Wczoraj w Rzeszowie odbyła się konferencja na temat przedsiębiorczość w województwie podkarpackim. Samorząd województwa reprezentował członek zarządu Stanisław Kruczek, który poruszył też kwestię „Konstytucji dla biznesu”.
„Konstytucja Biznesu” to pakiet pięciu ustaw zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie największą reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat. Zmiany obejmą prawie 200 ustaw – mówił Stanisław Kruczek.
Członek zarządu podkreślił, że przez lata sam prowadził działalność gospodarczą i z doświadczenia wie, jakim balastem dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw są przeszkody prawne.
Wybrane rozwiązania przyjęte przez rząd to wprowadzenie zasad „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, czy rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść przedsiębiorcy. „Konstytucja dla biznesu” to także zwolnienie przedsiębiorcy przez pierwszych 6 miesięcy działalności będą z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i wprowadzenie tzw. działalność nierejestrowej, z której przychody nie przekraczają miesięcznie 50% minimalnego wynagrodzenia nie będą musiały być rejestrowana w CEIDG, a w konsekwencji osoby takie nie będą musiały płacić z tego tytułu ZUS i formalnie nie będą przedsiębiorcami. W mojej ocenie jest to ogromna szansa dla rozwoju przedsiębiorczości na Podkarpaciu oraz kraju – mówił Stanisław Kruczek.
Organizatorem konferencji było Regionalne Obserwatorium Terytorialne, a uczestnikami samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji jak NBP, Urząd Statystyczny, Departament Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Ministerstwo Rozwoju czy Departament Komunikacji i Marketingu PARP
Podczas konferencji zwrócono uwagę na to, że w województwie Podkarpackim poziom przedsiębiorczości mierzony liczbą podmiotów gospodarczych na 10 tys. mieszkańców w wieku produkcyjnym jest najniższy w kraju, na co wpływ ma szereg czynników m.in.: peryferyjne położenie województwa, mniejszy poziom rozwoju gospodarczego mierzony wartością PKB na mieszkańca oraz niższy poziom zamożności społeczeństwa wynikający z jednych z najniższych w porównaniu do innych województw płac. Optymistyczne jest to, że nasze województwo jest jednym z sześciu, w których w 2016 roku wystąpiła wyższa aktywność w rejestrowaniu podmiotów gospodarczych w porównaniu do roku 2009, przy czym podobnie jak w większości innych województw najbardziej znaczny jest wzrost aktywności w rejestrowaniu podmiotów prowadzących działalność w przemyśle i budownictwie.
Uczestnicy konferencji zauważyli, że jeżeli popatrzymy na Podkarpackie pod kątem wskaźników generalnie określających siłę ekonomiczną regionu oraz poziom życia mieszkańców (takich, jak właśnie PKB per Capita, średnie miesięczne wynagrodzenie, stopa bezrobocia) to nasz region można uważać za jeden z najbiedniejszych w Polsce i Europie. Należy jednak zwrócić uwagę, że Województwo Podkarpackie charakteryzuje się wysoką innowacyjnością. Możemy się pochwalić dużym udziałem nakładów na B+R w relacji do PKB. W 2014 r. wyniósł on 1,38% (średnia wartość dla Polski wyniosła 0,94%). Jest to drugi wynik w skali Polski po woj. mazowieckim, ex aequo z woj. małopolskim.
Bez wątpienia atutem regionu są specjalne obszary do przemysłowego inwestowania, Jest też kadra, która kształci się na Politechnice Rzeszowskiej, Uniwersytecie Rzeszowskim, To wszystko tworzy klimat. Również samorządy zabiegają o inwestycje, korzystając z Regionalnego Programu Operacyjnego, tworzą strefy do inwestowania, dofinansowują infrastrukturę.
Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu