Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

171019 objazdInwestycje zrealizowane dzięki środkom z Unii Europejskiej zmieniają oblicze Podkarpacia. Mogli się o tym przekonać przedstawiciele podkarpackich mediów, którzy mieli możliwość zapoznania się z wybranymi projektami zrealizowanymi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Trasa prowadziła przez Duklę, Rymanów, Ustrzyki Dolne, a nawet Nowosielce.

 

Z pierwszym projektem dziennikarze zetknęli się w Dukli. Była to ekspozycja edukacyjno – przyrodnicza w Zespole Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Projekt został sfinansowany z RPO WP na lata 2014-2020. Za ponad 220 mln złotych wykonano montaż ekspozycji edukacyjno – przyrodniczej składającej się z trzech części: Flora i fauna, Kultura oraz Geologia. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 187 mln złotych. Efektem projektu jest rozbudowa oferty edukacyjnej, promowanie dziedzictwa naturalnego i kulturowego obszaru karpackich parków, a także kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Podkarpacia. Są plany uzupełniania i poszerzania wystawy. Wystawa jest już udostępniona do zwiedzania.

Później dziennikarze zwiedzili lokal cukierniczo - gastronomiczny Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie ZAZ/SMAK. Dzięki dofinansowaniu kwotą ponad 3 mln złotych obiekt dostosowano i doposażono w sprzęt o wysokiej jakości do prowadzenia działalności gastronomiczno – cukierniczej. Pracę znalazło w nim dodatkowe 16 osób niepełnosprawnych, którzy zostali zatrudnieni w Zakładzie Aktywności Zawodowej działającym przy PSONI Koło w Rymanowie.

Mimo, że lokal działa dopiero pięć miesięcy to już zdobył sobie dobrą opinię na lokalnym rynku głównie dzięki niepowtarzalnym smakom wypiekanych tu ciast i ciasteczek, które są przygotowywane według tradycyjnych domowych receptur bez sztucznych konserwantów i ulepszaczy.

Duże wrażenie na dziennikarzach zrobiła budowa poligonu uprawowego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach. Dzięki dofinansowaniu kwotą prawie 3 mln złotych udało się wybudować nowoczesną halę, gdzie będą kształcić się rolnicy, technicy mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz architektury krajobrazu.

Główną przyczyną realizacji projektu był brak powierzchni dydaktycznych służących do realizacji zajęć praktycznych z zakresu uprawy roślin. Stale rosnąca liczba uczniów ZSCKR Nowosielce oraz poszerzanie oferty edukacyjnej, to powody podjęcia działań w zakresie rozbudowy obecnej infrastruktury szkoły.

Realizacja inwestycji pozwoli na uzyskanie dodatkowej powierzchni do kształcenia praktycznej nauki zawodu, poprawi jakość nauczania zawodu i da możliwość przyjęcia dodatkowo ok. 50 uczniów.

W Ustrzykach Dolnych dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się rozbudować przedszkole Nr 1. Nowy obiekt został dostosowany do 45 dzieci. Dotychczasowe przedszkole poddano gruntownej rozbudowie i adaptacji, wybudowano sale dydaktyczne, w tym salę ćwiczeń i gabinet logopedyczny, szatnie i pomieszczenia pomocnicze, podjazd zewnętrzny dla osób niepełnosprawnych i windy, sale wyposażono w radiomagnetofon, sprzęt nagłaśniający, telewizor i komputer.

Idea powstania żłobka gminnego w Ustrzykach Dolnych, to odpowiedź na oczekiwania społeczne i wynik analizy, która wykazała deficyt tego typu usług na terenie całej gminy. Wiele matek, rodzin, które posiadają dzieci i są wielodzietne często musiały rezygnować ze swojej pracy po to, żeby móc opiekować się najmłodszymi pociechami. Samorząd gminy Ustrzyki Dolne podjął się roli organizowania opieki w tym zakresie – dla najmłodszych dzieci w wieku do 3 lat.

Za unijne pieniądze przebudowano także infrastrukturę edukacyjno – sportową zaplecza dydaktycznego Zespołu Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych. Dziennikarze mieli możliwość zapoznania się z tymi zmianami. Za prawie 900 tysięcy złotych udało się wyremontować i wyposażyć sale dydaktyczne, utworzyć pracownie specjalistyczne, przebudować i zmodernizować elementy w budynku sali gimnastycznej oraz zewnętrzne obiekty sportowe wraz z doposażeniem. Szkoła za dodatkową kwotę 1  mln 763 tysiące złotych dofinansowania z RPO WP dokonała kompleksowej modernizacji energetycznej poprzez między innymi docieplenia ścian wewnętrznych, przebudowę układu przesyłu ciepła.

 

Tekst i foto:
D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego