Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniaturka artykułu 

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci. To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających, małych pacjentów.

Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. A dzięki ponad 3 milionom złotych z budżetu Województwa Podkarpackiego pomieszczenia szpitala zostały dostosowane do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła zaś współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.

W uroczystym otwarciu pracowni wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści – Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, obecna była również wojewoda Ewa Leniart i biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Cieszymy się bardzo, że możemy jako samorząd województwa wspierać proces leczenia małych pacjentów. Trzeba też docenić ten montaż finansowy, z którym mamy do czynienia w przypadku powstania tej pracowni – mamy tu Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, mamy Fundację Iskierka, mamy wkład samorządu województwa podkarpackiego, zaangażowanie budżetu szpitala – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Ta inwestycja była niezwykle potrzebna. Naszym celem było stworzenie miejsca, które zapewni małym pacjentom diagnostykę na najwyższym europejskim poziomie – mówiła Barbara Rogowska, dyrektor szpitala.

Cieszę się, że w czasie tak trudnym dla Polski i świata, w czasie pandemii, mamy możliwość przekazywania nowej pracowni rezonansu magnetycznego dla dzieci – mówił z kolei poseł Andrzej Szlachta.

Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. W rzeszowskiej placówce powstało już kolejne nowoczesne, kolorowe i przyjazne dzieciom miejsce - z czterołóżkową salą wybudzeń i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.

O tym jak potrzebna była taka pracownia mówił Wiesław Guz – kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, który podkreślał, że w pracowni będą mogli być badani najmłodsi pacjenci, nawet noworodki:

Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz.

Co ważne w nowej pracowni badania będą się odbywać w bardziej przyjaznej atmosferze, bo urządzenie jest niezwykle ciche:

Ten hałas został bardzo mocno zredukowany. Jest to bardzo przyjazne dla dzieci, nie wywołuje lęku. Ta pracownia wyróżnia się także tym, że mamy prawdziwą salę wybudzeń, po to żebyśmy mogli te badania także wykonywać w znieczuleniu – dodał dr Wiesław Guz.

Dostęp do diagnostyki na wysokim poziomie dla dzieci w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie ma szczególne znaczenie, gdyż szpital pełni rolę wiodącego ośrodka pediatrycznego w województwie.

W jego strukturze działają specjalistyczne kliniki, oddziały i poradnie dziecięce w takich zakresach jak onkohematologia, neurologia, ortopedia, gastroenterologia, endokrynologia i diabetologia, chirurgia, urologia czy rehabilitacja – mówi Adrianna Obutelewicz-Pyrzyńska, zastępca dyr. Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej

 

Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl mówił również o tym, że samorząd województwa podkarpackiego rozpoczął prace, aby w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający pełnoprofilową opiekę. Trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy rzeszowskim szpitalu „na górce”, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu 2022 r. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

Przed nami wielka inwestycja – Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Chcemy, żeby ten proces świadczenia usług był poprawiony do najwyższego poziomu. A jednocześnie żebyśmy mogli jak najwięcej procedur świadczyć dla naszych dzieci na Podkarpaciu – mówił marszałek Ortyl.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu dużą bolączką był deficyt związany z zapewnieniem opieki dla dzieci. Decyzja o potrzebie stworzenia Centrum Zdrowia Dziecka przy szpitalu klinicznym nr 2 jest bardzo cenną decyzją – mówiła w kontekście planowanych przez samorząd województwa inwestycji wojewoda Ewa Leniart.

Wydarzenie uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, a na koniec spotkania marszałek Ortyl przekazał małym pacjentom prezenty.

Po otwarciu pracowni rezonansu w szpitalu została podpisana także umowa partnerstwa na organizację 43. Kongresu Radiologów Polskich, który odbędzie się na Podkarpaciu w maju 2022 roku. W imieniu samorządu województwa umowę podpisał marszałek Władysław Ortyl, a z ramienia Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego - rzeszowscy specjaliści: dr Wiesław Guz i dr Andrzej Górecki. Kongres odbywa się co 2 lata już od 1925 r. W dniach 26-28 maja 2022 r. Podkarpacie po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia, które odbędzie się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Wezmą w nim udział specjaliści z Polski i Europy.

 

 

Tekst: Monika Konopka

Zdjęcia: Anna Magda

Wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 
 
 
 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego