To pokłosie kilkunastu konferencji, które zorganizowaliśmy dla upamiętnienia 1050. Rocznicy Chrztu Polski. To także ukazanie w jednej publikacji ogromnego dorobku kościoła, narodu i państwa polskiego, które kształtowały się na przestrzeni wieków, na fundamencie chrześcijaństwa – mówił ks. prof. Stanisław Nabywaniec o publikacji, która jest podsumowaniem cyklu konferencji organizowanych przez Komitet Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.
Komitet Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski powołali wspólnie ks. prof. Stanisław Nabywaniec oraz Adam Pęzioł. Dzięki współpracy z wieloma autorytetami życia religijnego, politycznego, naukowego i społecznego Komitet zorganizował cykl 12 konferencji naukowych odbywających się przez cały 2016 rok w różnych miejscach Podkarpacia, Polski a nawet w Wilnie i Lwowie. Konferencjom towarzyszyły wydarzenia kulturalne i koncerty. Teraz referaty i prelekcji, które odbyły się w czasie cyklu konferencji znalazły swe miejsce w publikacji zatytułowanej „1050. Rocznica Chrztu Polski”. Członkowie Komitetu wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem prezentowali książkę na konferencji prasowej.
Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski na Podkarpaciu obchodziliśmy nadając temu wydarzeniu rangę, na jaką zasługiwało. Możemy być dumni, że wsparliśmy konferencje, wydarzenia kulturalne wielkiej wagi i możemy szczycić się tym, bo daliśmy przykład w skali kraju. Tę ważną rocznicę upamiętniliśmy odsłonięciem obelisku poświęconego rocznicy Chrztu Polski – mówił podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl. Pomnik i publikacja zostaną znakiem dla kolejnych pokoleń.
Chrzest Polski był kamieniem węgielnym naszej państwowości, kultury i tożsamości. Obchody rocznicy były przypomnieniem skąd pochodzimy. W naszych konferencjach ukazywaliśmy jak bardzo nasza historia przez wieki wiązała się z chrześcijańskimi fundamentami narodu – podkreślał ks. prof. Stanisław Nabywaniec.
Decyzja księcia Mieszka nie tylko oznaczała, że staliśmy się narodem chrześcijańskim i weszliśmy w krąg kultury europejskiej, ale także że staliśmy się Polakami. Często o tym zapominamy – mówił podczas konferencji prasowej prezes Adam Pęzioł. Nasze korzenie zaowocowały na przestrzeni wieków wieloma wybitnymi postaciami. Jedną z nich jest kard. Stefan Wyszyński prymas Tysiąclecia. Aby uczcić jego spuściznę i przybliżyć naukę powołaliśmy Stowarzyszenie Ośrodek Myśli kar. prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Chcemy dziedzictwo wieków chrześcijaństwa w Polsce i spuściznę wybitnych Polaków przekazać kolejnym pokoleniom – podkreślał Adam Pęzioł.
W uznaniu swych licznych zasług, miedzy innymi tych związanych z upamiętnieniem 1050. Rocznicy Chrztu Polski - ks. Profesor Stanisław Nabywaniec oraz Adam Pęzioł w 2017 roku zostali uhonorowani odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.
Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP