Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

210201 Jasionka

 

Ponad 50 milionów złotych – takie środki zostaną przeznaczone na zwiększenie bezpieczeństwa, ochronę środowiska i cyfryzację w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.  
To pierwsza w historii tak duża inwestycja drugiego, poza Województwem Podkarpackim, właściciela lotniskowej spółki, jakim jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.  
O tym, jak będzie wyglądał program inwestycyjny mówiono na konferencji prasowej, która odbyła się w Jasionce.

Udział w konferencji wzięli: Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Wojtera - prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, Adam Hamryszczak - prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, Marcin Horała – pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki oraz Krzysztof Sobolewski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.

Marszałek Władysław Ortyl na konferencji nie krył zadowolenia z nowych inwestycji, które zostaną przeprowadzone na lotnisku, mówił między innymi o potrzebie rozwoju portu lotniczego oraz konieczności podnoszenia jakości usług lotniczych:

Decyzja władz PPL o przeznaczeniu konkretnej puli środków na realizację inwestycji na lotnisku w Jasionce to ważny moment w naszych relacjach właścicielskich. Ufam, że będziemy dalej wspólnie troszczyć się o rozwój portu lotniczego, który jest „oknem na świat” dla Podkarpacia i niezbędnym elementem gospodarczego ekosystemu naszego regionu  – powiedział  marszałek dodając:

Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego, jaki miał miejsce w Jasionce na przestrzeni ostatnich kilku lat, potwierdził celowość dokonanych tu inwestycji, współfinansowanych z budżetu województwa. Wierzę, że kolejne przedsięwzięcia poprawiające bezpieczeństwo, redukujące ślad węglowy czy podnoszące jakość usług lotniczych, pozwolą spółce na szybki powrót na ścieżkę wzrostu - podkreślił Władysław Ortyl.

Program inwestycyjny będzie realizowany przez najbliższe dwa lata. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” przekaże na ten cel prawie 40 mln zł. Pozostałe środki zapewni port lotniczy. Dzięki tym funduszom podrzeszowskie lotnisko zmodernizuje systemy kontroli bezpieczeństwa i łączności, zakupi nowoczesne maszyny i urządzenia lotniskowe, zredukuje energochłonność oświetlenia oraz rozbuduje lotniczą stację paliw. Spółka zamierza wdrożyć innowacyjne rozwiązania informatyczne, które usprawnią zarządzanie przedsiębiorstwem oraz unowocześnić komunikację z pasażerami. Wśród zaplanowanych inwestycji jest również budowa kolektora, odprowadzającego wody opadowe z terenu portu lotniczego i pobliskich nieruchomości.

Obok inwestycji współfinansowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”,  
w tym roku na terenie lotniska w Jasionce rozpoczną się prace związane z budową nowego hangaru i innych obiektów, związanych z bazą techniczną spółki LOT AMS, należącą do Polskiej Grupy Lotniczej.

Stanisław Wojtera, prezes PPL odniósł się do przyszłej kooperacji między Centralnym Portem Komunikacyjnym, a podrzeszowskim lotniskiem:

Cieszę się, że PPL może wesprzeć inwestycje w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Dzięki zaplanowanej modernizacji i wymianie portowego sprzętu uda się nie tylko uzyskać oszczędności, ale również zwiększyć efektywność obsługi pasażerów i przewoźników lotniczych. Lotnisko w Rzeszowie jest ważnym punktem na polskiej mapie lotniczej, również w kontekście powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego, dlatego planowane inwestycje są tym bardziej ważne – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Adam Hamryszczak, prezes zarządu portu lotniczego Rzeszów-Jasionka wymienił inwestycje, które zostaną zrealizowane na lotnisku w ramach programu oraz zwrócił uwagę na potrzebę dostosowania lotniska do zmieniających się potrzeb:

Naszą receptą na wyjście z kryzysu, w jakim znalazła się branża lotnicza jest postawienie na rozwój. Czas pandemii to czas na odważne decyzje i przygotowanie do nowego rozdania, które nieuchronnie nas czeka, gdy rynek zacznie się odradzać. Plan inwestycyjny, który w większości zostanie sfinansowany przez PPL, pozwoli nam stać się lotniskiem nowocześniejszym, lepiej dostosowanym do rosnących oczekiwań przewoźników i bardziej przyjaznym pasażerom. Dzięki temu będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w odbudowie ruchu lotniczego w portach regionalnych. Ten plan to także ważny sygnał dla naszej załogi, że nie jesteśmy sami i że mamy realną perspektywę przetrwania obecnego kryzysu – mówił Adam Hamryszczak.

Marcin Horała, pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego mówił, że to dobry okres na dokonywanie takich inwestycji:

Infrastrukturę transportową buduje się nie na lata, ale na dziesięciolecia, na pokolenia. Okres spowolnienia, okres kryzysu to jest szczególny moment, żeby właśnie w taką infrastrukturę inwestować. Taka jest potrzeba, bo na rynku zmniejszają się inwestycje podmiotów prywatnych. W to miejsce muszą wejść duże inwestycje publiczne, żeby podtrzymać gospodarkę. To dobry okres, żeby na spokojnie przygotować się na ten moment, kiedy nastąpi odbicie, kiedy ruch lotniczy wróci – powiedział.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury mówił o potencjale tego miejsca:

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ma w sobie ogromny potencjał. Po pierwsze będzie spięty z Centralnym Portem Komunikacyjnym, a po drugie posiada zalety logistyczne, jeśli chodzi o transport cargo. To coś, na co powinniśmy stawiać. W Jasionkę warto inwestować, Jasionka to port przyszłości. W ramach polityki odpowiedzialnego rozwoju należy wręcz tutaj zainwestować – podkreślał Rafał Weber.

Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki mówiła o znaczeniu i roli portu lotniczego w przewozie pasażerów:

Ten plan inwestycyjny to dobra i mądra decyzja. Myślę, że te 53 miliony złotych zainwestowane w najbliższym czasie w kwestie związane z bezpieczeństwem, cyfryzacją i ochroną środowiska sprawią, że Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka stanie się ważnym i bardzo nowoczesnym miejscem, z którego będą korzystać mieszkańcy nie tylko naszego województwa, ale także innych regionów – powiedziała wojewoda.

Krzysztof Sobolewski – poseł na Sejm RP, zwrócił uwagę, że inwestycje lotniskowe wyprzedzają potrzeby logistyczne, które pojawią się wraz z końcem pandemii i umożliwią szybszy powrót do normalności:

Mamy trudny czas, mamy czas pandemii i walki z wirusem. Ta inwestycja, te 53 miliony, które trafią w ciągu najbliższych dwóch lat do lotniska w Jasionce, to jest taki „nowy podkarpacki ład”. My myślimy już teraz co będzie, jak będziemy się zmagać z rzeczywistością po-kowidową. Nie będziemy siedzieć z założonymi rękami, tylko wychodzimy naprzeciw temu, co na nas teraz prześladuje. Będziemy przygotowani do tego, aby wracać do normalności najszybciej, jak tylko się da i to nasze „podkarpackie okno na świat” i jednocześnie „okno świata na Podkarpacie”, poprzez takie inwestycje będziemy otwierać szerzej i pokazywać Polsce i światu, że w Podkarpacie warto inwestować – mówił poseł.

Tekst: D. Kozik

Fot.: A. Magda

Wideo: M. Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego