Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuKultura jest tym co tworzy nasze korzenie i buduje naszą tożsamość. Aby te korzenie mogły istnieć potrzebni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił wicemarszałek Piotr Pilch wicemarszałek województwa podkarpackiego podczas uroczystej gali rozdania Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Wydarzenie skupiające wielu znanych i uznanych twórców i animatorów kultury odbyło się w Wojewódzkim Dom Kultury w Rzeszowie.

 

Zanim jednak nastąpiło wręczenie Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury wydarzenie rozpoczęło wręczenie odznaczeń przyznanych przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W imieniu rządu RP nagrody przyznane przez wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotra Glińskiego wręczyła wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart.

Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Kapela Ludowa Kurasie z Lubziny znana, ceniona, wielopokoleniowa kapela rodzinna, działająca od ponad 70 lat wielokrotnie nagradzana za rolę w pielęgnowaniu i promowaniu piękna folkloru polskiego i regionalnego, uhonorowana wcześniej m. in. Nagrodą Oskara Kolberga oraz ks. prałat Mieczysław Gniady założyciel przed niemalże 40 laty, dyrygent Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla, muzykolog, aranżer i kompozytor oraz inicjator wielu muzycznych wydarzeń.

Brązowe  Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali Jadwiga Kupiszewska poetka, malarka, animatorka kultury, propagatorka twórczości  narodowych wieszczów, których od lata stara się przybliżyć młodemu pokoleniu oraz Józef Ambrozowicz – od wielu dekad dziennikarz, fotograf, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Rzeszowie, właściciel i redaktor naczelny Agencji Wydawniczej JOTA, od 30 lat realizujący autorskie projekty fotograficzne popularyzujące dziedzictwo kulturowe Podkarpacia. Fotografik ma na swoim koncie ponad 50 albumów poświęconych pięknu regionu oraz dwa albumy poświęcone wybitnemu malarzowi epoki Młodej Polski, pochodzącemu z Ropczyc Józefowi Mehofferowi.

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński nadał także odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” zespołom i twórcom z Podkarpacia. Są to - Archidiecezjalny Chóru „Magnificat” z Przemyśla – propagujący muzykę sakralną kompozytorów polskich i zagranicznych w kraju i na świecie, Zofia Stopińska – dziennikarka, publicystka, niestrudzona propagatorka muzyki klasycznej, wieloletni kierownik redakcji muzycznej Radia Rzeszów, Zofia Brzuchowska – nauczyciel akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego, krytyk literacki i popularyzatorka wiedzy o literaturze i kulturze, Renata Kątnik – pedagog, kompozytor utworów dla dzieci i animator kultury, Katarzyna Lubas – dobry duch inicjatywy powstania Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, współzałożycielka i dyrektor tej instytucji kultury od 2012 roku. Odznaka została także pośmiertnie przyznana śp. Czesławowi Piotrowi Kondraciukowi – poecie, pisarzowi, twórcy literatury dla dzieci.

Po wręczeniu odznaczeń wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała rolę kultury i jej twórców w budowaniu współczesnego społeczeństwa i regionalnej oraz narodowej wspólnoty.

Bez państwa talentów, zaangażowania, starań, miłości do kultury i sztuki nie było wzorców z których mogą czerpać młodzi ludzie. A we współczesnym świecie jeszcze bardziej niż kiedykolwiek potrzebne są przykłady ludzi z pasją, z talentami, artystów, którzy czynią nasz świat lepszym i piękniejszym – mówiła wojewoda Ewa Leniart. 

W czasie gali po raz 23 wręczono nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego. W tym roku po raz pierwszy zyskały one nazwę „Znak Kultury”. Po raz pierwszy twórców i animatorów kultury marszałek uhonorował w 1999 roku. Od tamtej pory przyznanych zostało aż 541 nagród indywidualnych, które trafiły do aktorów, reżyserów, artystów malarzy, grafików, fotografików, muzyków. Nagrodzonych zostało także 268 zespołów, miedzy innymi pieśni i tańca ludowego, chórów, kapel ludowych, orkiestr dętych i stowarzyszeń.

Wśród nagrodzonych osób i zespołów jest wielu wybitnych twórców kultury, reprezentujących każdą dziedzinę: muzykę, sztuki wizualne, teatr, taniec i ochronę dziedzictwa narodowego. Zawsze są to ludzie, z których Podkarpacie jest dumne i którzy swe talenty, charyzmę i pracę przekuwają na sukcesy w Polsce i na świecie.

Wśród twórców nagrodzonych w ciągu tych 23 lat są wielka gwiazda muzyki Stan Borys, kontrabasista i jazzman z rzeszowskiego Staromieścia Vitold Rek, artyści malarze Piotr Woroniec, Cyprian Biełaniec – rozsławiający Podkarpacie na świecie oraz Barbara Thieme – reżyser, choreograf i scenograf Teatru Światła „Magapar” z Lubaczowa, nagradzanego wielokrotnie w wielu miejscach świata.

W tym roku nagroda dla twórców kultury zyskała nazwę „Znak Kultury”. To pokazuje jej rangę i znaczenie dla rozwoju kultury i budowania tożsamości Podkarpacia. W tym roku zarząd województwa podkarpackiego zdecydował o przyznaniu 7 indywidualnych nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” oraz 7 nagród zbiorowych. Gratuluję wszystkim laureatom. Są Państwo solą naszej ziemi, bez Państwa talentów i pasji nasz świat nie byłby kompletny – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.

Wicemarszałek Piotr Pilch wręczał nagrody wraz z wicemarszałek województwa Ewą Draus, członkiem zarządu województwa Anna Huk oraz radną województwa Moniką Brewczak.

Laureatami Nagród Marszalka Województwa Podkarpackiego Znak Kultury dla twórców indywidulanych za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej w roku 2021 zostali Marek Zaremba wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy”, gdzie szlify pod jego okiem zdobyło 2 500 tancerek i tancerzy, Mirosław Welz – literat, autor wierszy i opowiadań, członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, współorganizator Festiwalu Literacko-Muzycznego „Natchnieni Bieszczadem”.

Lauratem nagrody Znak Kultury w dziedzinie twórczości artystycznej/muzyki został Aleksander Berkowicz – muzyk instrumentalista, kontrabasista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, wokalista i satyryk, łączy muzykę z poezją. W żywym dialogu z publicznością dociera do słuchaczy z poezją Mickiewicza, Fredry, Baczyńskiego, Konopnickiej i Szekspira. Ma na swoim koncie 5 płyt CD, za swój talent i zaangażowanie był wielokrotnie nagradzany. Laureatem nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej został także Ryszard Sziler - malarz, grafik, pisarz, poeta, ilustrator, reżyser, krytyk literacki. Ikony artysty znajdują się w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Od lat związany jest z krakowskim wydawnictwem Miniatura, dla którego zilustrował kilkadziesiąt książek, i w którym opublikował jedenaście pozycji literackich. W gronie laureatów nagrody Znak kultury w dziedzinie upowszechniania kultury znalazła się Alina Cuber – instruktora w GOK w Bojanowie, lokalna liderka i autorka inicjatyw kulturalnych, promująca kulturę lasowiacką, założycielka czterech dziecięcych grupy teatralnych. Laureatem nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej został także Stanisław Śliwa – artysta plastyk, rzeźbiarz, twórca wycinanek, który w tym roku obchodzi Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Brał udział w 127 wystawach zbiorowych i indywidualnych, w tym 29 zagranicznych. Namalował ponad 600 obrazów i wykonał ponad 170 rzeźb oraz kilka tysięcy wycinanek. To chyba jedyny mężczyzna na Podkarpaciu, który je wykonuje.

Nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego dla twórców indywidualnych za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury uhonorowany został z kolei Roman Niwierski – historyk, regionalista, nauczyciel, pisarz i działacz społeczny. Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola (Okręg Podkarpacki), gdzie aktywnie działa na rzecz pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. W 2020 roku napisał i wydał książkę „Katyń. Prawda i zakłamanie”.

Nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „ZNAK KULTURY” zostały przyznane także w kategorii  nagród zbiorowych za całokształt działalności i szczególne osiągnięcia W tym roku uhonorowanych zostało 7 laureatów Nagrody. Wśród nich są: Kapela Ludowa z Czudca, Orkiestra Dęta z Niebylca, Chór „Cantilena” Miejskiego Ośrodka Kultury w Radymnie,  Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej, Zespół Śpiewaczy „Lubenianki” oraz „Śpiewające Zośki” z Gniewczyny Łańcuckiej.

Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej otrzymał Chór „Alba Cantans” z Rzeszowa, działający przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie, który mimo zaledwie 7–letniego stażu zaistaniał już w muzycznym świecie i wielokrotnie reprezentował region na wydarzeniach muzycznych w wielu zakątkach Polski, jako ambasador Podkarpacia.

Po raz pierwszy w historii samorządu województwa wręczone zostały nagrody „Mecenas Kultury Podkarpackiej” dla ludzi i firm, którzy rozumiejąc, jak ważne jest pielęgnowanie kultury, wspierają swymi działaniami artystów, instytucje i wydarzenia kulturalne.

 Tą nagrodą marszałek Władysław Ortyl dziękuję tym, których miłość do kultury skłoniła do podjęcia się roli jej mecenasa. W tym roku nagroda ta trafia do aż trzech firm z Podkarpacia – mówił podczas gali wicemarszałek Piotr Pilch.

Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej 2021” dla firm wspierających finansowo instytucje kultury trafiła do firmy BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o, która jest wieloletnim sponsorem Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, firmy Van Pur Spółka Akcyjna – mecenasa i darczyńcy wspierającego bezcenną perłę - Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz firmy Zeto – Rzeszów Sp. z o.o, wieloletniego sponsora działalności artystycznej Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

W czasie gali wręczono także przyznane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego   stypendium twórcze. Otrzymała je Patrycja Longawa z Jedlicza, artystka, plastyczna, plakacistka, wystawiana i znana w wielu miejscach świata, coraz częściej nagradzana w prestiżowych międzynarodowych konkursach, która do tej pory brała już udział w kilkuset wystawach wielu zakątach świata.

Drugim stypendystą marszałka województwa podkarpackiego został Tomasz Sowa z Sanoka, muzyk, grający na klarnecie, doktorant na kierunku instrumentalistyka na Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat prestiżowych nagród na konkursach muzycznych, miedzy innymi w Johannesburgu i Londynie, koncertujący w kraju i za granicą, członek zespołu Cracow Golden Quintet.

W imieniu nagrodzonych samorządowi województwa za dostrzeganie i promowanie twórców kultury dziękował tegoroczny laureat Znaku Kultury, poeta Mirosław Welz

Bez ludzi, którzy rozumieją, że kultura jest ważnym elementem naszego istnienia, że współtworzy nasz świat, że dodaje skrzydeł, nie byłoby możliwe jej promowanie, docieranie do kolejnych obiorców, kształtowanie wrażliwości i talentów kolejnych pokoleń. Dziękuję w imieniu wszystkich nagrodzonych za to, że Zarząd Województwa, Samorząd Województwa dostrzega, docenia i nagradza artystów – mówił w czasie uroczystości poeta Mirosław Welz.

Dla wszystkich twórców i animatorów kultury uhonorowanych medalami i dyplomami wystąpił laureat Znaku Kultury 2021 Aleksander Berkowicz z minirecitalem.  

Wydarzenie przygotował Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego na czele z dyrektorem Robertem Godkiem.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Foto Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego