Współpraca międzynarodowa jednostek samorządu terytorialnego, w okolicznościach ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, nabrała nowego - wirtualnego wymiaru. Ten trudny okres jest jednak właściwym momentem na zaplanowanie przyszłych działań, po to aby po ustabilizowaniu się sytuacji epidemicznej, z rozmachem móc wznowić współpracę. Taki właśnie był główny cel zdalnego spotkania Marszałka Władysława Ortyla z przedstawicielami władz Obwodu Zakarpackiego.
Rozmowom ze strony Zakarpackiej przewodniczył Anatoliy Poloskov – Przewodniczący Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej. W spotkaniu uczestniczyła także Eliza Dzwonkiewicz - Konsul Generalny RP we Lwowie, z inicjatywy której zostało ono zorganizowane.
Marszałek Władysław Ortyl, w pierwszej kolejności podziękował za zaangażowanie Obwodu Zakarpackiego w kwestie utworzenia piątej makroregionalnej strategii UE, w tym przede wszystkim za koordynację przez regionalną administrację w Użgorodzie przygotowania i podpisania wspólnej rezolucji obwodów zakarpackiego, lwowskiego, iwano-frankiwskiego i czerniowieckiego w sprawie poparcia utworzenia Makroregionalnej Strategii dla regionu Karpat. Wyraził wolę powrotu do współpracy w ramach implementacji projektów „Polskiej pomocy rozwojowej ” po wznowieniu naboru wniosków przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także zwrócił uwagę na powstający Program Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA na nową perspektywę finansową 2021-2027. Zachęcał do wspólnej dyskusji na temat przyszłego programu. Podczas spotkania rozmawiano również o powrocie do organizacji Dni Dobrosąsiedztwa - Spotkania Regionów Karpackich , które z sukcesem przygotowywane były w latach 2018 – 2019, których cykliczność została przerwana jednak przez pandemię COVID-19. Przedstawione zostały również inicjatywy gospodarcze jak Forum Europa- Ukraina oraz targi żywności ekologicznej EKOGALA.
Przedstawiciele strony ukraińskiej, skupili się natomiast wokół tematu otwarcia pieszego przejścia granicznego Wołosate - Łubnia, wskazując, że w ramach uruchomionej turystycznie czasowej odprawy w okresie wakacyjnym w 2019 r. średnio, w ciągu 5 dni granicę przekroczyło średnio 700 osób na dobę.
Konsul z kolei wyraziła gotowość wspierania współpracy gospodarczej Województwa Podkarpackiego i Obwodu Zakarpackiego oraz zaproponowała organizację wyjazdu studyjnego (misji gospodarczej) podkarpackich przedsiębiorców na Zakarpacie, co zostało przyjęte z aprobatą przez uczestników spotkania.
Na koniec, Alicja Wosik-Majewska – kierownik Oddziału Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA w Rzeszowie, przedstawiła podstawowe informacje na temat możliwości projektowych w ramach programu PL-BY-UA w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.
Justyna Dec
Kancelaria Zarządu
Oddział Współpracy Międzynarodowej
Fot. Mateusz Romankiewicz