Niemal 7 milionów złotych wypłacono w 2017 roku na rzecz pracowników i byłych pracowników 42 firm na Podkarpaciu. Wszystko za sprawą funkcjonującego w strukturze Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Wypłacone świadczenia objęły łącznie 835 osób. Jednocześnie rzeszowski WUP odzyskał w tym samym roku 10,8 miliona złotych na rzecz FGŚP z tytułu windykacji należności od niewypłacalnych podmiotów. Odzyskane kwoty należą do najwyższych w kraju. Dzięki działalności Funduszu, pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach, które są niewypłacalne, mają gwarancję otrzymania wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z pracą.
W 2017 roku utrzymywały się korzystne tendencje gospodarce województwa podkarpackiego, związane ze wzrostem sprzedaży, spadkiem bezrobocia oraz niewielką liczbą bankrutujących pracodawców. Miało to odzwierciedlenie w relatywnie niskim - w porównaniu z ubiegłym - poziomie wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
W tym roku utrzymywała się korzystna tendencja spadku liczby niewypłacalnych pracodawców na terenie województwa podkarpackiego według kryterium ich wielkości. Tylko jeden z podmiotów zatrudniał ponad 100 osób. Pozostałe przypadki niewypłacalności pracodawców w liczbie 41 dotyczyły małych przedsiębiorstw, w tym aż 26-ciu zatrudniających do 20 pracowników. W tej grupie niewypłacalnych podmiotów dominowały firmy budowlane.
Najważniejsze postępowania Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na Podkarpaciu dotyczyły trzech niewypłacalnych pracodawców.
Przyg. D. Kozik