Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Wyniki finansowe szpitali wojewódzkich za rok 2017, zgoda na utworzenie Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka, a także inwestycje realizowane przez szpitale wojewódzkie - to główne tematy, które zdominowały kwietniową sesje sejmiku województwa.

Jesteśmy na dobrej drodze, nie popadamy w hurraoptymizm, przed nami wiele pracy – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas briefingu prasowego w czasie obrad sejmiku.

Na kwietniowej sesji przedstawione zostało sprawozdanie roczne z wykonania planów finansowych za 2017 rok szpitali podległych samorządowi województwa. W debacie dotyczącej spraw obecnych oraz przyszłych inwestycji w podkarpackiej ochronie zdrowia wzięli udział członkowie zarządu, radni, poseł na Sejm RP Józefa Hrynkiewicz, dyrektor podkarpackiego oddziału NFZ Ryszard Bugaj oraz dyrektor podkarpackiego oddziału BGK Beata Raba.

Był to rok wytężonej pracy nad wynikiem, który dziś mogliśmy ogłosić. Wynik finansowy za 2017 rok wskazuje, że szpitale wojewódzkie odnotowały minimalną stratę – zaledwie 426 tys. zł. Wpłynęło na to wiele wątków, które się zdarzyły, ale nie zdarzyły się przypadkowo, tylko dzięki ciężkiej pracy zarządu województwa, radnych, menadżerów szpitali i ich pracowników. – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 Program restrukturyzacyjny, kredyt restrukturyzacyjny, który obniżył koszty finansowe w szpitalach o ponad 12 mln na rok, finansowanie związane z siecią szpitali, wprowadzoną przez rząd RP, co dało wzrost około 50 mln złotych w skali wszystkich naszych szpitali oraz systematyczna reedukacja kosztów oraz dyscyplina finansowa - to wszystko pozwoliło osiągnąć wynik, o którym dziś z radością możemy mówić, a nawet się chwalić – podkreśla marszałek Ortyl. Ale praca się dopiero rozpoczęła. Należy przez kolejne lata takie same wyniki osiągać,  żeby móc powiedzieć, że na trwale poprawiliśmy sytuację w ochronie zdrowia.      

Prezentację dotyczącą wyników finansowych szpitali wojewódzkich przedstawił radnym  członek zarządu województwa Stanisław Kruczek. Szczegółowo omawiał on poszczególne elementy, które doprowadziły do obecnych wyników podkarpackich szpitali wojewódzkich.  

Ten wynik finansowy nie byłby możliwy bez opracowania programów naprawczych oraz strategii rozwoju szpitali wojewódzkich, bez zmian na stanowiskach menadżerów, bez pracy radnych i członków zarządu a wreszcie bez pracy pracowników szpitali - mówił członek zarządu Stanisław Kruczek.

Radni województwa jednogłośnie wyrazili zgodę na utworzenie Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka i równie jednogłośnie zdecydowali o zabezpieczeniu środków dla Klinicznego Szpitala nr 2 w Rzeszowie  na wkład własny i wydatki niekwalifikowane do projektu w ramach POIŚ 2014-2020. 

Chcielibyśmy, aby Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka mogło zacząć działać w 2022 roku.  - podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Podczas sesji radni wyrazili również zgodę na przekazanie pomocy finansowej dla gminy Błażowa na wsparcie sześcioosobowej rodziny z Kąkolówki, której spalił się dom.

Udzielili wsparcia powiatowi lubaczowskiemu na przebudowę Zespołu Placówek im. Jana Pawła II oraz gminie Zarszyn na rozbudowę Domu kultury w Pastwiskach.

W czasie sesji radni zapoznali się także z informacją Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie na temat gospodarki łowieckiej, prowadzonej w województwie w 2017 roku. 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego