Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Logo Szlaku Architektury DrewnianejSzlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego od niedawna cieszy się nową wersją strony internetowej, uzupełnioną nowymi treściami i fotografiami drewnianych perełek podkarpackiego dziedzictwa. Witryna, dzięki współczesnym technikom fotograficznym, umożliwia zwiedzanie wybranych obiektów w wirtualnej rzeczywistości.

Pod adresem sad.podkarpackie.travel zaszły spore zmiany. Strona prezentująca ciekawe zabytki architektury drewnianej w województwie podkarpackim – niekwestionowanego wyróżnika regionu – przeszła gruntowną metamorfozę. Nowe treści, dostarczające ciekawych informacji o obiektach zaklętego w drewnie dziedzictwa, zilustrowano pięknymi fotografiami zabytków. Witryna zyskała nie tylko nowy wygląd, ale także nowe funkcjonalności.

Magiczna podróż w czasie również online

Ruszając na Szlak Architektury Drewnianej, rozpoczynamy magiczną podróż w czasie. Blisko 130 unikatowych obiektów – kościoły, cerkwie, ale też skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace są dziś niemymi świadkami bogatej historii i kultury dawnych wieków.

Dzięki współczesnym technologiom fotograficznym niektóre z świątyń Szlaku Architektury Drewnianej można odwiedzić online. Kolorowa cerkiew w Świątkowej Wielkiej, drewniany kościół w Lutczy, kościół w Porębach Dymarskich oraz cerkiew w Gorajcu dzięki technologii VR są dostępne na stronie w pełnej krasie. Miejsca te można obejrzeć dosłownie z każdej strony i z wielu perspektyw.

Strona została wzbogacona o funkcjonalności, umożliwiające prezentacje atrakcji podkarpackiego dziedzictwa zlokalizowanego na Szlaku Architektury Drewnianej nowym grupom odbiorców – obok rodzimych turystów i pasjonatów tematu, także odwiedzającym z zagranicy – treści na stronie są bowiem dostępne także w językach angielskim i ukraińskim. Zastosowano mechanizmy ułatwiające korzystanie ze strony także osobom niedowidzącym. Użyteczne jest także oznaczenie obiektów na mapie.

Haczów, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła widok z lotu ptaka

 

Perełki podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej

Wizytówkami podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej są obiekty UNESCO oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Muzeum w Sanoku to największy skansen w Polsce, który w autentyczny sposób oddaje klimat dawnych wsi i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Z kolei podkarpackie obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to dwa kościoły w Bliznem i Haczowie oraz cztery cerkwie, w Chotyńcu, Radrużu, Smolniku i Turzańsku, wyróżniają się maestrią wykonania oraz długą historią.

Te i inne przykłady drewnianej architektury zlokalizowane są na dziewięciu trasach, stanowiących jednocześnie propozycje na spędzenie czasu w Podkarpackiem. Szerzej można o nich przeczytać na odświeżonej stronie Szlaku Architektury Drewnianej – sad.podkarpackie.travel !

Kowalówka, Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy o wschodzie słońca, cerkiew zanurzona jest w mgłach, widok z lotu ptaka

 

Modernizacja strony Szlaku Architektury Drewnianej była możliwa dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Zadanie zostało wykonane w ramach projektu Transgraniczny Szlak Architektury Drewnianej szansą zachowania unikatowego dorobku dziedzictwa kulturowego polsko-ukraińskiego pogranicza realizowanego przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Samorządów „Euroregion – Karpaty – Ukraina”.

 

Logo Szlaku Architektury Drewnianej

 


Sabina Mermer
Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
Tel. 17 852 00 09

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego