Na Podkarpaciu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym rozpoczął się międzynarodowy kongres, w którym biorą udział hodowcy bydła oraz przedstawiciele organizacji, w których są zrzeszeni. Przygotowania do imprezy trwały dwa lata. Organizacja kongresu na Podkarpaciu to dowód na to, że zarówno w kraju, jak i za granicą zostały dostrzeżone osiągnięcia podkarpackich hodowców – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
W kongresie bierze udział około 300 hodowców bydła simentalskiego z prawie 30 krajów świata, w tym m.in. z Meksyku, Australii, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Organizatorami wydarzenia są: Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.
Otwarcie kongresu poprzedziła konferencja prasowa, na której marszałek W. Ortyl powiedział, że cieszy się bardzo z tego, iż to właśnie Podkarpacie dostało szansę organizacji tej prestiżowej imprezy.
Chcemy, aby ten kongres miał dla nas charakter edukacyjny. Liczymy także na to, że podczas tego wydarzenia hodowcy z innych państw będą mogli zapoznać się z naszymi doświadczeniami w hodowli bydła i poznać nasze dobre praktyki – mówił marszałek Ortyl.
Także Josef Kučera - Prezydent Światowej Federacja Hodowców Bydła Simentalskiego zarazem Prezydent Europejskiej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego – mówił o tym, że to spotkanie na Podkarpaciu z pewnością przyczyni się do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie hodowli bydła oraz pozwoli na rozmowy biznesowe i poznanie nowych hodowców.
Wszyscy skupiamy się na jednej hodowli, dlatego rozmawiamy o doświadczeniach i staramy się dzielić wiedzą – mówił Josef Kučera.
Zbigniew Babalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa chwalił z kolei Podkarpacie za postępy w hodowli bydła simentalskiego.
Jesteście wzorem, jak należy rozwijać ten kierunek hodowli, pokazujecie, że można tę hodowlę prowadzić z pożytkiem – powiedział Zbigniew Babalski.
Po konferencji prasowej odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia kongresu. Rozpoczynając ją marszałek podkreślił, że organizacja tego wydarzenia wpisuje się w wielotorowe działania samorządu województwa, który od lat zabiega o wzrost populacji bydła simentalskiego i promuje znakomite wołowe mięso, które staje się powoli uznaną marką jako Podkarpacka Wołowina.
W uroczystości otwarcia głos zabrali także m.in. poseł Kazimierz Gołojuch, który odczytał list od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski, Zbigniew Babalski z ministerstwa rolnictwa, który zabrał glos w imieniu ministra Krzysztofa Jurgiela, a także Edgar Beneš – Prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego oraz Leszek Hądzlik – Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Prezes Edgar Beneš oraz Władysław Brejta - wiceprezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego otrzymali pamiątkowe puchary od ministra rolnictwa, a Josef Kučera otrzymał od marszałka Ortyla srebrny herb województwa podkarpackiego.
W kolejnych dniach Kongresu jego uczestnicy wezmą udział w objeździe studyjnym po Podkarpaciu, w programie są również obrady i udział w XII Krajowej Wystawie Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej.
Na świecie hoduje się ponad 60 mln sztuk bydła rasy simentalskiej, w naszym kraju ok. 60 tys., w tym ponad połowę na Podkarpaciu. Jednym z większych polskich hodowców jest Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka; hoduje około 1 tys. sztuk simentali. Bardzo dużą rolę w rozwoju tej rasy ma udział Małopolskie Centrum Biotechniki Sp. z o.o. z siedzibą w Krasnem, jako kontynuator 60 - letniej tradycji Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt.
Monika Konopka
Fot. M.Konopka/Video: S. Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP