Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

 Czy technologie wodorowe staną się wizytówką Podkarpacia i jak skutecznie finansować rozwiązania w zakresie wykorzystania tego paliwa – na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wodorowa przyszłość”, która odbyła się w formule online. Udział w konferencji wziął marszałek Władysław Ortyl.

Zielony wodór to najlepsza wizytówka transformacji energetycznej XXI wieku – to przekonanie było obecne w dyskusji, podczas której uczestnicy podkreślali, że obszary zastosowania wodoru wykraczają poza przemysł czy transport, a za kilka lat zielony wodór może stać się paliwem grzewczym naszych domów. Dziś, napęd wodorowy mają ciężarówki, autobusy, wkrótce także pociągi, a w niedalekiej przyszłości trafi również do lotnictwa i to jest szansa dla Podkarpacia – przekonywali.

Konferencję rozpoczął organizator Marek Bajdak, p.o. prezydenta miasta Rzeszowa:

Województwo podkarpackie a także jego stolica – Rzeszów – stawiają na innowacje. Dlatego wykorzystanie wodoru w gospodarce jest obszarem, o którym chcemy nie tylko dyskutować, ale przede wszystkim zacząć aktywnie w nim działać – powiedział.

Marszałek Władysław Ortyl mówił na konferencji, że nie bez powodu ta dyskusja ma miejsce właśnie w naszym regionie:

Polska i Podkarpacie nie mogą pozostawać w tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii wodorowych, tym bardziej, że Rzeszów – stolica Podkarpacia i samo Podkarpacie słyną z innowacji, dlatego nie może nas zabraknąć w tym obszarze. Cieszę się, że ta konferencja na temat przyszłości wodorowej ma miejsce właśnie w naszym regionie,  być może rozpoczyna ona debatę nad utworzeniem „Doliny wodorowej” na Podkarpaciu – mówił marszałek.

Marszałek Ortyl zwrócił uwagę, że transport przyszłości będzie się wiązał z neutralnością klimatyczną:

Należy podkreślić, że jest to temat bardzo ważny, bo poświęcony transportowi przyszłości oraz temu, co wiąże się z neutralnością klimatyczną, zieloną energią i czystym środowiskiem. Myślę, że wodór stanie się wizytówką transformacji, a my musimy nie tylko nadążać za nowymi trendami, ale być na ich czele – powiedział.

Gospodarz województwa zwrócił też uwagę na to, że rozwojowi technologii wodorowych będzie służyć rządowe finansowanie:

Wiele możliwości daje nam nowa perspektywa finansowa i Krajowy Program Odbudowy. Jako województwo złożyliśmy klika uwag do tego planu, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Ta konferencja bez wątpienia jest unikatowa w skali kraju i stawia nas w pierwszej lidze starań o wykorzystanie technologii wodorowych. Myślę, że wkrótce będziemy mogli mówić nie tylko o zielonych Bieszczadach, ale całym zielonym Podkarpaciu, zielonej gospodarce, czystej energii – to jest właśnie to, co nam przyświeca – zakończył.

Szansę na pozyskanie funduszy na rozwój produkcji czystego wodoru i stymulowania popytu na czysty wodór daje Krajowy Plan Odbudowy - kompleksowy program reform i projektów strategicznych, którego celem jest wzmocnienie odporności gospodarczej i społecznej oraz budowa potencjału polskiej gospodarki na przyszłość. Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki mówiła o rządowym wsparciu w zakresie wykorzystania wodoru:

Kierunek polityki naznaczony przez Unię Europejską w zakresie emisji gazów cieplarnianych sprawia, że bardzo dynamicznie zaczynają być poszukiwane alternatywne źródła energii. Polski rząd przeznacza środki finansowe, aby zintensyfikować działania w zakresie wykorzystania wodoru, jako źródła energii. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono na ten cel 800 mln euro. Jest zatem miejsce dla Rzeszowa i dla Podkarpacia, aby w zakresie projektów wodorowych wyznaczać nowe kierunki do zastosowania wodoru w transporcie publicznym i lotnictwie – powiedziała wojewoda.

Prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem na Politechnice Rzeszowskiej, w swoim wystąpieniu pt. „Dlaczego wodór?” mówił, że wykorzystanie tego paliwa jest szansą dla Podkarpacia:

Energetyka wodorowa jest szansą dla naszego regionu, dlatego jest potrzeba wyznaczenia celów w tym zakresie przy szerokiej współpracy. Musimy uwzględnić wodór jako źródło energii. Na Podkarpaciu możemy być liderem w zakresie wykorzystania wodoru jako paliwa do statków powietrznych. Przed nami lekcja do odrobienia, abyśmy tę szansę mogli wykorzystać – mówił prorektor.

O „strategiach wodorowych” na konferencji opowiadał dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej, z kolei Mateusz Figaszewski, E-mobility Development & Market Intelligence Director SOLARIS, mówił o zastosowaniu wodoru w autobusach miejskich. Dr. inż. Sylwia Pawlak, dyrektor ds. innowacji LOTOS S.A poruszyła natomiast temat technologii produkcji wodoru, a Marek Laskowski, szef regionu ds. rozwoju sieci w LOTOS Paliwa, opowiadał o infrastrukturze produkcji wodoru dla transportu. Głos na konferencji zabrali także: Iza Łochowska, prezes zarządu Polish Institute oraz dr inż. Marcin Koniak z wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, którzy poruszyli tematykę zastosowania wodoru w transporcie kolejowym oraz magazynów energii, jako niezbędnego elementu współczesnego systemu elektroenergetycznego.

Polska jest obecnie trzecim w Europie i piątym największym w świecie producentem szarego wodoru, którego, według szacunków resortu klimatu produkujemy około 1 mln ton rocznie. Jeśli chodzi o zielony wodór produkowany z wykorzystaniem energii z OZE, jesteśmy dopiero na samym początku. Energia produkowana z wodoru należy do jednej z najczystszych metod produkcji energii, a jednocześnie jest niewyczerpalna, podobnie jak energia ze źródeł odnawialnych czy energia jądrowa. Dlatego też energia z wodoru wydaje się być obiecującym rozwiązaniem, ponieważ jest bezpieczna dla środowiska i nie powoduje jego zanieczyszczenia.

 
Neutralność klimatyczna, którą Unia Europejska chce osiągnąć do 2050 roku wymaga nie tylko ambitnych planów, znacznych nakładów finansowych, ale i rozwijania nowoczesnych technologii, które przybliżą nas do zeroemisyjnego transportu, przemysłu i produkcji.

Przełom w rozwoju technologii wodorowych w Europie, wymaga wspólnych działań, sprzyjających ram regulacyjnych, nowych rynków pionierskich, trwałych badań naukowych  
i innowacji w zakresie przełomowych technologii.

Tekst: D. Kozik

Fot. i wideo: M. Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego