Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Podkarpacie. Głównym celem przyjzdu szefa rządu, była wizyta studyjna w Muzeum Polaków Ratujących Żydów, w której uczestniczyli korespondenci zagranicznych mediów. Ma to związek z dyplomatycznymi nieporozumieniami wynikającymi z nowelizacji ustawy o IPN. Premierowi towarzyszył marszałek Władysław Ortyl oraz wojewoda Ewa Leniart.

Wizyta rozpoczęła się modlitwą Mateusza Morawieckiego przy grobie rodziny Ulmów. Następnie wraz marszałkiem i wojewodą, premier udał się do Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Tam przed tablicą nazwisk osób pomagającym Żydom na Podkarpaciu zapalił znicz. Złożył także kwiaty pod pomnikiem poświęconym "Pamięci Żydów ofiar zagłady i Nieznanych Polaków zamordowanych za niesioną im pomoc". Podczas zwiedzania placówki, premierowi i dziennikarzom towarzyszyła dyrektor jednostki Anna Stróż oraz wójt Markowej Tadeusz Bar.

W sali konferencyjnej Muzeum odbyło się spotkanie szefa rządu z dziennikarzami mediów krajowych i zagranicznych. Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister MSZ Marek Magierowski, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma (także członek zespołu ds. dialogu z Izraelem) oraz wicedyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Marcin Fijołek. Obecny był także Jonny Daniels – prezes organizacji From the Depths, zajmującej się pielęgnowaniem pamięci o ofiarach Holokaustu.

Mateusz Morawiecki podkreślał brak jakiejkolwiek winy Polski w Holokauście.

- Polska jako kraj, jako naród, nie była współodpowiedzialna za Holokaust. Fakt, że niektórzy ludzie tego nie wiedzą czy też tego nie rozumieją, powoduje jednocześnie, że może nie znają faktów albo nie mają woli zrozumienia pewnych faktów – mówił premier.

- Jest to niezmiernie istotne, aby porozmawiać z naszymi przyjaciółmi w Izraelu, z naszymi przyjaciółmi w Stanach Zjednoczonych i z naszymi partnerami w innych krajach w Europie i aby to wyjaśnić – dodał.

Następnym punktem pobytu było spotkanie z parlamentarzystami i samorządowcami z Podkarpacia. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie zarządu województwa: Maria Kurowska, Bogdan Romaniuk, Stanisław Kruczek oraz Piotr Pilch. Obecny był także przewodniczący Sejmiku WP Jerzy Cypryś oraz wojewódzcy radni. Gości przywitał marszałek Władysław Ortyl, dziękując jednocześnie premierowi za to, że zdecydował się na organizację wizyty dla zagranicznych korespondentów właśnie na Podkarpaciu.

- Dziękujemy panu premierowi, że zdecydował się walczyć o prawdę historyczną, o polską godność właśnie na Podkarpaciu. Bo Muzeum w Markowej jest miejscem, w którym oddajemy hołd bohaterskiej postawie Józefa i Wikotrii Ulmów, którzy za pomoc bliźniemu zapłacili najwyższą cenę. W tym miejscu przypominamy i mówimy światu prawdę o historii takiej, jaka była w rzeczywistości - mówił marszałek Ortyl.  

Michał Mielniczuk
Fot. M.Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
BP UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego