Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu: Zaprzysiężenie 3 Podkarpackiej Brygady Obrony TerytorialnejW 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło 73. żołnierzy. Uroczystości odbyły się na placu apelowym jednostki pod przewodnictwem dowódca Brygady, płk Dariusza Słoty. 

„Dzień złożenia przysięgi wojskowej to szczególna chwila dla każdego żołnierza, a także dla jego rodziny, bliskich oraz dowództwa. Dzisiejsza uroczystość ma również szczególną rangę ponieważ odbywa się dokładnie w 79 rocznicę powstania Armii Krajowej z rozkazu gen. Władysława Sikorskiego” – mówił dowódca Brygady.

Województwo Podkarpackie reprezentował Stanisław Kruczek – członek zarządu, który przekazał na ręce płk Dariusza Słoty, list od Marszałka Województwa Podkarpackiego – Władysława Ortyla. Marszałek w liście podkreślił rolę Wojsk Obrony Terytorialnej:

„Obecny czas pandemii dobitnie pokazał, jak niezwykle ważne okazały się struktury Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze obecni są w wielu instytucjach, szpitalach, przychodniach, a także na ulicach miast, w centach krwiodawstwa i wielu innych miejscach, w których konieczne jest wsparcie działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Stoją u boku lekarzy, pomagają mieszkańcom, szczególnie osobom starszym. Decyzja o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej właśnie teraz jest tym bardziej godna uznania.

 W uroczystościach brała udział również Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Witała żołnierzy w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Złożyła również podziękowania:

„Bardzo dziękuję za Waszą decyzję o wstąpieniu w szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Życzę Wam wielu sukcesów i satysfakcji z pełnienia służby, którą będziecie wykonywać na rzecz obywateli i mieszkańców Podkarpacia” – mówiła Ewa Leniart.

Złożona przysięga była zwieńczeniem kursów i szkolenia podstawowego, które odbyły się w Rzeszowie i Nowej Dębie. Cykl szkoleniowy trwał trzy lata i był podzielony na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego. Organizatorem szkoleniowej „szesnastki” były rzeszowski i sanocki Batalion Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Jednakże „szesnastka” to dopiero początek drogi szkoleniowej terytorialsów.

 

Tekst i foto: Kamil Dudzik

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego