Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który jest już uruchomiony oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, które powstaje - to m.in. efekty projektu Lagging Regions na Podkarpaciu. Brało w nim udział także woj. świętokrzyskie. W G2A Arena podsumowano projekt.
Lagging Regions to projekt, który był realizowany w Rumunii i Polsce. W naszym kraju wzięły w nim udział województwa podkarpackie i świętokrzyskie. Zakładał on, że oba regiony zidentyfikują obszary, w których konieczne jest podjęcie działań, aby pobudzić gospodarkę.
Uważam, że ta inicjatywa i te rozwiązania, które zostały wypracowane, zarówno w kwestiach analitycznych, jak i doradczych, w konsekwencji podniosą poziom konkurencyjności, a także przyczynią się do wzrostu innowacyjności firm działających na terenie tych dwóch województw - powiedział wiceminister Adam Hamryszczak z Ministerstwa Rozwoju.
W ramach projektu woj. podkarpackie zaplanowało takie działania jak: zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw w obszarach najsłabiej rozwiniętych, uruchomienie produktów finansowych dla przedsiębiorstw oraz wzmocnienie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl mówił o tym co udało się zrobić.
Zostały wypracowane dwa instrumenty, bardzo istotne w naszym odczuciu dla rozwoju gospodarczego czyli Podkarpacki Fundusz Rozwoju, instytucja która już została przez samorząd uruchomiona. To będą zwrotne instrumenty finansowe dla przedsiębiorczości. Druga instytucja to Podkarpackie Centrum Innowacji - swoista prototypownia, z której będą mogli korzystać przedsiębiorcy, uczelnie, studenci, startupowcy. Na realizację tego przedsięwzięcia przeznaczymy 90 mln złotych - mówił o efektach Lagging Regions marszałek Ortyl.
O działaniach, jakie podjęło woj. świętokrzyskie w ramach tego projektu, mówił marszałek województwa, Adam Jarubas. Marszałek wymienił trzy obszary: szkolnictwo zawodowe, vouchery na usługi doradcze dla firm oraz ułatwienia w rejestracji i prowadzeniu firm.
Program identyfikował bariery, które tworzą warunki deprecjonujące rozwój regionalny. W przypadku świętokrzyskiego była to potrzeba wzmocnienia szkolnictwa zawodowego. Kończymy dzisiaj z rekomendacją na realizację dużego projektu w ramach Programu POWER, 18 mln zł na regranting dla konsorcjów złożonych ze szkół zawodowych, samorządów, centrów kształcenia zawodowego i pracodawców - tłumaczył marszałek Adam Jarubas.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej i Banku Światowego, gdyż projekt był realizowany przy udziale obu instytucji. Zaangażowane było także Ministerstwo Rozwoju.
Monika Konopka
wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP