W G2A Arena w Jasionce rozpoczęło się dwudniowe Europejskie Forum Rolnicze. W konferencji poświęconej sprawom rolnictwa bierze udział m.in. Phil Hogan – Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE. Drugiego dnia gościem wydarzenia będzie premier RP Mateusz Morawiecki.
Wśród uczestników forum jest także m.in. Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do Jasionki przyjechali także przedstawiciele ministerstw ze Słowacji, Węgier, Hiszpanii, Czech, są też parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji rolniczych, politycy, pracownicy naukowi z Polski i zagranicy, a duchowieństwo reprezentuje abp Andrzej Dzięga. W sumie w wydarzeniu bierze udział ok. 2 tys. uczestników. Samorząd województwa reprezentują marszałek województwa Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek, a także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.
Podczas uroczystego otwarcia głos zabrał Krzysztof Podhajski – prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, który przywitał gości, a także prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Rady Programowej Fundacji, który przypomniał o porozumieniach rzeszowsko-ustrzyckich.
To było nadzwyczajne, dobre, tak ważne dla nas wszystkich. To był pomysł na nowe otwarcie – mówił prof. Buzek, podkreślając znaczenie forum, na którym będzie mowa o innowacjach mających niezwykle ważne znaczenie dla rolnictwa całej UE.
Marszałek Władysław Ortyl mówił o atutach Podkarpacia i podkarpackiego rolnictwa, ale także o unijnej pomocy, z której korzystają rolnicy:
Wspólna Polityka Rolna to bardzo ważny dla nas temat, gdyż Program Rozwoju Obszarów Wiejskich ma fundamentalne znaczenie dla podkarpackiej wsi, dla warunków życia mieszkańców. Ta poprawa następuje dzięki funduszom unijnym, które pozwalają na inwestycje w infrastrukturę oraz w gospodarstwa rolne – podkreślał marszałek Ortyl.
Marszałek mówił też o rozdrobnieniu rolnym regionu, które może wbrew pozorom być atutem regionu, gdyż sprzyja rozwojowi ekologicznego rolnictwa. Przypomniał też o tym, że Podkarpacie jest liderem w scalaniu gruntów, a także przoduje w produktach tradycyjnych wpisanych na ministerialną listę, których jest już 230.
To jest nasza marka, to jest nasza chluba – podkreślał marszałek Ortyl, który odczytał również list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Listy do uczestników forum skierowali także Prezydent RP Andrzej Duda – list odczytała Szefowa Kancelarii Prezydeta Halina Szymańska oraz Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński – list odczytała poseł Krystyna Wróblewska.
Ważnzm głosem na forum były wypowiedzi Phila Hogana - unijnego komisarza ds. rolnictwa, który wprowadził gości konferencji do debaty dotyczącej Wspólne Polityki Rolnej UE. Komisarz mówił, że jest to jeden z najstarszych instrumentów unijnych i bardzo udanych. Wiele uwagi poświęcił sprawie Brexitu, który dla Unii Europejskiej oznacza mniejsze wpływy do budżetu. Ale jak podkreślił, wierzy, że uda się znaleźć dobre dla wszystkich rozwiązania:
Chcemy rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich stron. Musimy pamiętać, że jesteśmy silniejsi, kiedy współpracujemy, kiedy jesteśmy razem, a nie stoimy osobno – tłumaczył unijny komisarz.
Phil Hogan mówił także o nowej perspektywie i o tym, na co Unia będzie kładła nacisk w rolnictwie, a będą to innowacje i badania naukowe.
Chcemy żeby z tych pieniędzy korzystali rolnicy, szczególnie mali i średni farmerzy – powiedział Hogan.
Wspólna polityka rolna w kontekście nowej perspektywy budżetowej była tematem głównego panelu, w którym oprócz unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana udział wzięli m.in. Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Fernando Miranda Sotillos – sekretarz generalny w Ministerstwie Rolnictwa, Rybołówstwa i Gospodarki Żywnościowej z Hiszpanii, a także przedstawiciele ministerstw ze Słowacji, Czech i Węgier.
Drugi panel dyskusyjny dotyczył innowacji w rolnictwie, a wcześniej, przed oficjalnym otwarciem rozmawiano na temat efektywnej produkcji rolniczej w kontekście realizacji celów środowiskowych.
Podczas forum została podpisana deklaracja współpracy pomiędzy Grupą ORLEN a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. W ramach II edycji forum uczestnicy mogą także zapoznać się z ofertą wystawców z sektora rolniczego w części wystawienniczej G2A Arena.
Europejskie Forum Rolnicze to nowa, rozszerzona formuła konferencji rolniczej, której początki sięgają roku 2011. Organizuje ją Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Miejsce jest nieprzypadkowe. Jasionka to rodzinne strony Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI „Solidarność", lidera chłopskiej opozycji, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi. Idea konferencji wywodzi się jeszcze ze spotkań organizowanych przez przyjaciół i współpracowników Józefa Ślisza od 2002 roku, których celem było upamiętnienie działalności Wicemarszałka Senatu I i II kadencji, współtwórcy rolniczej „Solidarności”.
Pierwszy dzień zakończyła uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu „Innowacyjny Rolnik”. Jest on organizowany wspólnie przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Tygodnik Poradnik Rolniczy. Nagradzani są rolnicy, którzy unowocześniają, zmieniają na lepsze swoje gospodarstwa, a nagrody przyznawane są w czterech kategoriach:
innowacyjne gospodarstwo rodzinne
innowacyjne gospodarstwo agroturystyczne
innowacyjny rolniczy handel detaliczny i sprzedaż bezpośrednia
innowacyjne przedsiębiorstwo na wsi (pozarolnicza działalność gospodarcza)
W kategorii innowacyjne gospodarstwo rodzinne tytuł „Innowacyjnego Rolnika 2019” zdobyli Łukasz Stefaniak i Monika Klarzak, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo, które może się pochwalić nowoczesnymi proekologicznymi rozwiązaniami.
W kategorii gospodarstwo agroturystyczne tytuł „Innowacyjnego Rolnika 2019” zdobyli Justyna i Jacek Bednarek właściciele pszczelarskiej zagrody „Pszczółki Przyjaciółki”.
W kategorii Rolniczy Handel Detaliczny tytuł „Innowacyjnego Rolnika 2019” zdobyli Bogusław i Stanisława Wencel, którzy prowadzą niewielkie gospodarstwo rolne i zajmują się produkcją makaronów
W kategorii przedsiębiorstwo na wsi tytuł „Innowacyjnego Rolnika 2019” zdobył Robert Domżał. Prowadzi on w Biesiekierzu pod Koszalinem własne gospodarstwo oraz „Dom Konopi”. Projekt „Dom Konopi” powstał w oparciu o zapotrzebowanie wysokiej jakości produktów z konopi siewnej.
Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP