Aplikacja mobilna Bieszczadzkiego Parku Narodowego „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie” zintegrowana z mapą i informatorem Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”, została nominowana do nagrody Mobile Trends Awards w kategorii "EDUKACJA I TURYSTYKA" za rok 2018. W tej kategorii nominowano tylko 4 aplikacje.
Zapraszamy do głosowanie internetowego na aplikację w dniach od 4 do 13 lutego 2019 r. na stronie: Mobile Trends Awards.
Zwiększy to szansę w rywalizacji o pierwsze miejsce i nagrodę specjalną – statuetkę za zwycięstwo w głosowaniu internautów.
Aplikacja została wykonana przy współpracy z Parkiem Narodowym Połoniny w ramach mikroprojektu pn.: Z wizytą w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery „Karpaty Wschodnie” – lepiej poznać, by skuteczniej chronić, współfinansowanego przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Realizator: Amistad.
Aplikacja przygotowana została w polskiej, angielskiej i słowackiej wersji językowej na smartfony z systemem operacyjnym Android.
Ten mobilny przewodnik zaprasza do poznania magicznych terenów MRB „Karpaty Wschodnie”. Znajdziemy tu obszerną bazę obiektów kulturowych i przyrodniczych z Bieszczadzkiego Parku Narodowego i sąsiednich Parków Krajobrazowych: Ciśniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu, Użańskiego Parku Narodowego i Nadsiańskiego Regionalnego Parku Krajobrazowego z Ukrainy oraz Parku Narodowego Połoniny ze Słowacji. Wędrując przygranicznymi terenami trzech państw, poznamy ich historię oraz niezwykłe miejsca – zabytki świeckie i sakralne, cmentarze, ślady dawnego osadnictwa. Odkryjemy dziką przyrodę, poznając rezerwaty i pomniki przyrody, czy przeglądając encyklopedię z rzadkimi i charakterystycznymi gatunkami roślin i zwierząt.
Ułatwieniem dla turysty poruszającego się po MRB „KW” jest zbiór tras oraz mapy z siecią szlaków, z których można korzystać w terenie w trybie offline. Ponadto w aplikacji znajdują się opisane panoramy sferyczne z najciekawszych widokowo szczytów oraz obiektów sakralnych. Atrakcją są również modele 3D nieistniejących dwóch obiektów kulturowych – cerkwi w Wołosatem dworu Stroińskich w Siankach. Modele te można obejrzeć skanując ryciny bezpośrednio z mapy, a także z tabliczek, które będą ustawione w miejscach, gdzie istniały te obiekty. Aplikację można pobrać ze Sklepu Google Play, bądź też skanując kod QR z mapy Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.