Rozpoczął się „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Jego podkarpacka inauguracja odbyła się 19 lutego w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie zorganizowano IV Wojewódzką Konferencję ”Międzyinstytucjonalne działania pomocowe – w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadkom oraz osobom im najbliższym”.
Dzisiejsza konferencja ma dwa równie ważne wymiary. Po pierwsze pozwala zwrócić uwagę na fakt, że w naszym społeczeństwie żyją osoby skrzywdzone, potrzebujące wsparcia oraz że są instytucje, które umożliwiają skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Oprócz aspektu instytucjonalnego niezwykle ważny jest wymiar edukacyjny. Zarówno dzisiejsza konferencja, jak i idea Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw pozwala na zwiększanie świadomości Polaków, społeczeństwa – powiedział członek zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.
Konferencja zgromadziła posłów, samorządowców, przedstawicieli sądów, służb mundurowych oraz instytucji zarządzania kryzysowego z terenu podkarpacia.
Ważną częścią uroczystości było wręczenie statuetek „Dar Serca”, którymi zostały uhonorowane osoby szczególnie zaangażowane w pomoc osobom pokrzywdzonym.
„Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” to akcja koordynowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Włączają się w nią sądy, prokuratury, policja, zawodowe samorządy prawnicze oraz liczne organizacje pozarządowe. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby, które zostały pokrzywdzone przestępstwem. Zarówno w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, jak również na terenie całego kraju zostały uruchomione punkty pomocy oraz punkty bezpłatnych porad prawnych.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Przeworsk – Powiat Bezpieczny.
Natalia Mierzwa-Sowa
Kancelaria zarządu
fot. Michał Mielniczuk/Biuro Prasowe UMWP