Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

 200618 konwent4

 

- Konwent marszałków to czas, kiedy dyskutujemy o rzeczach ważnych dla regionów i ich mieszkańców, ale także okazja do wymiany doświadczeń z wielu dziedzin – podkreślał marszałek Władysław Ortyl otwierając drugą część Konwentu Marszałków Województw RP, którego gospodarzem zdalnie było Podkarpacie.

Pierwszą z dziedzin wymiany doświadczeń było zdrowie. Przykładem wymiany dobrych praktyk z dziedziny ochrony zdrowia była prezentacja „Programu przeciwdziałania skutkom choroby COVID-19 w województwie podkarpackim”. Powstał on po to, aby wspierać projekty skierowane do „ozdrowieńców” czyli osób, które przeszły koronawirusa.  

Założenia projektu uczestnikom konwentu marszałków przedstawił dyrektor Departamentu Zarządzania RPO UMWP Wojciech Magnowski. 

- Celem programu jest opracowanie a następnie wdrożenie w perspektywie średnio- i długoterminowej projektów, działań oraz przedsięwzięć, zmierzających do integracji osób,  które zakończyły okres przebiegu choroby COVID-19 na powrót do życia społecznego, zwłaszcza  na rynek pracy. Będzie to możliwe dzięki monitorowaniu stanu zdrowia, leczeniu oraz rehabilitacji – mówił dyrektor Wojciech Magnowski.  

Projekty w ramach programu będą finansowane z RPO WP 2014-2020, RPO WP 2021-2027,  ze środków budżetu państwa, budżetu województwa podkarpackiego, Narodowego Funduszu Zdrowia i innych źródeł. Nadzór nad programem sprawował będzie Komitet Sterujący w skład którego wejdą marszałek województwa, wojewoda podkarpacki  oraz Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 - Chcemy pomóc mieszkańcom regionu, którzy zakończyli okres choroby Covid 19, by jak najszybciej mogli  wrócić do pełnego zdrowa i normalnego funkcjonowania w życiu społecznym – mówił o projekcie marszałek Władysław Ortyl. – „Ozdrowieńcy”, czyli osoby, które pomyślnie zakończyły okres choroby potwierdzony negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa w organizmie, z powodu przebytych stanów zapalnych doświadczają licznych, bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu, powikłań oraz nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu np. płuc. Chcemy by nasze działania pomogły zawalczyć o pełne zdrowie – podkreślał marszałek Ortyl.

Projekty będą miały przede wszystkim wymiar leczniczy i rehabilitacyjny, pozwolą także na zakup  niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Głównymi koordynatorami projektów będą Uniwersytet Rzeszowski oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. W ramach programu zostanie przeprowadzony projekt systemowy o charakterze badawczo-epidemiologicznym, projekt inwestycyjny oraz komponent szkoleniowy.    

Konwent marszałków był także okazją do pochylenia się nad sposobami ochrony i upowszechniania w Polsce i polskich regionach niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

O działaniach podejmowanych w tej sferze przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówił zdalnie z Warszawy sekretarz stanu Jarosław Sellin. 

 

- Mamy wiele programów w ramach których możliwe jest dofinansowanie działań na rzecz ochrony i upowszechniania dziedzictwa niematerialnego oraz jego pozytywnego odbioru społecznego. Mamy jako ministerstwo program Mistrz tradycji jako program stypendialny dla mistrzów wymierających tradycji, którzy mają szanse przekazać swoje umiejętności młodym. W 2020 roku z tego programu skorzystało 57 mistrzów. Z kolei depozytariusze oraz badacze tradycji mogą uzyskać wsparcie w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, spośród około 30 programów grantowych realizowanych w ministerstwie jest jednym  z najstarszych, w roku 2020 przyznaliśmy w jego ramach 195 dotacji na kwotę blisko 7 mln złotych – podkreślał minister Jarosław Sellin.

W debacie dotyczącej kultury głos zabrał także Robert Godek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP. Przedstawił on  prezentację złożoną ze zdjęć  przysłanych z całej Polski, ukazujących różne przykłady ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. Wiele miejsca poświęcił działaniom na rzecz zachowania  niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które odgrywa ogromna rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości Polaków. Podczas prezentacji była mowa o instrumentach wdrażanych przez poszczególne regiony, o praktykach, które pozwalają zachować lokalne tradycje i zwyczaje.

- Wielkie znaczenie dla ochrony naszego kulturalnego dziedzictwa mają wspólne działania podejmowane w ramach lokalnego, albo regionalnego partnerstwa – podkreślał dyrektor Robert Godek.

- Nasze dziedzictwo kulturowe zasługuje na ochronę, a także na promocję, gdyż jest wielką atrakcją. Jestem zaskoczony ilością działań, jakie są podejmowane w tym zakresie. Przykładem takiego dziedzictwa niematerialnego z Podkarpacia jest flisactwo – zakończył debatę marszałek W. Ortyl.

Na zakończenie obrad marszałkowie debatowali nad stanowiskami konwentu, które są przyjmowane wspólnie, po licznych poprawkach, jako głos regionów w sprawach dotyczących kraju. Stanowisk przyjętych przez marszałków było 11, a dotyczyły następujących kwestii:

 

  1. Stanowisko nr 1 w sprawie opracowania i finansowania Krajowego Programu Walki z Inwazyjnymi Gatunkami Obcymi w szczególności z barszczem Sosnowskiego
  1. Stanowisko nr 2 w sprawie przyśpieszenia prac nad utworzeniem i uruchomieniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, zwanej dalej „CEEB” w celu zdiagnozowania i zidentyfikowania źródeł emisji z budynków jednorodzinnych
  1. Stanowisko nr 3w sprawie waloryzacji opłat za egzaminy państwowe na prawo jazdy przeprowadzane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w związku z ich trudną sytuacją finansową
  1. Stanowisko nr 4 w sprawie pomocy dla zakładów aktywności zawodowej w ramach tarczy antykryzysowej
  1. Stanowisko nr 5 w sprawie naliczania subwencji oświatowej dla szkół zorganizowanych przy podmiotach leczniczych
  1. Stanowisko nr 6 w sprawie funkcjonowania unijnych programów transgranicznych realizowanych w Polsce na wewnętrznych i zewnętrznych granicach Unii Europejskiej - wersja 3
  1. Stanowisko nr 7 w sprawie zmiany niektórych zapisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach
  1. Stanowisko nr 8w sprawie konieczności niezwłocznego podjęcia działań w celu usprawnienia funkcjonowania Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej: BDO) oraz w sprawie zniesienia konieczności założenia rachunku bankowego w BGK
  1. Stanowisko nr 9 w sprawie Funduszu Kolejowego
  1. Stanowisko nr 10 w sprawie znaczenia kultury i dziedzictwa narodowego
    „Dziedzictwo i Rozwój – perspektywa polityki regionalnej”
  1. Stanowisko Nr 11 Zespołu Eksperckiego ds. Europejskiej i Krajowej
    Polityki Strukturalnej w sprawie: proponowanej architektury programów operacyjnych w Polsce w ramach Polityki Spójności UE w latach 2021-2027

Drugie posiedzenie Konwentu Marszałków RP, odbyte z racji pandemii zdalnie z Podkarpacia było ostatnim w regionie. Na kolejne pół roku przewodnictwo przejmuje kolejny region - województwo lubuskie i jego marszałek Elżbieta Anna Polak, która zaprosiła marszałków do Lubuskiego na 30 lipca. 

Konwent zakończyło dwukrotne uderzenie laską marszałkowską i symboliczne przekazanie przewodnictwa marszałek województwa lubuskiego.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Monika Konopka

Foto Michał Mielniczuk

Video Sebastian Kieszkowski

Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego