Schronisko na Połoninie Wetlińskiej zostanie przebudowane i rozbudowane, a wszystko za sprawą podpisanej umowy o dofinansowanie projektu renowacji schroniska. Swoje podpisy pod umową złożyli: marszałek Władysław Ortyl i Ryszard Prędki – dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Obiekt zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Jak mówi marszałek Władysław Ortyl, kończą się wieloletnie starania o wsparcie dla tego kultowego obiektu dla turystów.
Cieszę się, że schronisko na Połoninie Wetlińskiej zyska nowe oblicze. Wsparcie udzielane Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu jest dobrym przykładem synergii między działaniami na szczeblu regionalnym a rządowym „Programem dla Bieszczad”. Park w obecnej perspektywie finansowej korzystał już z funduszy Unii Europejskiej i realizuje szereg wartościowych projektów, które mają przede wszystkim za cel ochronę bioróżnorodności i rozwój zrównoważonej turystyki oraz edukację. Ten projekt z pewnością podniesie atrakcyjność bieszczadzkich połonin – powiedział marszałek.
Projekt będzie realizowany na kwotę ponad 3 mln 700 tys. złotych, przy unijnym dofinansowaniu 2 mln 300 tys. złotych. W ramach projektu nastąpi rozbudowa obiektu schroniska, w którym będzie stacjonować Straż Parku Narodowego. Głównym celem projektu jest ochrona różnorodności biologicznej przed negatywnym oddziaływaniem turystyki. Poprawi się także bezpieczeństwo osób przebywających w górach – po pierwsze nadal będzie funkcjonować automatyczny punkt meteorologiczny na Połoninie Wetlińskiej. Przekazywane będą bieżące informacje pogodowe oraz o warunkach panujących na szlakach pieszych. Będzie tam też działał posterunek Straży Parku Narodowego, nadzorujący ruch turystyczny na szlakach i ścieżkach. Projekt będzie realizowany do maja 2021 roku.
„Chatka Puchatka” jest najwyżej położonym obiektem w Bieszczadach Zachodnich (na 1228 m. n.p.m.) i jednocześnie w całym Województwie Podkarpackim. Obiekt ten przeznaczony jest dla turystów indywidualnych i grup z licencjonowanymi przewodnikami BdPN oraz lokalnej społeczności - młodzieży z powiatów „bieszczadzkich”.
Tekst D. Kozik
Wideo/Fot. S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP