Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuOtoczenie Jeziora Solińskiego jest licznie odwiedzane przez turystów oraz wczasowiczów. Miejsce to jest bardzo  popularne wśród żeglarzy i kajakarzy ze względu na niesamowite walory krajobrazowe. Ze względu na zbliżające się wakacje i już rozpoczęty sezon wodny, Bieszczadzki WOPR wraz z Komendą Wojewódzką w Rzeszowie, podpisały porozumienie mające na celu poprawę bezpieczeństwa nad Jeziorem Solińskim.

Spotkanie rozpoczął Artur Szymański - prezes zarządu BWOPR.

Jak co roku mamy do czynienia z nieodpowiedzialnymi zachowaniami ludzi. Od wielu lat działamy wspólnie nie tylko z policją ale także i strażą czy pogotowia ratunkowego i górskiego, w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa - powiedział prezes Szymański.

Rola Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest niezwykle istotna. Przy tak pięknym miejscu, jakim jest Solina, przyciągającym tak wielu turystów, konieczne jest zapenienie odpowiedniego bezpieczeństwa. Tym bardziej cieszy się z podpisania dzisiejszego porozumienia - mówił Stanisław Kruczek - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego


Odbyła się również konferencja "Bezpieczna Solina 2021" , której celem była wymiana doświadczeń oraz planowanie wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa nad Jeziorem Solińskim.

Nikogo nie trzeba przekonywać jak piękny jest rejon Jeziora Solińskiego, jednakże jest tak samo piękny jak i niebezpieczny. Dla nas to wilka radość i wielka przyjemność podpisać to porozuemienie. Jednakże to tylko formalność bo nasza współpraca trwa już od bardzo dawna - mówił inspektor Dariusz Matusiak Komendant Wojewódzkiej Komendy Policji.


Głos zabrał również Bogdan Mazur - dyrektor Zarządzania Kryzysowego Województwa Podkarpackiego: Pamiętam ten teren z dawnych czasów kiedy były tu tylko drzewa. Teraz region ten jest bardzo bogaty turystycznie, przez co niezbędna jest istota Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Zawiązane porozumienie na pewno wpłynie pozytywnie na działania ratunkowe i ogólne bezpieczeństwo regionu - powiedział.

 

Nad jeziorem uprawiane jest żeglarstwo i windsurfing, jednak akwen nie należy do łatwych: jego szczególną cechą (w porównaniu z akwenami nizinnymi), spowodowaną rozczłonkowaniem tafli wody oraz wpływem wysokich brzegów, jest zmienność i nieprzewidywalność wiatrów. Większość nadających się do cumowania miejsc jest jednak błotnista (z powodu wahań poziomu wody) lub kamienista. Dlatego też bardzo ważne jest zapewnienie wszystkim korzystającym z uroków tego miejsca, odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

 Tekst i foto: Kamil Dudzik

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego