Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

 W ramach sejmikowej Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia w środę, 30 czerwca odbyła się debata z udziałem zaproszonych gości. Dyskusja dotyczyła przyjętej w 2019 roku przez Sejmik Województwa Podkarpackiego uchwały LGBT, której uchylenia domagają się radni Koalicji Obywatelskiej.

Debata zorganizowana na sejmikowej komisji to efekt decyzji podjętych na marcowej sesji sejmiku. Wówczas radni Koalicji Obywatelskiej wnieśli pod obrady uchwałę w sprawie uchylenia podjętej w maju 2019 r. uchwały Sejmiku Województwa w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT. Decyzją radnych projekt uchwały zgłoszony przez klub KO został przekazany do dalszych prac dwóch sejmikowych komisji: Rozwoju Regionalnego oraz Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia.

W debacie uczestniczyli m.in.: posłanka Monika Rosa, prof. Aleksander Bobko z Uniwersytetu Rzeszowskiego, wicemarszałek Piotr Pilch, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, Krystyna Wróblewska – dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich, a także radni sejmikowej komisji oraz inni goście.

Podczas debaty prof. Aleksander Bobko mówił, że jego zdaniem pod słowem LGBT kryją się zarówno ludzie, jak i ideologia

W moim rozumieniu LGBT są to i ludzie i pewna ideologia, myśl, filozofia. Pewna koncepcja opisu czy porządkowania rzeczywistości. Ale LGBT to w sposób oczywisty ludzie, którzy stanowią mniejszość w społeczeństwie, którzy mają swoje prawa i ochrona praw tej mniejszości jest oczywistym standardem, który wypracowaliśmy przez wieki – mówił prof. Bobko.

Profesor Aleksander Bobko podkreślał też, że konieczna jest w tym temacie szeroko rozumiana edukacja społeczna, która uczy wrażliwości i empatii. Mówił także o stygmatyzacji, której podlegają nie tylko osoby LGBT, ale także inne grupy, również osoby wierzące.

Poseł Monika Rosa odnosząc się w swoim wystąpieniu do uchwały przyjętej przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, mówiła z kolei o znaczeniu i wadze słów, które mają wielką moc.

Nieustannie powtarzane komunikaty o rzekomym zagrożeniu, tradycyjnych wartościach chrześcijańskich, modelu rodziny z pewnością prowadzą do odczłowieczenia dwóch milionów obywateli i obywatelek ze społeczności LGBT. Czasami nazywa się ich ideologią i tym samym rośnie przekonanie, że wobec tych osób możemy używać mowy nienawiści – przekonywała poseł Monika Rosa.

Posłanka mówiła także o konieczności edukacji i większej wrażliwości wobec osób LGBT, szczególnie młodych, których kondycja psychiczna jest zła.

Głos w debacie zabrali także inni uczestnicy spotkania. Wicemarszałek Piotr Pilch mówił w imieniu radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości. Tłumaczył, dlaczego ta uchwała została przyjęta.

Wpływ na przyjęcie tej uchwały miały wydarzenia w tamtym czasie na ulicach polskich miast. Profanowanie uczuć i symboli religijnych było wielokrotne. Dlatego radni chcieli wyrazić sprzeciw wobec tego, co się działo. Wobec takiej, a nie innej promocji i afirmacji ruchów LGBT, które my szanujemy. Szanujemy osoby, które mają inną orientację seksualną. Ale chodzi o wzajemne poszanowanie i uznanie swoich uczuć – powiedział wicemarszałek Pilch.

Debatę poprowadził przewodniczący komisji Andrzej Ćwierz, który tak ją podsumował:

Zostały wyrażone bardzo mądre, skłaniające do refleksji myśli z obu stron.

To nie jest powszechna praktyka, żeby takie merytoryczne debaty zdarzały się na komisjach. Tworzymy pewien precedens za sprawą pana przewodniczącego Ćwierza i mam nadzieję, że ten precedens stanie praktyką częściej stosowaną w naszej pracy sejmikowej – mówił z kolei Krzysztof Feret radny KO.

Radni komisji nie podejmowali dzisiaj żadnych wiążących decyzji. Obrady zostały zwołane w celu debaty.

Tekst i zdjęcia: M. Konopka
Video: M. Hubala
Kancelaria Zarzadu UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego