Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu: Przyszłość Europy jest naszą przyszłością

Jakie szanse i możliwości dla młodych ludzi wynikają ze znajomości zasady pomocniczości? O tym mogli przekonać się uczestnicy webinarium „Future of Europe – My future – Przyszłość Europy - Moja przyszłość”. Organizatorem webinarium skierowanego do młodzieży było Województwo Podkarpackie w porozumieniu z Europejskim Komitetem Regionów. Udział w webinarium wziął marszałek Władysław Ortyl.

 Słowo wstępne do uczestników webinarium skierowała Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacka:

O przyszłości trzeba rozmawiać ze wszystkimi, ale przede wszystkim z młodymi ludźmi. Przyszłość to wytyczenie szlaków już dzisiaj, to ustalenie co jest priorytetem, co w pierwszej kolejności jest potrzebne, albo wręcz musi być zrealizowane i niewątpliwie inicjatywa dyskusji na temat przyszłości z młodymi ludźmi jest bardzo pożądana – mówiła Ewa Leniart.

W panelu dyskusyjnym pn.: „Zasada pomocniczości - kompetencje na szczeblu jak najbliższym obywatelowi” uczestnicy omawiali funkcjonowanie zasady subsydiarności w Unii Europejskiej oraz zastanawiali się nad tym, jak umacniać więzi społeczne oraz jak fakt ten przyczynia się do kształtowania postaw właściwych dla społeczeństwa obywatelskiego i integracji europejskiej. Dyskusja też toczyła się wokół zwiększenia zaangażowania obywateli w procesie stanowienia prawa, a także uczestnictwa w różnego rodzaju formach społeczeństwa obywatelskiego.

Marszałek Władysław Ortyl wyraził swoje zadowolenie z faktu uczestnictwa w debacie z młodymi ludźmi, których głos – jak zauważył – jest ważny w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej:

Cieszę się, że możemy spotkać się z ludźmi młodymi, którzy w tej sztafecie pokoleń i w tej sztafecie samorządowej za chwilę będą zajmowali te miejsca, gdzie dziś wielu samorządowców pracuje. To doświadczenie nie może pozostać gdzieś w próżni i myślę, że dzisiejsze spotkanie osiągnie zakładany cel i efekt – mówił marszałek.

Marszałek Władysław Ortyl podzielił się z uczestnikami debaty swoją prezentacją poświęconą regionom Unii Europejskiej, unijnym instytucjom i organom, a także Europejskiemu Komitetowi Regionów oraz jego wpływowi na kształtowanie polityki i pracę Unii, w tym Parlamentu, Komisji Europejskiej i Rady Europy.

Marszałek odniósł się także do rzeczywistości post-kowidowej oraz przyszłych relacji międzyludzkich:

Aby móc sobie skutecznie pomagać musimy budować relacje, relacje między krajami, między regionami, instytucjami i ludźmi - mieszkańcami danego miejsca i regionu. Dziś, świat, który jawi nam się po pandemii to świat cyfrowy, a więc relacje, które do tej pory tradycyjnie pojmowaliśmy zostaną trochę zmienione i ta zasada subsydiarności w tej nowej rzeczywistości też musi się jakoś odnaleźć. Nie chcielibyśmy się jednak znaleźć się w takiej sytuacji, gdzie ta przestrzeń, w której żyjemy te relacje, które będziemy budowali, zostały sprowadzone jedynie do komunikacji cyfrowej, zdalnej – powiedział marszałek.

Dr Mieczysław Janowski, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim, odniósł się w dyskusji do genezy zasady pomocniczości:

Gdybyśmy sięgnęli do źródłosłowu to słowo „subsydium” to jest pomoc. Ta pomoc oznacza, że jeden człowiek, jedna instytucja jest gotowa pomóc drugiej. To się również nazywa w takim języku codziennym po prostu solidarnością, a zatem jedni dla drugich. Dla mnie zawsze ta subsydiarność idzie w parze z solidarnością. Tak też to postrzegałem, w mojej służbie publicznej, w samorządzie miasta Rzeszowa. W Rzeszowie, jako w jednym z pierwszych miejsc w Polsce, powstała Rada Młodzieży Rzeszowa, właśnie po to, abyśmy mogli posłuchać głosu młodych ludzi, uczniów szkół średnich, studentów. Ta subsydiarność również znalazła swoje odzwierciedlenie w takim bardzo ważnym akcie prawnym, jakim jest Europejska Karta Samorządu Lokalnego. To znaczy, że te podmioty te instytucje i te osoby, które potrafią zrobić to, co jest ich zadaniem, powinny to robić. Dopiero wtedy, gdy nie radzą sobie, potrzebna jest im pomoc – mówił dr Mieczysław Janowski.

Julia Majewska, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej mówiła o zasadzie subsydiarności w kontekście polityki spójności:

Fundusze Europejskie są narzędziem do wdrażania polityki spójności, a cała polityka spójności jest oparta na zasadzie pomocniczości, a zatem na zasadzie solidarności, czyli pomaganiu sobie nawzajem. Polityka spójności to jest przykład, kiedy Unia Europejska może reagować na wspólne problemy, na wyzwania przed jakimi staje, jak kryzys klimatyczny, czy różne napięcia powstające w Europie, czy też kryzys związany z pandemią. To są problemy, gdzie polityka spójności może reagować i wymaga ona także działania na poziomie regionalnym – mówiła Julia Majewska.

W drugiej części webinarium odbyła się debata, w której udział wzięli przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej oraz organizacji młodzieżowej Young Elected Politician.

Webinarium „Future of Europe – My future – Przyszłość Europy - Moja przyszłość” było pierwszym z cyklu warsztatów na temat zasady pomocniczości. Webinaria mają na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na szanse i możliwości, jakie wynikają ze znajomości zasady pomocniczości i jej zastosowania w praktyce. W Polsce zwiększa się stale udział jednostek i podmiotów społecznych lub niepublicznych w urzeczywistnianiu zadań administracji publicznej. Wbrew pozorom nie jest to temat mający szerokie i łatwo dostępne opracowania teoretycznoprawne. Koniecznym staje się więc nie tylko łatwe i przystępne omówienie podstaw prawnych zasady pomocniczości, ale przedstawienie praktycznego jej zastosowania.

Tekst: D. Kozik

Fot: A. Magda

Wideo: M. Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego