Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułu

Tematami, które zdominowały sierpniową sesję sejmiku województwa były zmiany w statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 oraz rozprzestrzenianie się ASF na Podkarpaciu. Radni podjęli także wiele uchwał, dzięki którym lokalne samorządy otrzymają wsparcie na różne działania i projekty.

Wśród tematów sierpniowej sesji sejmiku wiele dotyczyło infrastruktury komunikacyjnej w regionie. Radni zdecydowali o udzieleniu wsparcia z budżetu województwa dla kilku projektów. Chodzi między innymi o dodatkową kwotę ponad 2,9 mln złotych dla powiatu rzeszowskiego na budowę łącznika drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do drogi krajowej 19. W związku z wyższymi kosztami budowy po wyborze wykonawcy radni zdecydowali się zwiększyć planowaną wcześniej kwotę wsparcia. W sumie powiat rzeszowski otrzyma na to zadanie z budżetu województwa prawie 3,7 mln złotych. Pieniądze będą przekazywane w transzach do 2023 roku.

Podjęliśmy kilka ważnych uchwał, które wychodzą naprzeciw potrzebom lokalnych samorządów. Między innymi projekt realizowany wspólnie z powiatem rzeszowskim, gdzie jak się okazało po przetargu wzrosły koszty tej inwestycji i trzeba było zwiększyć nasz wkład, ale ta inwestycja będzie przecież bardzo przydatna dla mieszkańców całego regionu – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.

Radni podjęli także decyzję o przekazaniu woj. małopolskiemu 25 tys. złotych na dofinansowanie weekendowej pary pociągów relacji Jasło – Krynica Zdrój – Jasło oraz Nowy Sącz – Jasło – Nowy Sącz, które rozpoczęły kursowanie 3 lipca a zakończą je 5 września. Z kolei powiat sanocki otrzyma 40 tys. zł dofinansowania na realizowane w wakacje połączenia w relacji Łupków-Sanok. Radni zdecydowali także o wsparciu w wysokości 250 tys. złotych dla gminy Komańcza na rozbudowę drogi gminnej.

Prawie 80 tys. złotych wsparcia samorząd województwa decyzją radnych przeznaczył na budowę kanalizacji burzowej w Łańcucie w ciągu ulicy Kwiatowej. To inwestycja, która będzie zbierać wody opadowe od różnych podmiotów i instytucji, w tym od Zamku w Łańcucie. A że jest to instytucja kultury samorządu województwa – stąd dotacja na to zadanie.

Gmina i Miasto Radymno otrzyma 35 tys. złotych wsparcia z budżetu województwa z przeznaczeniem na pomoc dla rodzin, które zostały poszkodowane w pożarze.

O prawie 270 tys. złotych zwiększy się wsparcie z budżetu województwa na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025.

Zwiększając środki, wszystkie 90 gmin, które złożyły wnioski otrzymają wsparcie na swoje działania, a są to głównie projekty infrastrukturalne – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Długa dyskusja radnych towarzyszyła uchwale dotyczącej zmian w Statucie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Debata skupiła się na kwestii likwidacji Kliniki Neurologii. Radni opozycji zarzucali, że jest to decyzja polityczna, która zapada bez głębszej dyskusji, a takiej ta sprawa potrzebuje. Marszałek Władysław Ortyl odpowiadając na wszystkie zarzuty radnych powiedział, że nie jest to w żadnej mierze decyzja podyktowana kwestiami politycznymi, a praktycznymi względami dotyczącymi funkcjonowania szpitala.

To jest racjonalna decyzja, dlatego wznieśmy się ponad podziały i uwzględnijmy te racjonalne argumenty – apelował do radnych marszałek Ortyl.

Marszałek zaznaczył, że jeszcze żadna decyzja dotycząca służby zdrowia nie była tak dokładnie konsultowana i analizowana przez różne środowiska oraz specjalistów. Marszałek podkreślał również, że uchwała nie odnosi się tylko do likwidacji neurologii, ale chodzi w niej także o psychiatrię i izbę przyjęć, które trzeba dostosować do leczenia w obecnych standardach.

Jeżeli tak jest to trzeba podjąć te trudne decyzje i z czegoś zrezygnować – argumentował marszałek Ortyl.

Marszałek przekonywał również radnych, że decyzja o likwidacji neurologii w KSW nr 1 to wyjście w przyszłość w kontekście planowanej budowy szpitala uniwersyteckiego, który ma też funkcjonować w oparciu o zaplecze KSW nr 1.

To wymarzona przyszłość, musimy myśleć o rozwoju medycyny, nowych studentach, lekarzach. A tymi działaniami przygotowujemy ten szpital na przejęcie go przez uniwersytet – mówił marszałek Ortyl.

Dyskusja dotycząca likwidacji kliniki neurologii w KSW nr 1 dotyczyła także rozwoju neurologii w innych placówkach medycznych a także rozwoju psychiatrii na Podkarpaciu. Jak zostało napisane w uzasadnieniu uchwały:

„W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie znajdują się jedyne w powiecie rzeszowskim łóżka psychiatryczne, a Klinika Psychiatrii pracuje całodobowo w systemie ostrego dyżuru. Dyrekcja szpitala utrzymuje także liczne uwagi personelu lekarskiego pracującego w Izbie Przyjęć o konieczności wyodrębnienia izby przyjęć dedykowanej pacjentom psychiatrycznym w związku z incydentami stwarzającymi dyskomfort i niebezpieczeństwo dla pozostałych pacjentów szpitala”.

Ostatecznie radni podjęli decyzję o zmianach w statucie KSW nr 1 czyli między innymi o likwidacji neurologii. Za taką decyzją było 19 radnych, przeciw 11, dwoje wstrzymało się od głosu.

Wiele miejsca na sesji radni poświęcili kwestii ASF. Raport o sytuacji związanej z Afrykańskim Pomorem Świń w województwie podkarpackim przedstawił Wojewódzki Lekarz Weterynarii – Janusz Ciołek, który mówił jak ta choroba rozwijała się w poszczególnych latach, a także przytoczył dane dotyczące bieżącej sytuacji, aktualnych ognisk ASF i sposobów walki.

Musimy likwidować ogniska ASF, mobilizować myśliwych do odstrzału, który jest u nas na poziomie 30%, współpracować z rolnikami - przekonywał Janusz Ciołek.

Jak wynika z danych inspekcji weterynaryjnej obecnie w regionie jest 30 ognisk  ASF wśród świń, a najgorsza sytuacja jest w powiecie mieleckim, gdzie znajduje się jedna trzecia pogłowia świń i zlokalizowanych jest aż 28 ognisk. Informacje w tym temacie przedstawiła także wojewoda Ewa Leniart, apelując między innymi do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji:

Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne. I widzimy, że w dużych gospodarstwach nie ma z tym problemu, te gospodarstwa radzą sobie z tym bardzo dobrze, gorzej jest w tych mniejszych – mówiła wojewoda.

Podczas sesji radni przyjęli także uchwały wprowadzające zmiany w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wydatki samorządu zostały zwiększone o 60 mln złotych i wiąże się to między innymi z takimi zadaniami jak budowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, gdzie samorząd województwa przekaże PKP PLK  ok. 45 mln złotych.

To jest właściwie transfer środków, które mamy z POIiŚ, musimy je wytransferować, przeprowadzić przez budżet, stąd ta zmiana  – tłumaczył marszałek Ortyl.

Z kolei plan wydatków został zmniejszony o 45 mln złotych.

Radni przyjęli także uchwałę dotyczącą pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej odcinka na terenie Stalowej Woli i Niska. Ta zmiana związana jest z budową obwodnicy Niska i Stalowej Woli. W związku z tym w nowo powstałym układzie komunikacyjnym - celem  
zachowania spójności sieci dróg wojewódzkich – wprowadzone zostały zmiany polegające na przekazaniu odcinków drogi wojewódzkiej (byłej drogi krajowej 77) powiatom: niskiemu i stalowowolskiemu oraz na pozbawieniu ich kategorii drogi wojewódzkiej.

Na koniec sesji radni wysłuchali informacji, która dotyczyła trwających właśnie konsultacji Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego. Przedstawiła je wicemarszałek Ewa Draus, która podkreślała, że jest to dokument, mający duże znaczenie dla rozwoju lokalnej gospodarki:

Zostały wskazane w tym dokumencie konkretne obszary wsparcia, czyli branże, które w ramach inteligentnych specjalizacji mogą otrzymać wsparcie – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

Monika Konopka

Anna Magda

Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego