Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

projekt dynowskiex160

Ogólnopolska Fundacja Questingu i działająca w Podkarpackiem Fundacja Tradycyjna Zagroda łączą siły w nowym projekcie! Właśnie rozpoczęła się rekrutacja wolontariuszy w wieku od 12 do 102 lat.

Lokalni bohaterowie wyruszą na poszukiwanie nieodkrytych historii Pogórza Dynowskiego i wspólnie zamienią je w nowe ścieżki questingowe.

Czterdzieścioro ośmioro uczniów szkół podstawowych i czterdzieścioro ośmioro seniorów. Co ich dzieli? Znacznie więcej niż wiek. Na pierwszy rzut oka te dwie grupy są przecież zupełnie inne. Różnią ich życiowe priorytety, styl bycia, język czy stopień biegłości obsługi smartfona. Co ich łączy? Ciekawość świata, radość życia, miłość do małej ojczyzny i zamiłowanie do zabawy! A to właśnie te cechy są potrzebne wolontariuszom, którzy wezmą udział w projekcie. Swoje działanie dwie Fundacje dedykują uczniom ostatnich klas szkół podstawowych i seniorom.

Urokliwe Pogórze Dynowskie skrywa wiele niedopowiedzianych historii, które tkwią w głowach starszych mieszkańców niewielkich miejscowości. Seniorzy chcieliby podzielić się tylko sobie znanymi opowieściami z przeszłości, ale często nie wiedzą, jak zaciekawić nimi młodych. Cicho patrzą, jak ich dzieci, wnuki (a nawet prawnuki) opuszczają rodzinną wieś w poszukiwaniu szybszego, dostatniego życia.

A młodzież? Młodzież często chciałaby zapytać o coś swoich dziadków, ale nie wie jak – mówi Edyta Lenart-Wojna, Prezes Zarządu Fundacji Questingu. – Dzieciakom brakuje śmiałości, cierpliwości, zrozumienia, a czasem nawet i słów. A przecież na odkrycie i ocalenie od zapomnienia czekają pasjonujące opowieści z dawnych lat, które mogłyby stać się kanwą niejednego filmu akcji, romansu albo… świetnego questu!

To właśnie quest jest wspólnym mianownikiem, który już niebawem połączy dwa pokolenia na Pogórzu Dynowskim. Projekt zainicjuje dialog między młodzieżą a seniorami, który może stać się przyczynkiem zmian społecznych w niewielkich miejscowościach Podkarpacia.

Wiemy, że sama nazwa “questing” może nie być jasna, zwłaszcza dla seniorów – dodaje Edyta Lenart-Wojna - ale questing to forma zabawy, której elementy doskonale znają wszyscy, niezależnie od wieku; starsi bawili się przecież w harcerskie podchody, a młodsi chętnie uczestniczą w grach terenowych czy nawet rozgrywkach LARP. Wierzymy, że wszyscy doskonale odnajdą się w questingu.

Czym jest questing? To forma zabawy edukacyjnej rodem ze Stanów Zjednoczonych. Polega na przejściu nieoznakowanej w terenie trasy. Kierunek wyznaczają wierszowane zagadki i rebusy, które za każdym razem nawiązują do tego, co spotkamy na swojej drodze. Może być to ciekawy zabytek, stare drzewo czy detal architektoniczny; ważne, by był to element rozpoznawalny i związany z historią, którą opowiada dany quest. To właśnie niepowtarzalna w innym miejscu na ziemi historia jest sercem każdej ścieżki. A tych na Pogórzu Dynowskim jest przecież mnóstwo.

Projekt zakłada stworzenie sześciu międzypokoleniowych grup. Razem pracować będą nad scenariuszem unikalnych ścieżek questingowych dla swoich miejscowości.

Z doświadczenia w realizacji podobnych inicjatyw wiemy, że początkowo bariera pokoleniowa jest onieśmielająca, szczególnie dla młodych ludzi – przyznaje Andrzej Łopata, prezes Fundacji Tradycyjna Zagroda – Dlatego na samym początku zaprosimy młodzież na warsztaty. Podczas spotkania wyposażymy młodych ludzi w wiedzę i umiejętności praktyczne, które pomogą w nawiązywaniu serdecznych relacji z seniorami i wysłuchiwaniu dawnych wspomnień.

Seniorzy i młodzież połączą się w zespoły, które na bazie własnej wiedzy i konsultacji społecznych stworzą unikalne i atrakcyjne trasy. Efekt zaprezentują na Pikniku Questowym, a pierwsi turyści i mieszkańcy wejdą w fenomenalny świat historii i kultury Pogórza Dynowskiego już w listopadzie. Mamy nadzieję, że udział w questach zachęci wielu dziadków i wnuków do odkrywania w długie, zimowe wieczory kolejnych zajmujących opowieści z przeszłości Podkarpacia.

 Jak dołączyć do projektu?

– Nic prostszego! – zapewnia Andrzej Łopata. – Przede wszystkim, wystarczy chcieć wziąć udział w przygodzie i mieć od 12 do 102 lat. Pozostaje tylko zgłosić się telefonicznie 508 930 105 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Jeżeli znasz kogoś, kto nosi w sercu fascynujące opowieści o swojej małej ojczyźnie z tej części Pogórza Dynowskiego, to koniecznie zachęć ją, by do nas dołączyła! Ważne, by zrobić to szybko, gdyż ilość miejsc jest ograniczona!

200902 projekt dynowskie

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego