Szlak Architektury Drewnianej to wizytówka Podkarpackiego, a tworzące go obiekty są chętnie odwiedzane przez turystów. Jak wykorzystać ten potencjał? Odpowiedzi na to pytanie starali się udzielić uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Konferencja odbyła się 6.11.2014 roku pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Władysława Ortyla, który osobiście otworzył to spotkanie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele podkarpackich uczelni, księża – gospodarze wybranych rzymsko- i greckokatolickich świątyń znajdujących się na szlaku, pracownicy podkarpackich skansenów oraz przedsiębiorcy. Dobrymi praktykami z zarządzania Szlakiem Architektury Drewnianej podzielili się przedstawiciele Małopolskiej Organizacji Turystycznej, a referaty nt. sposobów profesjonalizacji zarządzania i komercjalizacji szlaku przygotowali prof. dr hab. Łukasz Gaweł z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Anna Nizioł z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ciekawą prezentację o możliwościach uczynienia ze Szlaku Architektury Drewnianej produktu turystycznego o międzynarodowym znaczeniu przedstawił dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Reczek, zaś Anna Fortuna Marek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa mówiła o podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej z perspektywy współautora jego koncepcji i jednocześnie odbiorcy, czyli turysty. Prezentacje o najcenniejszych obiektach drewnianych w Karpatach i możliwościach ich zabezpieczania przedstawili Jerzy Szałygin i dr Andrzej Siwek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, natomiast o historii i przyszłości podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej mówił Jan Sołek – wiceprezes PROT. W gronie prelegentów był także Marek Grzebień proboszcz parafii w Bliznem, który jako gospodarz kościoła wpisanego na Listę Zabytków UNESCO wskazywał praktyczne problemy z zarządzaniem obiektami o największej wartości historycznej. Na koniec konferencji wywiązała się ożywiona dyskusja, która pozwoliła na wyciągnięcie wartościowych wniosków dotyczących dalszych prac nad rozwojem produktu turystycznego, jakim jest Szlak Architektury Drewnianej.
Warto przypomnieć, że Szlak Architektury Drewnianej to obok Bieszczadów turystyczny wyróżnik naszego regionu licznie odwiedzany przez turystów nie tylko z Polski, ale i z najdalszych zakątków Europy. Obejmuje 128 obiektów, w tym m.in. zespoły zabudowy małomiasteczkowej i uzdrowiskowej, skanseny, pałacyk, cerkwie i kościoły a wśród nich wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO świątynie w Haczowie, Bliznem, Smolniku, Turzańsku, Radrużu i Chotyńcu.
Specjalnym punktem zorganizowanej konferencji było wręczenie certyfikatów punktom informacji turystycznej oraz uroczyste rozstrzygnięcie plebiscytu zorganizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną – „Podkarpackie Ulubione”. Z rąk wicemarszałka województwa podkarpackiego Bogdana Romaniuka wyróżnienie za zdobycie tytułu ulubionej atrakcji turystycznej regionu dla Miasta Jarosławia odebrał burmistrz – Andrzej Wyczawski.
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna