Cztery dodatkowe instalacje zastępcze dla regionu południowego i dwie dodatkowe dla regionu centralnego – decyzję o wprowadzeniu dodatkowych instalacji przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych podjął na nadzwyczajnej sesji Sejmik Województwa Podkarpackiego.
- Niestety nie wszystkie zapisy, jakie zawarliśmy w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami zostały zrealizowane przez inwestorów, którzy takie plany zgłaszali. A samorząd województwa nie może innych samorządów zmusić do ich realizowania – mówił podczas sesji marszałek Władysław Ortyl. Czynników nagromadzenia odpadów jest kilka. Zagórz i Ustrzyki zaniechały rozbudowy wspólnej instalacji, co deklarowały. Do tego doszła kwestia remontu instalacji w Krośnie. Ten splot wydarzeń dopełnia kwestia spalarni PGE w Rzeszowie, która deklarowała początek działalności 1 lipca, ale wciąż nie została uruchomiona w pełnej mocy. Na sytuację miał także wpływ fakt, iż cementownie ograniczyły przyjmowanie odpadów palnych, z uwagi na korzystniejszy import z zagranicy – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
- Tych kilka różnych czynników spowodowało, że pojawiła się ta przysłowiowa górka- nadmiar odpadów. I stąd nasza dzisiejsza sesja i rozwiązania, które pokazujmy. Dodam, że nie jest to tylko problem podkarpacki. Występuje tez w innych województwach – dodał marszałek Władysław Ortyl..
Radni podjęli decyzję o zmianie obowiązującej do tej pory uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie wykonania Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022 w zakresie przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.
Sejmik Województwa Podkarpackiego określił dodatkowe instalacje zastępcze do obsługi regionu południowego i centralnego w zakresie przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Dla regionu centralnego instalacjami zastępczymi mają być Stalowa Wola i Krzeszów-Sigiełki, a dla południowego - Stalowa Wola, Krzeszów-Sigiełki, Kozodrza i Giedlarowa.
Uchwała wejdzie w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Podkarpackiego. Marszałek Województwa Podkarpackiego niezwłocznie poinformuje zarządzających tymi instalacjami o przyjętej uchwale, wnioskując jednocześnie o to, aby zarządzający rozpoczęli jak najszybciej przyjmowanie zmieszanych odpadów komunalnych z regionów dla których staną się instalacjami zastępczymi na podstawie w przyjętej właśnie uchwały.
Możliwość przyjmowania odpadów przez instalację w Stalowej Woli deklarował na sesji prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.
Podczas sesji Grzegorz Gilewicz, dyr. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Rzeszowie mówił o terminach, w jakich rzeszowska spalarnia PGE planuje uruchomienie swej instalacji w pełnej mocy oraz o tym, kiedy instalacja ta mogłaby stać się Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
- Na wrześniowej sesji sejmiku chcemy złożyć wniosek o status Regionalnej Instalacji przetwarzania Odpadów dla naszej spalarni – podkreślał dyrektor Gilewicz.
Obecnie w szybkim trybie wydawane są zmiany pozwoleń zintegrowanych, które polegają na określeniu warunków eksploatacyjnych odbiegających od normalnych w zakresie możliwości przyjęcia do przetworzenia większej masy odpadów o kodzie 200301.
Taka decyzja została już podpisana przez marszałka Władysława Ortyla dla Kozodrzy. Podobny wniosek wpłynął także od zarządzającego instalacjami RIPOK w Przemyślu.
Sejmik Województwa Podkarpackiego wystosował także apel do Zarządu PGE GiEK S.A. w Bełchatowie w sprawie przyspieszenia prac dotyczących realizacji II linii Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) na terenie PGE GiEK S.A. – Oddział Elektrociepłownia Rzeszów.
Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego zwrócili się do Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z apelem o podjęcie realizacji drugiej linii instalacji do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii zlokalizowanej w Rzeszowie (ITPOE) o wydajności 80 tys. Mg zgodnie z uchwalonym w dniu 5 stycznia 2017 r. Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Podkarpackiego 2022.
Podczas sesji marszałek Władysław Ortyl przedstawił radnym województwa wybrany wariant przebiegu północnej obwodnicy Mielca.
Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Video Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP