Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuZaangażowanie władz lokalnych i regionalnych w proces akcesji Serbii do Unii Europejskiej oraz współdziałanie z nimi w zrównoważonej odbudowie po pandemii Covid-19 – to główne tematy poruszane na posiedzeniu Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów–Serbia. W debacie udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

 

 

Marszałek Władysław Ortyl zabrał głos w imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów. Marszałek powiedział, że EKR popiera program prac komitetu oraz odniósł się do konieczności włączenia do jego prac odniesienia do opinii Komitetu Regionów w sprawie strategii makroregionalnej dla Karpat:

Zwracam się o dodanie do programu prac Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego na lata 2020-2025, kwestii odnoszących się do opinii Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie strategii makroregionalnej dla Karpat, której byłem sprawozdawcą. Serbia jest jednym z trzech krajów spoza Unii Europejskiej, na obszarze których rozciągają się Karpaty, w związku z czym w momencie tworzenia takiej strategii byłaby nią objęta. Uczestniczyłem w wielu spotkaniach z ministrami, władzami lokalnymi i regionalnymi z państw Unii, a także z Ukrainy, Mołdawii i Serbii, aby lobbować na rzecz tej strategii i mówić o jej potencjalnych korzyściach. Propozycja utworzenia takiej strategii makroregionalnej została przyjęta z ogromnym zadowoleniem. W przeszłości spotkałem się z Dejanem Jovanovicem, burmistrzem gminy Niška Banja i byłym współprzewodniczącym WKK UE-Serbia, który dwukrotnie odwiedził mój region w Polsce i był zaproszonym prelegentem na posiedzeniu intergrupy do spraw Karpat. Wyraził zdecydowane poparcie dla tej propozycji, która jest obecnie inicjowana w Komisji Regionów, podobnie jak strategia makroregionalna dla regionu alpejskiego – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek zwrócił także uwagę, że strategia pozwoliłaby uwolnić potencjał całego makroregionu:

Strategie makroregionalne są inicjatywami oddolnymi, w związku z czym kluczowe znaczenie ma stałe wsparcie serbskich władz lokalnych i regionalnych dla strategii karpackiej. Strategia dla Karpat pomogłaby nam uwolnić potencjał całego makroregionu i uzyskać dodatkowe wsparcie dla wspólnych projektów i koordynacji działań. W związku z tym ponawiam apel o włączenie do programu prac kwestii odnoszących się do odpowiedniej opinii Komitetu Regionów na ten temat – zakończył swoją wypowiedź Władysław Ortyl.

Do ogólnych celów Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego Komitetu Regionów–Serbia należy promowanie dialogu i współpracy między władzami lokalnymi i regionalnymi UE i Serbii, określenie spójnych ram prawnych stabilnej współpracy pomiędzy Komitetem Regionów a władzami lokalnymi i regionalnymi Serbii oraz promowanie kontaktów władz lokalnych Serbii z instytucjami i organami Unii Europejskiej.

Głównymi tematami poruszanymi podczas posiedzeń WKK KR-Serbia są: demokracja lokalna, dobre rządy, praworządność i prawa podstawowe, ochrona środowiska, działania w dziedzinie klimatu i energia.

Tekst: D. Kozik

Fot. A. Maga

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego