Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

 

Wręczenie odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” panu Janowi Kopciowi, uhonorowanie marszałka Władysława Ortyla złotym medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”  przez Polski Komitet Olimpijski oraz podziękowanie wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza za pomoc finansową z Podkarpacia dla mieszkańców gminy Sośno – te wydarzenia wypełniły program  nadzwyczajnej sesji sejmiku, która odbyła się 30 października. Radni uczili także minutą ciszy pamięć Marty Matczyńskiej - wieloletniego pracownika urzędu marszałkowskiego, dyrektora departamentu Rozwoju Regionalnego w latach 2008-2016.

Dziś nagradzamy człowieka, który choć mieszka kilka tysięcy kilometrów od Podkarpacia, sercem jest tu -  z nami. Dziękujemy za wiele lat wspierania naszego województwa i jego mieszkańców. Jesteśmy wdzięczni za budowanie dobrych i trwałych relacji pomiędzy nami a Polonią, zwłaszcza tą mieszkającą w Chicago. Na szczególne słowa uznania zasługuje zwłaszcza pomoc, okazywana mieszkańcom Ziemi Ropczyckiej, z której zasłużony się wywodzi – mówił w laudacji na cześć Jana Kopcia marszałek  Władysław Ortyl.

Zarząd województwa i radni uhonorowali pochodzącego z Podkarpacia a mieszkającego w Chicago działacza polonijnego, społecznika, prezesa Związku Klubów Polskich, organizatora wielu wydarzeń polonijnych, a nade wszystko człowieka całym sercem  pielęgnującego polską tradycję w Stanach Zjednoczonych. Pamiątkową odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” wręczyli marszałek Władysław Ortyl wraz  z zarządem województwa oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś wraz z radnymi. 

Przed laty wyjechałem stąd do Chicago, żeby tam układać swoje życie. Ale nigdy nie zapomniałem o mojej ojczyźnie, o Ropczycach, o Podkarpaciu. Jestem bardzo wdzięczny za przyznany tytuł. Swoją osobą chciałem zrobić jak najwięcej  dla mojej Ojczyzny, dla kochanej Polski, mojego Podkarpacia i kochanych Ropczyc, żeby pozostała po mnie pamiątka. Takich Polonusów jak ja, którzy wyjechali kiedyś, ale w dalszym ciągu robią wiele dla swych stron rodzinnych jest bardzo wielu. Jestem bardzo dumny, że pochodzę z małej miejscowości Ropczyce, z Podkarpacia. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają mi w robieniu wspólnego dzieła, jakim jest pomoc dla mojej Małej Ojczyzny. Jestem bardzo wdzięczny także za to, że moja praca charytatywna i moja działalność w Chicago zostały zauważone – jestem zaszczycony, a moje siły i starania zawsze będą po to aby czcić Polskę. Robię to także po to, aby młodzi ludzie wiedzieli, skąd pochodzą ich dziadowie i ojcowie, żebyśmy ich uczyli patriotyzmu, naszej historii, naszych tradycji  – mówił tuż po uroczystości wzruszony Jan Kopeć.        

Jana Kopeć urodził się w Ropczycach. Choć w 1972 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka z rodziną, od lat wspiera Ropczyce i ich mieszkańców.

Od lat nowy zasłużony dla województwa aktywnie włącza się w działalność organizacji polonijnych w USA. To właśnie z jego inicjatywy w 1995 roku powstał w Chicago Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, który zrzesza emigrantów z gminy Ropczyce, promując polską kulturę Podkarpacie oraz udzielając konkretnego wsparcia na rzecz rodaków w kraju. Przez 22 lata działalności klubu pod przewodnictwem Jana Kopcia do Polski trafiło ponad 200 tys. dolarów, które przeznaczone zostały na pomoc najbardziej potrzebujących mieszkańców Ziemi Ropczyckiej, wsparcie straży pożarnej, biblioteki oraz zabytkowego Sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin i kościoła parafialnego w Ropczycach.

Jan Kopeć jest aktywnym członkiem wielu organizacji. Od lat pełni różne funkcje w Związku Klubów Polskich. Przez 6 lat był wiceprezesem ZKP, a od czerwca 2014 roku pełni społecznie funkcję prezesa Związku Klubów Polskich w USA. Zadaniem związku, który zrzesza ponad 30 polskich klubów i organizacji, jest inicjowanie i koordynacja działań mających na celu niesienie pomocy Polakom w kraju oraz Polonii w Chicago. Związek Klubów Polskich pielęgnuje polską kulturę i tradycję, dbając o przekazywanie polskiego dziedzictwa kolejnym pokoleniom Polaków.

Jan Kopeć pełniąc funkcję Prezesa Związku Klubów Polskich jest organizatorem wielu imprez polonijnych, takich jak Dożynki Polonijne, Opłatki Polonijne, które pielęgnują polskie tradycje. Jest także Przewodniczącym Komitetu Parady Konstytucji 3-go Maja, organizującego największą manifestację polskości poza granicami kraju. Współorganizuje również spotkania gości z Polski z Polonią Amerykańską w Chicago. Z okazji obchodów rocznicy agresji Rosji na Polskę, 17 września ubiegłego roku wraz z Komitetem Opieki Nad Pomnikami Katyńskimi, gościł w Chicago Kompanię Honorową Wojska Polskiego. Była to pierwsza tego typu wizyta Wojska Polskiego w Chicago.

 Jako Prezes Związku Klubów Polskich wspierał także organizację I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce, które odbyło się w dniach 26-30 lipca 2016 r. na terenie Podkarpacia.  Zaangażowanie prezesa przyczyniło się do nawiązania nowych kontaktów i aktywizacji środowisk polonijnych. I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce to przedsięwzięcie, które zorganizowane zostało przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP. Pozwoliło ono wzmocnić istniejące już kontakty oraz zdefiniować nowe kierunki współpracy pomiędzy Ojczyzną a Polonią. Warto tutaj podkreślić, że właśnie w Rzeszowie odbyły się obrady Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej, które nigdy do tej pory nie były prowadzone poza terenem Ameryki. W wydarzeniu udział wzięło ok. 100 przedstawicieli Polonii z USA.

Chciałbym szczególnie mocno podkreślić, że działania Jana Kopcia służą zacieśnianiu współpracy województwa podkarpackiego ze Stanami Zjednoczonymi. Kilkakrotnie przyjmował w Chicago podkarpacką delegację m.in. podczas uroczystości związanych z Paradą Konstytucji 3-go Maja. Działalność prowadzona przez pana Kopcia jest znacznie szersza i bogatsza niż to, co zostało tu wymienione. O wszystkich zasługach nie sposób powiedzieć i nie sposób opisać radości i wdzięczności tych, do których dotarło wsparcie oraz pomoc organizowana przez naszego dzisiejszego gościa. Nie każdy potrafi być tak zaangażowanym społecznikiem i jednocześnie patriotą, dbającym o kraj i jego dziedzictwo. Za to wszystko należą się serdeczne podziękowania oraz wyrazy uznania – mówił w laudacji na cześć zasłużonego marszałek Władysław Ortyl.

 Za swą wieloletnią działalność społeczną i liczne zasługi dla Polonii i Polski w 2007 roku Jan Kopeć został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2012 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Teraz do tych zaszczytów dołączył tytuł „Zasłużonego dla Województwa Podkarpackiego”. 

Sesja sejmiku stała się także okazją do podziękowań, jakie pod adresem marszałka Władysława Ortyla skierował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dziękował on za pieniądze przekazane przez samorząd podkarpacia mieszkańcom miejscowości Sośna, których w sierpniu dotknął kataklizm. 

W czasie sesji marszałek Władysław Ortyl został uhonorowany złotym medalem „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Medal został przyznany w uznaniu wielu działań marszałka na rzecz propagowania sportu, a głównie za wsparcie i promowanie Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarność’ i Olimpijczyków. Wyścig ten organizowany przez Regionu Ziemia Łódzka NSZZ Solidarność od wielu lat popularyzuje kolarstwo, a jego trasa wiedzie między innymi przez Podkarpacie. 

Marszałkowi Ortylowi medal wręczyli Waldemar Krenc – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Wyścigu, Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Tadeusz Majchrowicz zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz siatkarz, mistrz świata i mistrz olimpijski, członek złotej Resovii z lat 70. Marek Karbasz.   

 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego