Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

190607 rajd gv 160Już piąty raz Powiat Lubaczowski gościł rowerzystów z całej Polski, którzy 1. czerwca przyjechali na Roztoczański Rajd Rowerowy Green Velo, by chłonąć piękno naszej ziemi z perspektywy dwóch kółek. W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 300 cyklistów m.in. z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Mazowsza, Małopolski i Śląska.

 

 

 

Celem Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego jest popularyzacja turystyki rowerowej i geoturystyki na trasie i w korytarzu wschodniego szlaku Green Velo, promocja walorów turystyczno-krajobrazowych, dziedzictwa kulturowego oraz geologicznego Roztocza oraz promowanie aktywnego spędzania czasu.

W tym roku na uczestników czekała 61-kilometrowa trasa, a na niej wiele urokliwych obiektów przyrodniczych i architektonicznych. Organizator- Starosta Lubaczowski wraz z partnerami, m.in.Marszałkiem Województwa Podkarpackiego,Burmistrzem Miasta i Gminy Narol, Stowarzyszeniem Geoturystycznym „Roztocze Wschodnie” czy Chutorem Gorajec- zadbali również o inne atrakcje, poczęstunki i konkursy z nagrodami.

V edycja Rajdu rozpoczęła się na rynku w Narolu. Po powitaniu uczestników i zaproszonych gości przez Zenona Swatka, Starostę Lubaczowskiego oraz Grzegorza Dominika, Burmistrza Miasta i Gminy Narol, cykliści udali się na linię startu przy kościele parafialnym w Narolu, skąd wyruszyli na rowerowy szlak rajdu.

Na trasie wycieczki jako pierwsze znalazły się źródła potoku Różaniec na terenie Puszczy Solskiej. Choć nie są łatwo dostępne, warto tam zajrzeć, bo otoczenie jest wciąż dzikie i piękne. Po odpoczynku wśród drzew i poczęstunku przygotowanym przez Zespół Szkół w Oleszycach, uczestnicy rajdu przejechali do Pobliskiej Rudy Różanieckiej, gdzie zwiedzili zabytkowy,okazały pałac barona Wattmana– częściowo zniszczony przez działania I wojny światowej, ale wkrótce odbudowany i zachowany do dzisiaj w niewiele zmienionej bryle. Gruntownie odnowiony, jest obecnie siedzibą Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez Powiat Lubaczowski.

Z Rudy Różanieckiej rajd wyruszył w kierunku Gorajca. Tu uczestnicy mieli okazję zwiedzić XVI-wieczną cerkiew pw. Narodzenia NMP, należącą do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Cerkiew-z racji stworzonego tuż przy niej przystanku dla rowerzystów- zdobyła tytuł „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo”. Od 2011 roku nosi też dumny tytuł „Perły Podkarpacia”.

Uczestników ugościło też gospodarstwo agroturystyczne Chutor Gorajec- na cyklistów czekał tam poczęstunek przygotowany przez KGW z Folwarków, w gminie Cieszanów oraz występ zespołu „Niezapominajki” z Cieszanowa.

Kolejna na mapie Rajdu znalazła się cerkiew w Łówczy z 1808 roku- o wyglądzie kościoła łacińskiego, gruntowanie przebudowana w 1899 roku. Spod cerkwi uczestnicy przejechali na cmentarz i cerkwisko w Starej Hucie, maleńkiej wiosce z niewielkim cmentarzem na skraju lasu z nagrobkami z lokalnego, słynnego bruśnieńskiego kamienia, datowanymi na połowę XIX wieku.

Zwiedzili także punkt oporu Wielki Dział- drugi z najwyższych szczytów Roztocza po stronie polskiej wraz z linią bunkrów z okresu II wojny światowej, a tam dwa (z 14) charakterystyczne schrony, w których znajdują się odpowiednio: działko z rozerwaną lufą oraz kopuła przeciwpancerna. Mieli też okazję obejrzeć cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy w Woli Wielkiej z 1755 roku. Stamtąd rajdowcy udali się już w drogę powrotną do Narola, gdzie przed przekroczeniem mety zwiedzili jeszcze pałac Łosiów z ogrodem włoskim z XVIII wieku, zbudowany w stylu barokowym, na rzucie podkowy, herbowym znaku Łosiów oraz narolski Rynek, z centralnie położonym zabytkowym ratuszem i kolumną św. Floriana.

Meta czekała na uczestników rajdu na stadionie sportowym w Narolu. Po trudach rowerowych wojaży, cykliści mogli się posilić na stoisku kół gospodyń wiejskich z gminy Narol. Organizatorzy przygotowali także loterię fantową, w której głównymi nagrodami były 3 rowery. Podarunki- z racji przypadającego 1. czerwca Dnia Dziecka- otrzymali natomiast wszyscy uczestnicy w wieku do 16. lat.

Głównym organizatorem Rajdu był Starosta Lubaczowski przy współpracy: Marszałka Województwa Podkarpackiego, Burmistrza Miasta i Gminy Narol, Stowarzyszenia Geoturystycznego Roztocze Wschodnie i Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska.

Patronatem honorowym V Roztoczański rajd Rowerowy objęli: Minister Sportu i Turystyki, Minister Środowiska, Wojewoda Podkarpacki, Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Prezes Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.

Sponsorem strategicznym było w tym roku Polskie Górnictwo Naftowe i i Gazownictwo (PGNiG).

Fot.: Przemysław Furgała

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego