Dobiegła końca rozbudowa Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce. Dzięki temu powstało kilka ważnych inwestycji, które przełożą się na rozwój regionu – tak zgodnie mówili uczestnicy konferencji podsumowującej ten projekt. Udział w konferencji wziął marszałek Władysław Ortyl.
Marszałek powiedział, że samorządowi województwa zależy na gospodarczym rozwoju regionu, czego najlepszym dowodem jest PPNT i inkubator technologiczny, które są inwestycjami właśnie samorządowymi.
- Podkarpacki Park Naukowo Technologiczny i Inkubator Technologiczny nie służą jedynie Rzeszowowi, ale oddziałują na całe Podkarpacie. Chcemy, aby działania RARR trafiały do różnych części naszego regionu. Obecnie podejmujemy próbę zaimplementowania podobnych działań w Kolbuszowej, na terenie parku, który tam powstaje – mówił marszałek.
- Cieszę się, że możemy sprowadzać inwestorów do naszego województwa o znanych markach europejskich, ale i światowych – dodał Ortyl. Marszałek podkreślał jednocześnie, że ważne jest, aby w otoczeniu dużych firm, były rozwijane małe i średnie firmy, które włączają się w łańcuch kooperacji.
Rozbudowa PPNT była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 96 mln zł, z czego aż 68 mln zł to dofinansowanie z EFRR. Prace przy II etapie PPNT rozpoczęły się w lipcu 2008 roku.
W ramach II etapu rozbudowy PPNT powstały:
1. Kompleks Inkubatora Technologicznego wraz z Centrum Obsługi PPNT w tym: budynki inkubatora Technologicznego oraz produkcyjno-usługowe.
W Inkubatorze swoją działalność mogą lokować przede wszystkim nowo zakładane przedsiębiorstwa oraz te, które prowadzą swoją działalność w AEROPOLIS, bądź taką planują. Jest to także szansa na kontynuowanie działalności dla podmiotów wychodzących z Preinkubatora Akademickiego PPNT. Wynajem pomieszczeń w budynku Inkubatora odbywa się na preferencyjnych warunkach.
2. Strefa S1-3
Kompleksowo uzbrojono w infrastrukturę techniczną teren o powierzchni ok. 48 ha, w ramach strefy S1-3, do której za pomocą nowo wybudowanej tzw. magistrali wodno - kanalizacyjnej doprowadzono wodę z Rzeszowa oraz odprowadzane są ścieki do miejskiej oczyszczalni ścieków.
3. Laboratorium Biotechnologii AEROPOLIS
Budynek laboratorium, w którym funkcjonują cztery pracownie: Pracownia Roślinnych Kultur In Vitro, Pracownia Mikrobiologii i Biotyzacji Roślin, Pracownia Markerów Molekularnych oraz Pracownia Chromatografii.
4. Laboratorium Badawcze AEROPOLIS
W ramach Laboratorium Badawczego dla Politechniki Rzeszowskiej powstało trzy laboratoria: Laboratorium Materiałów Kompozytowych i Polimerowych dla Potrzeb Lotnictwa; Laboratorium Zastosowań Systemów Informatycznych w Diagnostyce oraz Laboratorium Komputerowego Wspomagania Badań i Projektowania Konstrukcji Lotniczych i Alternatywnych Odnawialnych Źródeł Energii.
Tekst/foto: Daniel Kozik, Biuro Prasowe