W urzędzie marszałkowskim zakończyło się pierwsze z serii zaplanowanych przez Kancelarię Prezydenta RP otwartych spotkań dyskusyjnych przed referendum ogólnokrajowym, które ma dotyczyć nowelizacji bądź stworzenia nowej Konstytucji. Zainaugurował je wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, Paweł Mucha wraz z marszałkiem i konstytucjonalistą, prof. KUL –Dariuszem Dudkiem.
Spotkanie rozpoczęło się briefingiem prasowym. Minister Paweł Mucha - Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum, tłumaczył dziennikarzom skąd wziął się pomysł na takie spotkania i debaty społeczne:
Chcemy rozmawiać z maksymalnie szerokim kręgiem zainteresowanych, chcemy dotrzeć do wielu grup społecznych, chcemy, żeby na tych spotkaniach trwała żywa i rzeczowa dyskusja o polskich sprawach i problemach – tłumaczył dziennikarzom minister.
Te spotkania będą nam ułatwiać zadanie jakie jest do wykonania przed służbami prezydenta czyli przygotowanie projektu pytań referendalnych – tłumaczył minister Mucha, dodając, że spotkania te mają też za cel lepsze poznanie przez Polaków konstytucji.
Marszałek Władysław Ortyl zwrócił z kolei uwagę na kwestie dotyczące samorządu. Powiedział, że w kontekście ewentualnych zmian zapisów w konstytucji należy brać również pod uwagę takie tematy, jak zrównoważony rozwój regionalny czy finansowanie z Unii Europejskiej.
Dziś o samorządzie mówi się wiele. Debatuje się w sposób radykalny i ostry, a myślę, że ten poziom, który będzie na debacie konstytucyjnej będzie lepszy jakościowo – powiedział marszałek, dodając, że ceni sobie tę inicjatywę.
Konstytucjonalista prof. Dariusz Dudek z KUL przybliżył kontekst historyczny, podkreślając, że możliwość tak szerokiej debaty o zmianach w konstytucji jest niezwykle cenna społecznie:
Chodzi o to, żeby Polacy mieli coś więcej do powiedzenia niż tylko „tak” lub „nie” – mówił prof. Dariusz Dudek.
Spotkanie w Rzeszowie to pierwsze z cyklu takich spotkań w całym kraju. Jak poinformował
Minister Paweł Mucha wszystkie spotkania będą odbywały się według ścisłego harmonogramu. Drugie z nich odbędzie się w piątek w Szczecinie, kolejne 29 września w Kielcach, a w dalszej kolejności jeszcze co najmniej trzy kolejne w październiku.
Jak poinformował Pełnomocnik Prezydenta RP ds. referendum, prezydent chce, aby referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji odbyło się w listopadzie przyszłego roku i było również formą uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po briefingu rozpoczęło się otwarte spotkanie z udziałem mieszkańców Podkarpacia. Na początek goście wysłuchali wystąpień marszałka, ministra Pawła Muchy, oraz prof. Dariusza Dudka. Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono samorządom, gdyż dodatkowym tematem wydarzenia był „Status województw i polityka regionalna w świetle Konstytucji RP”.
Chcemy także rozmawiać merytorycznie o problemach samorządu terytorialnego, a w szczególności o sytuacji województwa, jeżeli chodzi o politykę regionalną, jak zapewnić najlepsze warunki funkcjonowania samorządu terytorialnego – mówił minister Paweł Mucha
Marszałek wskazywał z kolei na konkretne obszary, w których należy zastanowić się nad zmianami, m.in. kadencyjność samorządów, formuła ich łączenia się, bezpośredni wybór marszałków czy lepsze stosowanie instrumentu referendalnego.
Po części wprowadzającej rozpoczęła się debata społeczna na temat obszarów, w których konieczne są zmiany w konstytucji. Obecni na Sali uczestnicy mogli zadawać pytania, a także zgłaszać swoje przemyślenia i kwestie dotyczące zmian w konstytucji.
Kancelaria Prezydenta zaplanowała w tym roku zarówno otwarte spotkania z udziałem mieszkańców poszczególnych regionów, jak i debaty eksperckie - w tym z udziałem prezydenta i jego ministrów.
Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP
Fot. M. Mielniczuk
Video: S. Kieszkowski