- Autostrada do rozwoju, nowa rewolucja technologiczna – takie określenia na to, czym jest i czym będzie Internet Rzeczy padły w Rzeszowie, w czasie konferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” organizowanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Polskim Funduszem Rozwoju i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
- Rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami i uczestnikami otwiera zupełnie nowe perspektywy w łatwości komunikowania się i korzystania z wszelkiego rodzaju udogodnień. Budując zupełnie nową infrastrukturę informatyczną możemy postawić na rozwiązania najbardziej zaawansowane – usługi publiczne, infrastruktura komunalna, transport publiczny, opieka zdrowotna, edukacja, dostęp do dóbr kultury to ważne kryteria według których ocenia się dziś jakość państwa. W Polsce wiele z tych dziedzin znajduje się w gestii samorządów. Zastosowanie w nich nowych technologii może oznaczać nową jakość, dając szanse na bycie sprawniej zarządzanymi i bardziej przyjaznymi mieszkańcom – te słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy zabrzmiały na rzeszowskiej konferencji za pomocą internetowego przekazu.
Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Halina Szymańska, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, przedstawiciele wielu instytucji, firm, samorządów oraz przedsiębiorcy spotkali się w siedzibie urzędu marszałkowskiego, aby mówić o szansach jakie daje efektywna transformacja cyfrowa i możliwościach skorzystania z nich.
Pierwsza konferencja z cyklu poświęconego perspektywom Internetu Rzeczy odbyła się w Belwederze w październiku 2019 roku.
- Zainteresowanie tematem było tak ogromne, że postanowiliśmy wyjść do regionów, w różnych miejscach Polski spotkać się z państwem i przedstawić informacje w jaki sposób i skąd pozyskiwać środki na innowacje związane z Intrenetem Rzeczy. Te konferencja mają pomóc jeszcze lepiej uświadomić wszystkim, jak ważny jest to temat i na ile dotyczy każdego z nas – mówiła w Rzeszowie szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.
To już szósta z cyklu konferencji. Ma ona być wsparciem dla osób, firm, samorządów, które chcą się rozwijać poprzez działania poszerzone o komponent innowacyjnych technologii.
- Podkarpacie się świetnie rozwija. To zasługa dobrej strategii, dobrego zarządzania funduszami, dobrego korzystania ze środków zewnętrznych. Podkarpacie jest liderem w korzystaniu z funduszy europejskich, w pozyskiwaniu, ale także wydatkowaniu tych środków, mamy się czym pochwalić. Internet rzeczy też ma wpływ na rozwój gospodarczy. Ma on bardzo szerokie zastosowanie – począwszy od przedsiębiorców, poprzez samorządy a na obywatelu kończąc – mówiła w Rzeszowie minister Małgorzata Jarosińska – Jedynak. – A my wszyscy w Internecie Rzeczy żyjemy. Sterowane Internetem latarnie, odczytywane wodomierze, sterowany zdalnie system komunikacji miejskiej już są naszą rzeczywistością – podkreślała minister Jarosińska – Jedynak.
Minister wskazywała na konkretne źródła finansowania inicjatyw i projektów służących transformacji cyfrowej.
- Koniecznością a wręcz wyzwaniem jest, aby korzystać z tych wszystkich dóbr i szans, jakie niesie Internet i ta rozbudowana komunikacja – podkreślał marszałek Władysław Ortyl – Mnie się marzy, aby nawet zarząd mógł w ten sposób obradować, wtedy to byłby Internet decyzji i działań i pewnie do tego też kiedyś dojdziemy – mówił marszałek Ortyl. – Na pewno Podkarpackie niezmiennie nastawione jest na innowacje. Już dziś korzystamy z Internetu w sferze usług w różnych obszarach życia, to jest nasza przyszłość i ważne , abyśmy wiedzieli gdzie i jak korzystać z szans, jakie stwarza obecna rewolucja cyfrowa – zaznaczył marszałek.
Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z ofertą programów pomocowych i działań realizowanych dla wsparcia Internetu Rzeczy w Polsce. Na miejscu można było skonsultować ze specjalistami możliwość sfinansowania projektów, które służą efektywnej transformacji cyfrowej. Pokazane zostały także przykłady wdrożeń projektów od pomysłu do jego realizacji.
Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP