25 maja w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyły się konferencja prasowa i spotkanie z samorządowcami oraz parlamentarzystami nt. wdrożenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych (PSZ).
W spotkaniach uczestniczyli Piotr Gryza Podsekretarz Stanu Ministra Zdrowia, Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego odpowiedzialny za szpitale wojewódzkie,
Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.
Obecnie w naszym województwie funkcjonuje 56 szpitali, z czego połowa to podmioty niepubliczne. Do 27 czerwca dowiemy się ile z nich znajdzie się w tzw. sieci szpitali, nowy sposób finansowania lecznictwa szpitalnego zacznie obowiązywać od 1 października. - Nasze rozwiązanie, wbrew temu co się czasem mówi, nie jest rewolucją, a jedynie regulacją która zapewni finansowanie placówkom niezbędnym dla prawidłowego zabezpieczenia opieki medycznej – podkreślał Piotr Gryza. Podsekretarz stanu zaznaczył, że zmiany nie obejmą całej służby zdrowia, finansowanej z publicznych pieniędzy, a jedynie lecznictwo szpitalne, a także częściowo rehabilitacyjne oraz ambulatoryjne
Stanisław Kruczek zwrócił uwagę na to, że choć na Podkarpaciu mamy 56 szpitali, to tylko część z nich tak naprawdę świadczy kompleksowo usługi medyczne i dotyczy to przede wszystkim podmiotów publicznych. – Niepokojąca jest sytuacja, w której to niektóre podmioty starały się o kontrakty z NFZ, ale tylko na wybrane dobrze wyceniane usługi. Wiele samorządów, w tym również wojewódzki z nadzieją patrzą na tą reformę, bo liczymy na to, że uporządkuje ona pewne sprawy związane z finansowaniem lecznictwa szpitalnego – mówił członek zarządu.
Stanisław Kruczek zwrócił też uwagę na problem zadłużenia szpitali, będący skutkiem m.in. brakiem odpowiednich regulacji systemowych.
Na Podkarpaciu pracujemy nad wdrożeniem pilotażowego programu oddłużenia szpitali. Liczymy na wsparcie strony rządowej, tzn. pomocy w spłacie odsetek, zaś na poziomie lokalnym zostanie nam spłata części kapitałowej rozłożona na lata - tłumaczył.
Po zakończeniu konferencji, w Sali Kolumnowej UW odbyło się spotkanie z parlamentarzystami, samorządowcami oraz dyrektorami szpitali poświęcone najważniejszym prawnym aspektom funkcjonowania tzw. sieci szpitali.
Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu