stalowej Woli działo się naprawdę sporo. Wśród gwiazd, które wystąpiły na wielkiej fecie znaleźli się między innymi: Maryla Rodowicz, Kamil Bednarek, Modern Talking, zespół Raz Dwa Trzy oraz Krzesimir Dębski z orkiestrą. W obchodach wziął udział marszałek Władysław Ortyl.
Gala Finałowa Obchodów odbyła się w niedzielę na stadionie MOSiR. Poprzedziła ją msza polowa w intencji Ojczyzny i Budowniczych COP, której przewodniczył ksiądz biskup Edward Frankowski. W obchodach uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, który mówił o tym, że między COP-em a czasami współczesnymi jest wiele analogii a wszystko za sprawą Strategii Rozwoju Mateusza Morawieckiego. Minister mówił też o patriotyzmie gospodarczym i zrównoważonym rozwoju. Zapowiedział wsparcie dla średnich miast takich jak Stalowa Wola oraz dla polskich przedsiębiorców.
Marszałek Władysław Ortyl podkreślał z kolei fakt, jak wielkim osiągnięciem była inicjatywa COP-u. Poinformował również, że Sejmik Województwa Podkarpackiego przyznał Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu tytuł "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego". Akt nadania zostanie wręczony wnuczce premiera w listopadzie podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny odniósł się z kolei do historii i zaangażowania Polaków: - COP ukazuje siłę polskiego narodu. COP-u by nie było gdyby nie wcześniejszy tragiczne doświadczenia Polaków - mówił prezydent.
Ważnym wydarzeniem było wręczenie statuetek „Innowator Centralnego Okręgu Przemysłowego”. Statuetki symbolizujące wiedzę oraz otwartość na innowacyjność wręczono:
- dwukrotnie Hucie Stalowa Wola
- Zakładowi Porcelany Elektrotechnicznej Zapel S.A. z Boguchwały;
- Fibrain Sp. z o.o. z Rogoźnicy;
- Cewar Sp. z o.o. z Lublina;
- Palacar Michał Pala ze Skarżyska - Kamiennej;
- Delfin Sp. z o.o z Kielc; IC Complex Sp. z o.o. z Rzeszowa;
- Bosh Service Pawlik ze Stalowej Woli;
- Cervi Robotics z Jasionki.
Wręczono również nagrodę specjalną od prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która powędrowała do firmy PPH Cerkamed Wojciech Pawłowski ze Stalowej Woli.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, Fundacja Elementum Art z Nysy, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. W skład Komitetu Organizacyjnego obchodów weszli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Partnerzy strategiczni: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., HSW S.A. PGZ oraz PKO Bank Polski.
5 lutego 1937 r. na wniosek wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego Sejm II Rzeczypospolitej przyjął plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W jego skład weszły w dużej mierze tereny obecnego woj. podkarpackiego. To wówczas powstały zakłady przemysłowe m.in. w Dębicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie i Mielcu, ale też nowe miasta jak Stalowa Wola czy Nowa Dęba.
Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP
fot. Kancelaria Prezydenta Miasta Stalowej Woli
fot. Maciej Jaskot/dep. Promocji i Współpracy Gospodarczej