Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu Nietypowe spotkanie wigilijne w Domu Polski Wschodniej

Każdego roku, przedstawiciele województw tworzących Dom Polski Wschodniej w Brukseli, zbierali się w grudniu, na wigilijnym spotkaniu, aby złożyć sobie życzenia, porozmawiać o wspólnych przedsięwzięciach i przekazać przewodnictwo kolejnemu regionowi. W tym roku wydarzenie przeniosło się do internetu, ale było równie uroczyście i sympatycznie, co zawsze.

Każdego roku pracami Domu Polski Wschodniej kieruje inny region. W 2020 przewodnictwo należało do województwa warmińsko-mazurskiego. Marszałek Władysław Ortyl podziękował marszałkowi województwa warmińsko – mazurskiego za ten rok pracy w bardzo trudnym okresie:

Mimo przeszkód większość rzeczy udało się zrealizować i to jest wielki sukces. Dom Polski Wschodniej łączy nasze regiony, łączy nas też program dedykowany wschodnim województwom, jest takim spoiwem, mamy coraz więcej wspólnych inwestycji – mówił o współpracy marszałek Ortyl.

Marszałek warmińsko-mazurskiego również mówił o trudnościach, jakie przyniosła pandemia:

Trudno było rozwinąć skrzydła, przede wszystkim być na miejscu, w Brukseli. Musieliśmy wiele rzeczy robić zdalnie, ale okazało się, że Dom Polski Wschodniej jednak funkcjonował całkiem dobrze w czasie pandemii – powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Przewodnictwo na nadchodzący rok w DPW przejmuje województwo lubelskie, którego marszałek mówił między innymi o działaniach, jakie jego region chce prowadzić w 2021 roku. W planach są głównie konferencje i spotkania  – w zależności od stopnia pandemii- wirtualne lub hybrydowe.

Ten rok 2020 nie był udany i Dom Polski Wschodniej nie mógł w pełni pracować. Mam nadzieję, że na wiosnę wszystko wróci do normalności i będziemy mogli spokojnie realizować zaplanowane wydarzenia – powiedział Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

W wirtualnym spotkaniu uczestniczył również Ambasador RP w Królestwie Belgii, Artur Orzechowski:

Bardzo się cieszę, że jest takie miejsce w Brukseli, gdzie pięć województw Polski Wschodniej w jednym budynku razem współpracuje i jest taką marką Polski, marką wschodnich terenów naszego kraju – podkreślił ambasador.

W wirtualnym spotkaniu uczestniczyli także marszałkowie województw: świętokrzyskiego i podlaskiego. Obaj zgodnie podkreślali wagę współpracy pięciu regionów.

Dom Polski Wschodniej powstał w grudniu 2009 roku. Jest wspólnym przedstawicielstwem w Unii Europejskiej pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Jego pracownicy zajmują się współpracą z instytucjami unijnymi, z europosłami, a także organizacją konferencji, seminariów i promocją Polski Wschodniej. Pomagają  również polskim przedsiębiorcom i rolnikom w nawiązaniu kontaktów z partnerami z krajów UE, w udziale w targach turystycznych, przemysłowych czy spożywczych w zachodnich państwach Unii. Siedziba Domu Polski Wschodniej mieści się w centrum Brukseli, niedaleko siedziby Komisji i Parlamentu Europejskiego. Każde z pięciu województw ma swojego przedstawiciela, a pracami placówki co roku kieruje inny region. W tym roku przewodnictwo należało do województwa warmińsko-mazurskiego. W przyszłym obejmuje je województwo lubelskie, a podkarpackie przejmie w 2022 roku.

Monika Konopka

Tomasz Leyko

Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego